VFRh - VFR Club Hellas

Διακόπτης που να ΣΒΗΝΕΙ το βεντιλατέρ ;;

Μοιραστείτε
    Postman
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 5671
    Μοντέλο : John Deere 990HP
    Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

Απ: Διακόπτης που να ΣΒΗΝΕΙ το βεντιλατέρ ;;

Δημοσίευση από Postman Την / Το 16.06.10 14:30

Vvag έγραψε:Ε τι να κάνουμε... δε μπορούμε να τα έχουμε όλα... είπαμε... είμαστε καυτοί αναβάτες...!!!!! ! T T T T

lol! lol! lol! lol! lol! lol!
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8479
    Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 16.06.10 14:59

postmankav έγραψε: lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Α γεια σου!!! Εδώ βλέπουμε το GeorgeVFR. Μη σας παραξενεύει το χρώμα του VFR, είχε πάρει βόλτα το δικό μου.

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1134
    Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
    Κράνος : Arai Quantum

Δημοσίευση από Roberto Την / Το 16.06.10 16:41

postmankav έγραψε:Από την άλλη αν αυτό ηταν απαραίτητο θα το ειχε προβλέψει η μαμα HONDA!
    Η αλήθεια είναι ότι το θέμα με τα πλαινά ψυγεία δεν τους έχει βγει. Καταγράφεται στους αποτυχείς σχεδιασμούς, όπως και η θέση του ανορθωτή σε άλλα μοντέλα.

gasoil έγραψε:Θα βάλω έναν 2 θέσεων με τις εξής λειτουργίες.
    Α. Δεν κάνει τίποτα. Δούλεύει όπως δούλευε και πριν.
    Β. Το βαντυλατέρ δεν λειτουργεί καθόλου (για υψηλές θερμοκρασίες με πάνω απο 70 klm/h)
    Κώστα, έχω πειστεί ότι πρέπει να βάλω και εγώ.

Με την ευκαιρία να καταθέσω και την εμπειρία μου στην Ιταλία. Καμμένο πηνίο λοιπόν. Μιλώντας με μηχανικό της Honda, μου είπε ότι η πιο δυνατή αιτία για καμμένα πηνία, ανορθωτές κτλ, είναι η αυξημένη χρήση στη πόλη με μικρές ταχύτητες (και κυρίως στροφές κινητήρα, δλδ κάτω από 4.000σαλ) και η μεγάλη αναμονή στα φανάρια. Χρειάζεται οπωσδήποτε δυνατό ρελαντί, όχι αναιμικό και....άλλη μηχανή για πόλη.
    Κινούμενος από Μπολόνια προς Ανκόνα με πηνίο να υπολειτουργεί, μπαταρία που αδειάζει και βεντιλατέρ εκτός λειτουργίας , με το Vasilako (Βασίλη σε ευχαριστώ για όλα!!!) μπροστά να μου κουνάει το χέρι νευρικά για να πάω πιο γρήγορα, εγώ φοβόμουν γιατί είχα 110-112C και 100 χλμ στο κοντέρ. Κάποια στιγμή λέω δεν καίγεται το ρημάδι. Γκάζι και 140, σε λίγη ώρα η θερμοκρασία στους 98. Θυμίζω ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν υψηλή.
    Συνεπώς, μια χαρά κρυώνει το μοτέρ με τον αέρα και το βεντιλατέρ μας σε υψηλές ταχύτητες δεν είναι απαραίτητο. Έτσι λέω εγώ τουλάχιστο.
    Don John
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 4543
    Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
    Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Δημοσίευση από Don John Την / Το 16.06.10 21:05

gasoil έγραψε:

Γιάννη και το δικό σου δεν είναι νορμαλ. Το βαντυλατερ σου ΔΕΝ θα επρεπε να δουλεύει (ή αν προτιμας, να ειχε σβήσει μετά απο μισό λεπτό και να μην υποπέσει σε φαυλο κυκλο λειτουργίας) και η θερμοκρασία σου να ειναι περίπου 85 - 90. Διάβασε τι γραφω πιο πάνω

Vvag έγραψε:Κώστα τα' χουμε ξαναπεί... τα μοντέλα 06 και μετά έχουν θέμα λόγω euro3...
    Μου' χει τύχει να ταξιδεύω στην εθνική 150-160, με 36-38 βαθμούς εξωτερική και να δω μέχρι και 114 βαθμούς και το βεντιλατέρ να δουλεύει στο φουλ!!!!

85-90 βαθμούς δε βλέπω ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα το καλοκαίρι!!! Crying or Very sad

Σωστα!!
    και εγω Κωστα συνηθως ταξιδευω με 85-90 αλλα και κατω απο σπανιες και ακραιες συνθηκες (και τετοια ηταν προχθες) ΔΕΝ παω ποτε στα 110 +.

Παντως οπως λεει και ο Βαγγελης αλλο το 2002 και αλλο το 2007.........αυτο εχει ειπωθει πολλες φορες ετσι δεν ειναι? Wink
    chr1s_86
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 474
    Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
    Κράνος : SHARK

Δημοσίευση από chr1s_86 Την / Το 17.06.10 3:34

Vvag έγραψε:
    Μου' χει τύχει να ταξιδεύω στην εθνική 150-160, με 36-38 βαθμούς εξωτερική και να δω μέχρι και 114 βαθμούς και το βεντιλατέρ να δουλεύει στο φουλ!!!!

Αυτό ακριβώς είναι και το θέμα, ότι η λειτουργία του βεντιλατέρ σε αυτό το σενάριο όχι μόνο δεν βοηθάει την κατάσταση αλλά την κάνει χειρότερη... confused

Και για να μην μιλάω θεωρητικά σήμερα πήγα Χαλκίδα και στο γύρισμο ήμουν 3 η ώρα το μεσημέρι στην εθνική με τον αέρα να είναι πραγματικά καυτός.... Με 140-160 χαω η θερμοκρασία ήταν στους 98 περίπου βαθμούς σταθερά... Στα διόδια δεν έσβησα και έτσι αναψε βεντιλατέρ και στην υπόλοιπη διαδρομή δεν έπεσε η θερμοκρασία κάτω από 108... Και φυσικά δεν έσβησε ποτέ το βεντιλατέρ.

Το θέμα δεν είναι μόνο οι θερμοκρασίες, προσωπικά θεωρώ γελοίο το γεγονός ότι από τα διόδια μέχρι την Αχαρνών πήγαινα με αναμένο το βεντιλατέρ, ΧΩΡΙΣ αυτό να συμβάλλει στην ψύξη στο ελάχιστο. Δηλαδή αν πήγαινα στη Λάρισα πχ, θα έκανα 300 χλμ απόσταση με βεντιλατέρ αναμένο ΚΑΙ υψηλή θερμοκρασία στο κύκλωμα ψύξης; Απαράδεκτο, ο σχεδιασμός αυτού του συστήματος είναι αποτυχημένος.... Knupp

Που να παρεμβάλλω το διακόπτη;
    teacher
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 587
    Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
    Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...

Δημοσίευση από teacher Την / Το 17.06.10 9:35

Είναι αρκετά απλό δες τα ηλεκτρολογικά σχέδια που πάνε στο βεντιλατέρ. Πρώτα από ότι θυμάμαι παρεμβάλλεται η βαλβίδα θερμοκρασίας που δίνει εντολή να ξεκινήσει το βεντιλατέρ. Μετά από αυτή θα πρέπει να μπει ο διακόπτης...
    gabadoo
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1311
    Μοντέλο : V-Strom
    Κράνος : Schuberth S1

Δημοσίευση από gabadoo Την / Το 17.06.10 9:52

Roberto_Diavolo έγραψε:
    Με την ευκαιρία να καταθέσω και την εμπειρία μου στην Ιταλία. Καμμένο πηνίο λοιπόν. Μιλώντας με μηχανικό της Honda, μου είπε ότι η πιο δυνατή αιτία για καμμένα πηνία, ανορθωτές κτλ, είναι η αυξημένη χρήση στη πόλη με μικρές ταχύτητες (και κυρίως στροφές κινητήρα, δλδ κάτω από 4.000σαλ) και η μεγάλη αναμονή στα φανάρια. Χρειάζεται οπωσδήποτε δυνατό ρελαντί, όχι αναιμικό και....[b]άλλη μηχανή για πόλη. [/b]
    Κινούμενος από Μπολόνια προς Ανκόνα με πηνίο να υπολειτουργεί, μπαταρία που αδειάζει και βεντιλατέρ εκτός λειτουργίας , με το Vasilako (Βασίλη σε ευχαριστώ για όλα!!!) μπροστά να μου κουνάει το χέρι νευρικά για να πάω πιο γρήγορα, εγώ φοβόμουν γιατί είχα 110-112C και 100 χλμ στο κοντέρ. Κάποια στιγμή λέω δεν καίγεται το ρημάδι. Γκάζι και 140, σε λίγη ώρα η θερμοκρασία στους 98. Θυμίζω ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν υψηλή.
    Συνεπώς, μια χαρά κρυώνει το μοτέρ με τον αέρα και το βεντιλατέρ μας σε υψηλές ταχύτητες δεν είναι απαραίτητο. Έτσι λέω εγώ τουλάχιστο.

Ακριβως-ακριβεστατα Παναγιωτη....
    Εδω να κανω και εγω μια επισημανση,στα λεγομενα σου...
    Μου εκανε εντυπωση οτι το V-Tec σου,με βγαλμενες τις φισσες απο τα μπροστινα φωτα,χωρις φορτιση της μπαταριας απο τα πηνια,εβγαζε 100-120 χιλιομετρα αποσταση μονο με την μπαταρια...

Δηλαδη η φορτιση της επαρκουσε για το πισω στοπ,την λειτουργια του κινητηρα(αναφλεξη..)
    και οταν χρειαζοταν ...το βεντιλατερ....Παρα πολυ καλη συμπεριφορα και διαχειριση του ηλεκτρολογικου συστηματος τους λεμε,εκαναν οι Ιαπωνες σε αυτην την μηχανη,μονο που δεν τους εκατσε το θεμα με την θεση των ψυγειων,την σχεδιαση του τροπου που αυτα λαμβανουν μετωπικο αερα....Θα επρεπε να υπαρχει ενα ηλεκτρονικος τροπος,μολις η ταχυτητα ανεβαινε,να αντιστρεφοταν η πολικοτητα του βεντιλατερ ωστε να υποβοηθειτε το εργο του αερα κρουσης και να πεφτει η θερμοκρασια...

Βαλτε διακοπτακι που ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ το βεντιλατερ και θα σωθειτε....

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 19.11.17 20:03