VFRh - VFR Club Hellas

Καταναλωση?

Μοιραστείτε
    Ο φυσικός
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 7095
    Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
    Κράνος : Shoei XR-1000

Απ: Καταναλωση?

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 18.02.09 4:45

Μιας και μιλάμε για κατανάλωση, να σας πω ότι στο ταξίδι στο Β.Ακρωτήρι πήγαμε 3 μηχανές, ένα V-TEC, ένα FAZER 600 και το δικό μου. Ήμαστε μονοκάβαλοι, τριβάλιτσοι και πηγαίναμε συνέχεια μαζί συνήθως γύρω στα 120. Σε κάθε γέμισμα υπολόγιζα την κτανάλωση ανά 100χμ για όλους μας. Η γιαγιά μου έκαιγε περίπου 7,5L , το V-TEC 7-7,1L και το FAZER 5,5L!!!!! Το καις ή δεν το καις; Και αν το καις, ποιο καις; Very Happy
    Εϊναι γεγονός οτι στο θέμα της κατανάλωσης των VFR η μαμά ΗONDA δεν πρόσεξε αρκετά. Αλλά χαλάλι της γιατί στο θέμα ποιότητα δεν παίζεται.
    Ταξιδευτής
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2632
    Μοντέλο : Honda RC36 II
    Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...

Δημοσίευση από Ταξιδευτής Την / Το 18.02.09 12:18

Εγω παντως επιμενω οτι ενα καλορυθμισμενο καρμπυρατερ, (οπως και ενα καθαρισμενο/ρυθμισμενο injection) παιζει μεγαλο ρολο στην καταναλωση.
    Απο εκει και περα μπαινουν στη μεση και διαφοροι αλλοι παραγοντες οπως: υψομετρο, εξωτερικη θερμοκρασια και στυλ οδηγησης αναβατη.

Χαρακτηριστικα να πω οτι ειχα ενα Honda Transalp 650 του 2004. Γενικα η καταναλωση δεν επεφτε κατω απο 6 λιτρα.
    Σε μια πολυ πολυ χαλαρη εκδρομη στην Πελοπονησσο ομως εφτασα να δω καταναλωση 4,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα!!!! Βεβαια αυτο ηταν εξεζητημενη περιπτωση γιατι πηγαιναμε συνεχεια με 70-80 την ωρα λογω ενος παιδιου απο την παρεα, αλλα και παλι δειχνει τον τεραστιο ρολο που παιζει ο αναβατης!

Υπαρχει ενα εξαιρετικο γερμανικο site ( http://www.spritmonitor.de ) οπου μπορει κανεις να κρατησει ημερολογιο των ανεφοδιασμων κλπ της μηχανης του, να δει αναλυτικα στατιστικα σχετικα με την μεση καταναλωση του και ακομα και να βαλει την μεση καταναλωση στην υπογραφη του (οπως εχω κανει εγω).

Στην Ducati που ειχα μετρησει σε μερικες χαλαρες εκδρομες ειχα περιπου 7 λιτρα/100 χλμ ενω στην VFR στην πρωτη εκδρομη της επι Ελληνικου εδαφους ειχα δει 5,5 λιτρα/100 χλμ.
    7 λιτρα/100 χλμ με πληρες φορτιο παντως δεν μου ακουγεται παραλογο... Οταν ειχα παει Πολωνια με την Duc ειχα μια μεση καταναλωση γυρω στα 8,5 λιτρα...

A jacket, a pair of boots, a steel horse, and we were out on the road again.

Ο φυσικός
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 18.02.09 13:59

Ναι, δεν είναι παράλογη η κατανάλωση αλλά στο παράδειγμα που έδωσα ο σημαντικός παράγοντας είναι πως πηγαίναμε μαζί συνέχεια. Όσο έτρεχε ο ένας τόσο και ο άλλος, σε ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος. Εκτός και αν οι οδηγοί των VFR πηγαίναμε πάντα με τρίτη όταν ο FAZERάς πήγαινε με έκτη, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση από το ότι η YAMAHA έχει κάνει πολύ καλό σχεδιασμό.
    Semiaz
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 343
    Μοντέλο : VFR800A8
    Κράνος : X Spirit 2

Δημοσίευση από Semiaz Την / Το 19.02.09 20:53

Βάζω βενζίνη κάθε φορά με το που αρχίζει και αναβοσβήνει η τελευταία παυλίτσα και άμα βγάλει 170 χιλιόμετρα είμαι τρισευτυχισμένος. Μια φορά μόνο στο στρώσιμο σε ταξίδι προς κοζάνη έβγαλε 250 km και το vtec δεν άνοιξε καθόλου. Εντός πόλης 150 km και βενζινάδικο asap.
    Sieche
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 184
    Μοντέλο : VFR RC 46
    Κράνος : O´NEAL Havoc

Δημοσίευση από Sieche Την / Το 19.02.09 22:54

Δηλαδη αμα σας πω οτι με 20 λιτρα εχω βγαλει 450χλμ. δεν θα με πιστεψετε ε? Blush
    Κι ομως,σε επαρχιακο δρομο με ταχυτητα σταθερη στα 100χ.α.ω..,5τη ταχυτητα και 5000σ.α.λ.(για οσους εχουν υπομονη lol! )
    Με ταχυτητες της ταξεως 140-160 ρουφαει σαν σφουγγαρι και το πολυ 250χλμ.και η ρεζερβα αναβοσβηνει!
    Fanrider
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2289
    Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Δημοσίευση από Fanrider Την / Το 20.02.09 10:46

Δεν εχω δει εγω τετοια νουμερα , ομως γιατι δεν εχω παει για τοσα xlm με χαμηλη ταχυτητα Beeee . Πιστευω παντως πως πρεπει να ειναι εφικτο Rock .

Αν με 160 μετατρεπετε σε σφουγγαρι τοτε τι να ρουφαει αραγε στα 180-200 ???? Think
    noe13
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 276
    Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
    Κράνος : Καμία επιλογή

Δημοσίευση από noe13 Την / Το 20.02.09 15:06

Αν υποθεσουμε οτι ειμαστε μονοκαβαλο εθνικη με σταθερα 140κμ.Με 5η η με 6η θα εχουμε καλυτερη καταναλωση δεδομενου οτι η 6η δεν ειναι overdrive?
    Viking
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 230
    Μοντέλο : Aprilia RSV Tuono
    Κράνος : Suomy Spec1R

Δημοσίευση από Viking Την / Το 20.02.09 15:16

noe13 έγραψε:Αν υποθεσουμε οτι ειμαστε μονοκαβαλο εθνικη με σταθερα 140κμ.Με 5η η με 6η θα εχουμε καλυτερη καταναλωση δεδομενου οτι η 6η δεν ειναι overdrive?
    Αφού η 6η είναι μακρύτερη σχέση και ο κινητήρας θα έχει λιγότερες στροφές για την ίδια ταχύτητα των 140 km/h είναι λογικό ότι με 6η θα έχουμε μικρότερη κατανάλωση καυσίμου.

Προσωπικά έχω δει να μπαίνει ρεζέρβα στα 250 με 270 χλμ αλλά γενικά δεν δοκιμάζω την αυτονομία της μιας και δεν είναι καλό να αφήνουμε λίγη βενζίνη στο ντεπόζιτο..Η οδήγηση ήταν λογική (ούτε σκίσιμο ούτε χαλαρή) και είχε και χρήση πόλης.Σε σχέση με το 12 η κατανάλωσή της είναι παράδεισος Smile
    Ταξιδευτής
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας

Riders on the storm...

Δημοσίευση από Ταξιδευτής Την / Το 20.02.09 16:11

noe13 έγραψε:Αν υποθεσουμε οτι ειμαστε μονοκαβαλο εθνικη με σταθερα 140κμ.Με 5η η με 6η θα εχουμε καλυτερη καταναλωση δεδομενου οτι η 6η δεν ειναι overdrive?

Αυτο ειναι σχετικο. Θα εχεις την καλυτερη καταναλωση με την ταχυτητα εκεινη που ΔΕΝ ζοριζει το μοτερ. Αν πχ εχεις αρκετες ανηφορες τοτε θες 5η, γιατι με 6η εχεις μεν λιγοτερες στροφες αλλα πρεπει να ανοιξεις περισσοτερο το γκαζι για να ανεβει την ανηφορα και να κρατησει τα 140 σου. Wink

finrod
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 465
    Μοντέλο : VFR800 ABS

Δημοσίευση από finrod Την / Το 20.02.09 20:46

Εγω στο στρωσιμο εβλεπα ρεζερβα στα ~330km. Ολα επαρχιακους δρομους και εθνικη.
    Μολις κανω ενα ταξιδακι τωρα που την εστρωσα, θα μετρησω να δω διαφορα, παντως η λογικη λεει κατω απο 300 χωρις τη ρεζερβα. Δεν ειναι ασχημα σε σχεση με τα 170km αυτονομια του R1 που ειχα πριν... Blink
    KiloMeater
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 889
    Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
    Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Δημοσίευση από KiloMeater Την / Το 20.02.09 22:13

finrod έγραψε:Εγω στο στρωσιμο εβλεπα ρεζερβα στα ~330km. Ολα επαρχιακους δρομους και εθνικη.
    Μολις κανω ενα ταξιδακι τωρα που την εστρωσα, θα μετρησω να δω διαφορα, παντως η λογικη λεει κατω απο 300 χωρις τη ρεζερβα. Δεν ειναι ασχημα σε σχεση με τα 170km αυτονομια του R1 που ειχα πριν... Blink

ασχετο - αλλα κάνε κανα συγκριτικό σε κανα άλλο θέμα
    Ταξιδευτής
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας

Riders on the storm...

Δημοσίευση από Ταξιδευτής Την / Το 20.02.09 22:57

KiloMeater έγραψε:

+φωνω απολυτα! Θα ειναι πολυ ενδιαφερον να μαθουμε την αποψη ενος πρωην κατοχου R1 για την VFR...

finrod
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 465
    Μοντέλο : VFR800 ABS

Δημοσίευση από finrod Την / Το 20.02.09 23:06

Ταξιδευτής έγραψε:
    KiloMeater έγραψε:

+φωνω απολυτα! Θα ειναι πολυ ενδιαφερον να μαθουμε την αποψη ενος πρωην κατοχου R1 για την VFR...

Δωστε μου λιγο χρονο να παω μια εκδρομουλα πρωτα... (Θα κανω συγκριτικο και με Multistrada 1000 που ειχα πιο πριν)
    gasoil
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 252
    Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS

Δημοσίευση από gasoil Την / Το 21.02.09 8:27

Στην κατανάλωση παίζουν ρόλο κατά σειρά σπουδαιότητας
    1. Η ταχύτητα με την οποία κινείσαι. Η βενζίνη που καταναλώνεται παράγει εργο. Το εργο είναι τόσο όσο χρειάζεται για να κατανικήσεις τις τριβές από την αντίσταση του αέρα, τις τριβές κύλισης της μοτοσυκλέτας από τον δρόμο και τις εσωτερικές τριβές του κινητήρα. Η αντίσταση του αέρα δεν αυξάνει αναλογικά με την ταχύτητα αλλά γεωμετρικά. Βεβαίως είναι πολύ διαφορετικό να κάνεις 500 KM (Αθήνα - Θεσσαλονίκη) με Βοριάδες 6Β ή Νοτιάδες 6Β.
    2. Η κατάσταση του κινητήρα. Αν τα καμπυρατέρ δεν είναι απολύτως σωστά ρυθμισμένα τό 'χασες
    3. Το χέρι σου. Οι δύο ακραίες συνθήκες είναι να πηγαίνεις ΤΕΛΕΙΩΣ σταθερά ας πούμε με 120 στην μία περίπτωση και στην άλλη να κινήσαι επιταχύναντας και επιβραδύνοντας συνεχώς από 100 < >140. Ακόμα και όταν φρενάρεις συνεχώς καίς περισσότερη βενζίνη γιατί απλά θές ξανά γκάζι για να επιταχύνεις
    4. Εάν δεν κινείσαι με έκτη ή εάν εάν δεν βρίσκεσαι μέσα στο ευρος 3000 - 5000 στροφές
    5. Υψος και βάρος, αναβάτη, βαλίτσες και πίεση ελαστικών.
    6. Ποιότητα Βενζίνης.
    7. Ζελατίνα
    8. Χρώμα μοτοσυκλέτας.
    9. Ομάδα. Οσο απίστευτο και να φαίνεται οπαδοί συγκεκριμένης ομάδας έχουν διαφορετική κατανάλωση γιατί η μοσυκλέτα αντιλαμβάνεται το IQ τους και αντιδρά αναλόγως.
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8480
    Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 21.02.09 13:02

gasoil έγραψε:Στην κατανάλωση παίζουν ρόλο κατά σειρά σπουδαιότητας
    1. Η ταχύτητα με την οποία κινείσαι. Η βενζίνη που καταναλώνεται παράγει εργο. Το εργο είναι τόσο όσο χρειάζεται για να κατανικήσεις τις τριβές από την αντίσταση του αέρα, τις τριβές κύλισης της μοτοσυκλέτας από τον δρόμο και τις εσωτερικές τριβές του κινητήρα. Η αντίσταση του αέρα δεν αυξάνει αναλογικά με την ταχύτητα αλλά γεωμετρικά. Βεβαίως είναι πολύ διαφορετικό να κάνεις 500 KM (Αθήνα - Θεσσαλονίκη) με Βοριάδες 6Β ή Νοτιάδες 6Β.
    2. Η κατάσταση του κινητήρα. Αν τα καμπυρατέρ δεν είναι απολύτως σωστά ρυθμισμένα τό 'χασες
    3. Το χέρι σου. Οι δύο ακραίες συνθήκες είναι να πηγαίνεις ΤΕΛΕΙΩΣ σταθερά ας πούμε με 120 στην μία περίπτωση και στην άλλη να κινήσαι επιταχύναντας και επιβραδύνοντας συνεχώς από 100 < >140. Ακόμα και όταν φρενάρεις συνεχώς καίς περισσότερη βενζίνη γιατί απλά θές ξανά γκάζι για να επιταχύνεις
    4. Εάν δεν κινείσαι με έκτη ή εάν εάν δεν βρίσκεσαι μέσα στο ευρος 3000 - 5000 στροφές
    5. Υψος και βάρος, αναβάτη, βαλίτσες και πίεση ελαστικών.
    6. Ποιότητα Βενζίνης.
    7. Ζελατίνα
    8. Χρώμα μοτοσυκλέτας.
    9. Ομάδα. Οσο απίστευτο και να φαίνεται οπαδοί συγκεκριμένης ομάδας έχουν διαφορετική κατανάλωση γιατί η μοσυκλέτα αντιλαμβάνεται το IQ τους και αντιδρά αναλόγως.

lol! lol! lol! lol! lol! Διαβάζω το 8 και σκαλώνω... τι εννοεί ο ποιητής..;!;! Με κάλυψες στο 9...!!!!! lol! lol! lol! lol!
    Δηλαδή εγώ που είμαι βάζελος το καταλαβαίνει η μηχανή και καίει λιγότερο;! ("ας μην πιω πολύ... έχει που έχει τις πίκρες του ο άμοιρος...") Razz Razz Razz

Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 21.02.09 15:05

Βαγγέλη αν είναι έτσι η δική μου θα έπρεπε να πηγαίνει με τον άνεμο. Είμαι ΑΕΚ.
    FZMAN
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 164
    Μοντέλο : YAMAHA FAZER 600 S2
    Κράνος : SHOEI XR 1100

Δημοσίευση από FZMAN Την / Το 26.02.09 20:53

Πάντως για να σας πω κι εγώ η κατανάλωση που βλέπω στην μηχανή μου είναι απο 5 ltr/100khm εως 6,5 ltr/100khm (πολύ σπάνια)όλα σε ταξίδια μιας και την μηχανή την χρησιμοποιώ αποκλειστικά για εκτός.
    Συνήθως μια μέση κατανάλωση είναι 5,5 ltr με νορμάλ οδήγηση.
    Ο φυσικός
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 27.02.09 0:33

Αχ, τα έλεγα για τα Fazer! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
    glystras
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 878
    Μοντέλο : 2004

Δημοσίευση από glystras Την / Το 28.02.09 11:11

σε ταξίδι στην Ρωσία με κουμμουνιστική βενζίνη το ασημένιο βέλος Very Happy με ένα ντεπόζιτο έφτανε τα 350 χιλ πριν ανάψει λαμπάκι και ήταν και πάμφθηνη 0,70 το λίτρο.

Εδώ Ελλάδα καίει τόσο που νομίζω ότι έχει 15αρι ντεπόζιτο :(

Δυστυχώς ο V4 καίει παραπάνω από ότι θα έπρεπε και για τα άλογα που βγάζει, μόνο από τα SS 1000αρια καίμε λιγότερο Doh!
    mak
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 586
    Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
    Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Δημοσίευση από mak Την / Το 10.05.09 22:22

Μετά απο 10 μέρες κατοχής προέκυψαν τα πρώτα δεδομένα κατανάλωσης. Φυσικά λόγω στρωσίματος δεν υπερβαίνω τις 4500-5000rpm. Η κατανάλωση μετά απο το πρώτο γέμισμα ανήλθε στα 6,5lt/100km(αρκετά λεπτά λειτουργίας στο ρελαντί) και στο δεύτερο στα 5,3lt/100km. Όχι και άσχημα νομίζω. Τα περισσότερα απο τα παραπάνω km έγιναν σε επαρχιακές διαδρομές γύρω απο την Αττική, βέβαια όχι με γρήγορους ρυθμούς αλλά ούτε και αργούς. Απλά σβέλτα θα έλεγα τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα.
    apostat
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2107
    Μοντέλο : VFR VTec, XR650
    Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Δημοσίευση από apostat Την / Το 04.06.09 15:14

Η κατανάλωσή μου κυμαίνεται μεταξύ 6.5 λιτ/100 χλμ και 8 λιτ/100 χλμ, ανάλογα το στυλ οδήγησης.

Δηλαδή μεταξύ 280 και 220 χιλιόμετρα, μέχρι την ρεζέρβα.

Απόλυτο ρεκόρ, 12 λιτ/100 χλμ για 93 χιλιόμετρα (Βέροια - Κατερίνη) με 240 (GPS) σταθερά, 4.2 λιτ/100 χλμ πέρυσι στο 36ωρο που είχαν απεργία τα βενζινοφόρα και έπρεπε να γυρίσω από Αστακό - Αθήνα με ότι είχα.

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1854
    Μοντέλο : VFR 800Α '08 k' VW 1303 '73
    Κράνος : HJC τελικά

Δημοσίευση από nikos-ex victor Την / Το 06.06.09 9:47

230km βγάζω με το CB 400 με 12-13αρι ρεζερβουάρ! newbie
    κ ακούω (βλέπω μάλλον) οτι με 22-23αρι ρεζερβουάρ θα κάνω τα ιδια km? Wall
    'AGGEVI'
    Συντονιστής

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1948
    Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
    Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Δημοσίευση από 'AGGEVI' Την / Το 06.06.09 10:00

victor έγραψε:230km βγάζω με το CB 400 με 12-13αρι ρεζερβουάρ! newbie
    κ ακούω (βλέπω μάλλον) οτι με 22-23αρι ρεζερβουάρ θα κάνω τα ιδια km? Wall

φιλαρακο αλλο CB 400 και αλλο VFR 800...............οταν το καβαλας και οδηγας ξεχνας καταναλωσεις και τα ρεστα....... σε παει αλλου........ Wink

καλως μας ηρθες, ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα σε καποια απο τις συναντησεις μας
    Δευτερα αν θες να ερθεις για μοτοκουβεντα και οχι μονο ,μαζευομαστε στο ΣΥΜΟΦΕ Bye

to avoid 'Hell-Met" always wear helmet    
    nikos-ex victor
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1854
    Μοντέλο : VFR 800Α '08 k' VW 1303 '73
    Κράνος : HJC τελικά

Δημοσίευση από nikos-ex victor Την / Το 06.06.09 10:10

θα προσπαθήσω scooter
    mak
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 586
    Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
    Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Δημοσίευση από mak Την / Το 25.06.09 0:09

Μετά από 3000km η κατανάλωσή μου βρίσκεται κατά μέσω όρο στα 5.8-5.9lt/100km και περιλαμβάνει λίγο πόλη, λίγο εθνική και περισσότερο επαρχιακό δίκτυο. Γενικά δεν έχω διακυμάνσεις στις τιμές που λαμβάνω σε κάθε γέμισμα και αυτό μου έχει κάνει εντύπωση, ειδικά τώρα πια που της κάνω και κάποια ανοίγματα. Δηλώνω πάντως ικανοποιημένος, την περίμενα πιο βενζινοβόρα. Smile

Αναλυτικότερα εδώ

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 25.11.17 3:59