VFRh - VFR Club Hellas

Ανορθωτής - βελτίωση

Μοιραστείτε
    tomakos
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2097
    Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
    Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Απ: Ανορθωτής - βελτίωση

Δημοσίευση από tomakos Την / Το 18.10.11 10:09

KiloMeater έγραψε:
    tomakos έγραψε:
    KiloMeater έγραψε:

εγω του εχω βαλει παντως ανεμιστηριακι απο motherboard και μια χαρα χώραγε (και ειναι και μεγαλουτσικο)

Το ανεμεμιστηράκι φυσάει τον ανορθωτή ή τραβάει τον ζεστό αέρα από αυτόν?

του ριχνει αερα

Thumbsup
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1044
    Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
    Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 17.04.12 20:24

Ο φυσικός έγραψε:Αν σε κατάσταση κανονικής λειτουργίας το πλαίσιο είναι πιο ζεστό από τον ανορθωτή τότε χρειάζεσαι θερμομόνωση για να μην υπερθερμαίνεται ο ανορθωτής. Στην αντίθετη περίπτωση θες τη μέγιστη θερμοαγωγιμότητα για να ψύχεται ο ανορθωτής μέσω (και) του πλαισίου. Μόνο μια σειρά από θερμομετρήσεις στην περιοχή θα έδινε οριστική απάντηση στην ερώτησή σου. Λέω σειρά από μετρήσεις γιατί ίσως να έβλεπες άλλα αποτελέσματα μετά από ένα καλό μποτιλιάρισμα στο κέντρο τον Ιούλιο και άλλα σε μια βόλτα στην εθνική την άνοιξη.

Πάντως, οι περισσότεροι ανορθωτές έχουν μια ενσωματωμένη πλάκα αλουμινίου στην "πλάτη" τους και αυτό υποδεικνύει ότι μάλλον έκανες καλά.

Ανακινω αυτο το θεμα καθως θα κινηθω να προστατευσω τον ανορθωτη μου μετα απ'αυτα που εχω διαβασει. Λοιπον, την περασμενη (Μεγαλη) Τεταρτη που ειμουνα Ελλαδα αλλαξα λαδια-φιλτρο και ψυκτικο - το σερβις των 32500μλ/52000χμ - και εχοντας βγαλει τα δυο πλαϊνα φερινγκ κυκλοφορησα αρκετα με τη μηχανη. Λοιπον, το πλαισιο στο VTEC ζεσταινεται αρκετα, ιδιως το μερος πιο πισω απο τον ανορθωτη. Ενα κομματι φαινεται και με το φαιρινγκ πανω, πιαστε το μετα απο λιγη ωρα στην κινηση και θα καταλαβετε τι εννοω. Ο ανορθωτης επισης ζεσταινεται αλλα η θερμοκρασια του με το χερι μου φανηκε παραπλησια με του πλαισιου. Βεβαια θελει εκτεταμενο τεστ ακριβειας με θερμομετρο, οπως λεει κι'ο Φυσικος, αλλα με βαση αυτο το περιορισμενο τεστ που εκανα η γνωμη μου ειναι οτι η καλυτερη λυση ειναι μαλλον ανεμιστηρακι.

Kilomeater, για ανεβασε πιο λεπτομερεις οδηγιες για την πατεντα αν μπορεις..
    KiloMeater
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 889
    Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
    Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Δημοσίευση από KiloMeater Την / Το 23.04.12 16:27

Αχ βρε παιδια, πανε χρονια που το εκανα αυτο...
    θυμαμαι οτι πηρα απο το πλαισιο εναν ανεμιστηρα για PCακι, ενα τετραγωνο πλαισιο με τον ανεμιστηρα μεσα.
    το πλαισιο συμπτωματικα ειχε σχεδον τις ιδιες διαστασεις με τον ανορθωτη (παραλληλογραμος)
    το προσαρμοσα πανω και το εδεσα σφιχτα (τοσα χρονια δεν εχει κινηθει), ισα ισα χωραγε απο παχοις με τα πλαστικα τοποθετημενα μετα , εβαλα διακοπτη και το περασα απο το ρελε που ειχα εγκαταστησει και για τα θερμαινομενα γκριπς.
    τσεκαρα την πολικοτητα ωστε να ριχνει αερα πανω στον ανορθωτη, οχι να ρουφαει προς τα εξω, αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ειχε μεγαλη διαφορα.
    Roberto
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1126
    Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
    Κράνος : Arai Astral-X StarFlag, Arai Quantum F Okada

Δημοσίευση από Roberto Την / Το 30.07.12 20:56

Ο φυσικός έγραψε:Roberto Σκέφτομαι να πάρω ένα θερμόμετρο το οποίο μετράει τη θερμοκρασία από απόσταση. Αν ενδιαφέρεσαι μπορούμε να κάνουμε μερικές μετρήσεις μόλις το έχω.

Επανέρχομαι στο θέμα, για να θέσω την εξής ερώτηση....

μπορούμε τελικά να μετρήσουμε την θερμοκρασία του ανορθωτή?

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε, κατά πόσο αυτό κρατάει τον ανορθωτή σε χαμηλότερη θερμοκρασία.
    Να μετρήσουμε ένα χωρίς και ένα με την πατέντα. Ξέρω είμαι μακρύα, αλλά για πες πως γίνεται?

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Roberto_Diavolo στις 31.07.12 3:31, 1 φορά

Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 63
    Μοντέλο : Τέως vfr 800 fi, ZZR 1200, KLR 650
    Κράνος : Μεταλλικό, Β΄ Παγκοσμίου πολέμου

Δημοσίευση από Apsilos Την / Το 30.07.12 21:36

Πρόσφατα στο FI μου άλλαξα ανορθωτή και πηνία, και έβαλα αλουμινένια πλάκα πίσω απο τον ανορθωτή, καθώς και ανεμιστηράκι απο επεξεργαστή. Δεν έχω κάνει μετρήσεις θερμοκρασίας ο ίδιος, αλλά έχω δεί τις παραπάνω μετατροπές σε ένα site που μιλάνε για μείωση της θερμοκρασίας κατα 20-30 % .

http://www.one-ring.net/vfrfaq/reg-rect.html
    anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1310
    Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
    Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 30.07.12 21:47

Roberto_Diavolo έγραψε:
    Ο φυσικός έγραψε:Roberto Σκέφτομαι να πάρω ένα θερμόμετρο το οποίο μετράει τη θερμοκρασία από απόσταση. Αν ενδιαφέρεσαι μπορούμε να κάνουμε μερικές μετρήσεις μόλις το έχω.

Επανέρχομαι στο θέμα, για να θέσω την εξής ερώτηση....

μπορούμε τελικά να μετρήσουμε την θερμοκρασία του ανορθωτή?

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο, αυτό κρατάει τον ανορθωτή σε χαμηλότερη θερμοκρασία.
    Να μετρήσουμε ένα χωρίς και ένα με την πατέντα. Ξέρω είμαι μακρύα, αλλά για πες πως γίνεται?

Apsilos έγραψε:Πρόσφατα στο FI μου άλλαξα ανορθωτή και πηνία, και έβαλα αλουμινένια πλάκα πίσω απο τον ανορθωτή, καθώς και ανεμιστηράκι απο επεξεργαστή. Δεν έχω κάνει μετρήσεις θερμοκρασίας ο ίδιος, αλλά έχω δεί τις παραπάνω μετατροπές σε ένα site που μιλάνε για μείωση της θερμοκρασίας κατα 20-30 % .

http://www.one-ring.net/vfrfaq/reg-rect.html

Νομίζω ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι στο πηνίο.

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 23.09.17 3:11