10 Ημερες Σουηδια-Νορβηγια...

Share

Sieche
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα: 184
    Δημοτικότητα: 2262
    Μοντέλο: VFR RC 46
    Κράνος: O´NEAL Havoc

10 Ημερες Σουηδια-Νορβηγια...

Δημοσίευση από Sieche στό Παρ 02 Jul 2010, 2:25 pm

Βασικα το προγραμμα ειχε για τα τελη Μαϊου,10 μερες στις Ιταλικες Αλπεις.
    Ωσπου μια μερα που συζητουσαμε για μοτο-ταξιδια με τον Τακη(Tacoboy),μου λεει οτι σκεφτεται να κανει ενα 10ημερο στην Σουηδια και λιγο απο Νορβηγια με σκοπο να επισκευτει εναν παλιο συνφοιτητη και φιλο στο Göteborg και μια πρωην του στο Ηamer στην Νορβηγια.
    Με το που ακουσα Νορβηγια,του λεω:Ψηλε αμα το κανουμε 1-2 μερες στην Σουηδια και τις υπολοιπες Νορβηγια ερχομαι χωρις δευτερη κουβεντα.
    Και αφου βαλαμε κατω τις μερες που ειχαμε στην διαθεση μας,10 στο συνολο,βγαλαμε τις διαδρομες πανω-κατω και ετσι Σαββατο 29 Μαϊου κατα τις 10 το πρωι δωσαμε ραντεβου εξω απο το σπιτι του Τακη με σκοπο να ειμαστε στις 6 το απογευμα στο Kiel οπου θα παρουμε το καραβι για το Göteborg.

Eτοιμοι για αναχωριση με'στην τρελη χαρα! :zep:

Λιγο μετα τις 6 εχουμε φτασει στο λιμανι του Kiel και αμεσως μας βαζουν στην ουρα για να μπουμε μεσα..

Ουτε ενα δεκαλεπτο αργοτερα ειμαστε μεσα στο γκαραζ του πλοιου οπου δενουμε τις μηχανες,μαζευουμε τα μπογαλακια μας και βουρ επανω στην καμπινα να βαλουμε κατι πιο ανετο ;D και να βγουμε εξω να δουμε λιγο απο το Kiel...

Το πλοιο αναχωρει ακριβως στις 7 και σε δεκατεσσερις ωρες θα ειμαστε στο Göteborg..

Μπαινοντας στο λιμανι του...

Και αφου παταμε πλεον Σουηδικο εδαφος σταματαμε για βαλει ο Τακης την διευθυνση του Klaus στο Gps.

Προσεξτε στην παραπανω φωτογραφια το μαυρο περιπολικο μπροστα απο την εξοδο "B" και την μπατσινα στην εξοδο "C" που κανει αλκολοτεστ σε ολους οσους βγανουν απο το καραβι!!! :2fun:
    Με το δικαιο τους βεβαια γιατι οι περισσοτεροι πανω στο πλοιο πιναν τ'αντερα τους ολο το βραδυ... :-X

Το προγραμμα λεει για σημερα,πρωινο στο σπιτι του Klaus και μετα στο ξενοδοχειο να αφησουμε τις μηχανες και να περπατησουμε το κεντρο του Göteborg.
    Μιση ωριτσα αργοτερα συναντιομαστε με τον Klaus οπου μας περιμενε με ενα πλουσιο πρωινο.
    Μετα απο πολυ καφε και πολυ συζητηση παιρνουμε τον δρομο για το κεντρο..

Το ξενοδοχειο "Nice" ονομα και πραμα!κοντα στην πανεπιστημιουπολη και δεκα λεπτα με το ποδι μεχρι το κεντρο.
    Αμα τυχη και βρεθειτε στο Göteborg να το προτιμησετε. :ok:

Ομορφη και πεντακαθαρη πολη με πολυ νεο κοσμο και απιστευτες γυναικες!! Shocked... :taz:
    Μην περιμενετε τωρα φωτογραφιες απο τις θηλυκες κατοικους τις πολης,δεν ειναι αυτο θεμα μας(Διπλωματικη δικαιολογια προς αποφυγην διαιτης σπανακοριζου!)
    Μονο ενα θα σας πω,οτι και οι εργαζομενες στα εργα του δημου ηταν διμετρες μ@υναρες.Η οδηγος του Scania...

Λοιπον πισω στο θεμα μας.....

Eνας απο τους κεντρικους δρομους που οδηγει στο λιμανι...

Το απογευμα to περασαμε παρεα με τον Klaus στο κεντρο της πολης και αργα το βραδυ πηγαμε εγω και ο Τακης στην πανεπιστημιουπολη να θυμηθει το κουλαδι τα νιατα του... Very Happy

To πρωινο της Δευτερας μας βρηκε στο δρομο για το Karlstad με ομορφη διαθεση και ηλιο....Πηραμε τον δρομο βορειοανατολικα του Göteborg που θα μας πηγαινε παραλιακα τις τεραστιας λιμνης "Vänern" μεχρι το Karlstad.
    Σε μια σταση για τσιγαρο, βλεπουμε στον χαρτη οτι υπαρχει ενα καστρο σημειωμενο σαν αξιοθεατο πανω σε μια μικρη χερσονησο της λιμνης.
    Βαζει ο Τακης το καστρο αυτο σαν στοχο στο Gps και βουρ.

Το gps ειχε τα κεφια του και μας πηγε ενα μεγαλο μερος τις διαδρομης μεσα απο δασικους χωματοδρομους...

Λιγο πριν φτασουμε στο καστρο...

Τελικα το καστρο μας βγηκε παλιο αρχοντικο!Καλοσυντηρημενο και τεραστιο σε πανεμορφη τοποθεσια...

[size=15pt]Beware the Swatclub is watching you!!![/size] :w:

Συνεχιζετε......

Sieche
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας

Απ: 10 Ημερες Σουηδια-Νορβηγια...

Δημοσίευση από Sieche στό Σαβ 03 Jul 2010, 1:31 pm

...Περπατησαμε καμια ωρα μεσα και εξω απο τα κτιρια και μεσα ειχε και μουσειο αλλα ο καιρος ηταν πολυ καλος για τον σπαταλησουμε στα εσωτερικα του κτιριου.
    Πολλες φωτογραφιες απο το μερος που ειναι πολυ ομορφο.
    Ενα δειγμα ..

Παμε λιγο να το δουμε και απο μεσα.

Χτισμενο το 1887,σχετικα προσφατο.

Αλλα εξω ηταν πιο ωραια..

Να υπενθυμισω οτι ειμαστε σε λιμνη και οχι σε θαλασσα!

Αργα το μεσημερι ξαναπαιρνουμε τον δρομο για Karlstad οπου ειχαμε κλεισει καλυβακι(hytter) για διανυκτερευση.
    Εδω να πω οτι ο Τακης σαν γνησιος Bmwδακιας φλουφλης, επεμενε να κλεισουμε καλυβακια/ξενοδοχεια κτλ .πριν ξεκινησουμε .Για αντισκηνο ουτε συζυτηση!! >:(
    Ετσι λοιπον ειχαμε κληση για ολες τις μερες,εκτος απο μια την τελευταια ,καταλυματα για διανυκτερευση.
    To καλο ειναι οτι σε περιπτωση που εχει ασχημο καιρο να μην ψαχνεις που θα μεινεις αλλα ειδικα στην Νορβηγια εχει πιο πολλα καμπινγκ απο οτι σπιτια!!
    Χωρις πλακα.. Very Happy
    Το κακο ειναι οτι το να κλεισεις καπου σε δεσμευει.... Think
    Ετσι λοιπον ειχαμε κλήση σε μια περιοχη 7 χλμ. νοτια τις πολης του Karlstad καλυβακι και οδευαμε προς τα'κει.
    Στον δρομο λεω του Τακη (ειχαμε ασυμαρτη επικοινωνια..Πςςς Τεχνολογια λεμε.. Very Happy)αμα βρουμε κανενα βρωμικο πανω στον δρομο να σταματισουμε γιατι το στομαχι μου βαραει κοφτες.
    Και να σου διπλα σε ενα βενζιναδικο κατι σαν καντινα.Σταση και ο τυπος που το ειχε απλα φοβερος μας πιανει κουβεντα ,μας κερναει καφεδες,αναψυκτυκα και μας φτιαχνει ενα απο τα πιο νοστιμα χαρμπουγκερ που εχω φαει!!
    Μας δινει εναν χαρτη της περιοχης μας δειχνει πανω στον χαρτη πια μερη της λιμνης αξιζει να επισκευτουμε κτλ.,κτλ.Πολυ φιλικος και με φοβερο χιουμορ.
    Σε ερωτηση μου για το που ειναι η τουαλετα,μου δειχνει μια πορτα και μου λεει:Πισω απο αυτην την πορτα θα βρεις αρκετη ιδιωτικη ατμοσφαιρα να κανεις αυτο που θελεις.
    Ανοιγοντας την πορτα,βρισκομαι σχεδον μεσα στο δασος :o!!!Εγω προτιμω το τριτο δεντρο αριστερα μου λεει γελωντας...

Αφηνουμε τον τυπο αφου μας εχει δωσει νερα για τον δρομο,(μονο το φαϊ μας αφησε να πληρωσουμε)και αφου μας εδειξε ενα μικρο δρομο που κατα την γνωμη του ηταν πολυ πιο ομορφη και με λιγοτερη κινηση διαδρομη.Και ειχε απολυτο δικαιο...
    Καλοστρωμενος δρομος μεσα στο πρασινο μας περνουσε απο μικρα χωριουδακια διπλα ακριβως απο την λιμνη και μας πηγε ετσι σχεδον μεχρι το Karlstad.

Φτανουμε στο καλυβακι μας οπου μας περιμεναν το αντρογυνο που τα νοικιαζαν για να μας δωσουν το κλειδι.
    Αφου ανταλλαξαμε λιγες κουβεντες μας αφησαν λεγοντας μας οτι αμα χρειαστουμε κατι θα ειναι εκει απεναντι δειχνοντας το σπιτι που μενανε.Και δεν τους ξαναειδαμε...
    Σε ενα σημειωμα πανω στο τραπεζακι μας ευχηθηκαν καλη διαμονη και το πρωι οταν θα φευγαμε ,απλα να αφηναμε το κλειδι πανω στην πορτα!
    Οκ.
    Το καλυβακι δεν ηταν απλα καλυβακι αλλα μικρο εξοχικο πληρες εξοπλισμενο.

Ξεφορτωνουμε τα πραγματα απο τις μηχανες και εγω απολαμβανω με καφε την θεα....

Το κουλαδι που ειχε τιποτα καλυτερο να κανει απο το να γυαλιζει την παππουδιερα του!!! :2fun:
    Αφου την ξεσκονισε και την γυαλισε ξεκινησαμε να παμε να δουμε την πολη.
    Στον δρομο σταματαμε σ'ενα σουπερ μαρκετ να ψωνισουμε για πρωινο.
    Αφου εχουμε παρει τα απαραιτητα,περνωντας απο ενα ραφι,παιρνει οΤακης μια αλοιφη μεσα σωληναριο και μου την δινει.
    Αυτη ειναι για'σενα, μου λεει μ'ενα υποπτο χαμογελο.
    Μπα δεν γουσταρω ψαρικα απο σωλιναριο,του λεω!
    Ενα τωρα που μου κανεις και την δυσκολη, μου λεει,δοκιμασε το πρωτα και θα δεις!Παλι με πονηρο χαμογελο!
    Κοιτοντας καλυτερα το σωλιναριο και βλεποντας την μαρκα του προϊοντος,εγω χεστει στο γελιο και δεν μπορουσα να σταματισω να γελαω λεμε.. :2fun: :2fun:

Yahoo

Το Karlstad μας απογοητευσε.Δεν αντιλεγω ομορφη πολη αλλα νεκρα!!!Ημασταν λιγο μετα τις δεκα το βραδυ εκει και ψαχναμε απεγνωσμενα να βρουμε κατι ανοικτο για να φαμε,να πιουμε καμια μπυρα,κατι καπου να καθησουμε!!
    Μια ωρα γυριζαμε με το ποδι μεσα στην πολη και ολα κλειστα!!Μεχρι και απο τα Mac Donalds φαγαμε πορτα!!!Κλεισαμε μας λενε. :zep:
    ΟΚ,μια-δυο φωτογραφιες απο το κεντρο και παμε στο καλυβι μας να κανουμε καμια ομελετα και να πιουμε κανα κρασι στην βεραντα.. cheers

Στο κεντρο του Karlstad.

Το επομενο πρωινο ξεκιναει ηλιολουστο και ενω το Τακοπουλο μεσα ροχαλιζει, εχω κανει φραπεδια και βγαινω εξω να περπατισω λιγο στην γειτονια..

Γυρνωντας πισω βλεπω τον Τακη που μολις εχει ξυπνησει και εχει φτιαξει Ελληνικο καφεδακι...

Καφεδακι και πρωινο πανω στο γρασιδι,φορτωμα τις μηχανες και βουρ..
    Σημερα το μεσημερακι θα μπουμε Νορβηγια... Yahoo

Συνεχιζετε...

Sieche
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Sieche στό Κυρ 04 Jul 2010, 4:15 pm

Προορισμος μας σημερα ειναι το Lillehammer με ενδιαμεση σταση στο Ηamar για να επισκεφτουμε μια πρωην του Τακη,την Lin.
    Ο δρομος απο το Karlstad μεχρι τα συνορα της Νορβηγιας,μικρος επαρχιακος με αρκετα εργα και κινηση αλλα ομορφος.
    Με το που περναμε τα συνορα βλεπουμε μαυριλα μπροστα στον ουρανο και τρωμε μερικες ψιχαλες αλλα ευτυχως ο δρομος μας πηγαινει στην αντιθετη κατευθηνση.

Κοντα στα συνορα Σουηδιας-Νορβηγιας.

Ειμαστε στο Hamar νωρις το μεσημερι και βρισκομαστε με την Lin στο σπιτι της παρεα με τα δυο παιδια της.Πολυ συμπαθητικη κοπελα και τα πιτσιρικια της τρελα!!
    Ειδικα ο γιος της ειναι φανταστικος!5 χρονων και μιλουσε ανετα Αγγλικα,μου εδιξε ολα,μα ολα του τα παιχνιδια εξηγωντας μου τι ειναι και τι κανει το καθε τι,και,και,και....Απαιχτος!! Very Happy
    Εγω και ο Τακης τον πωρωσαμε με τις μηχανες και σκαρφαλωσε επανω στο vfr και του ριχνε κατι ξερογκαζιες που λεω θα βγουν οι γειτονες και θα μας παρουν με τις πετρες! :o
    Αφου του υποσχεθηκαμε οτι μετα θα τον κανουμε και βολτα,κουλαρισε.. :2fun:
    Κουβεντουλα με την Lin,καφεδακι και μετα ποδοσφαιρο στον κηπο με το ατομο!!

Με το που σηκωθηκαμε να φυγουμε,ο πιτσιρικας μας περιμενε στις μηχανες για την βολτα!!
    Ο Τακης προσφερθηκε να τον κανει μια γυρα στο τετραγωνο και οταν γυρισαν ειχε ενα χαμογελο μεχρι τ' αφτια!! :rock:
    Μας λεει η Lin οτι μαζευει λεφτα για να του παρει αλογο αλλα μαλλον για μηχανη θα πανε.. Smile

Στον δρομο για το Lillehammer...

Οπου φτανουμε το απογευμα κατα τις 8 και παμε κατευθειαν στο ξενοδοχειο.
    Το Lillehammer ειναι μικρη αλλα πολυ ομορφη πολη που ειναι στα φορτε της τον χειμωνα λογο του μεγαλου χιονοδρομικου της κεντρου το οποιο ειχε φιλοξενησει και τους χειμερινους ολυμπιακους αγωνες το 1994.

Μετα απο μακαροναδες και μπυρες(ειναι πανακριβες Shocked)περπατισαμε στην ομορφη πολη...

Λιγο μετα τα μεσανυχτα...

Η επομενη ηταν η πιο ακραια απο αποψης καιρου μερα που ζησαμε στην Νορβηγια!!!
    Το πρωι μας βρηκε ηλιολουστο στο Lillehammer με 20 βαθμους.

Καφεδακι στην πισω αυλη του ξενοδοχειου..

..Σαν σε καποιο Ελληνικο νησι...

Φορτωσαμε τις μηχανες και πηγαμε στο κεντρο να αλλαξουμε ευρω σε Νορβηγικες κορωνες,πηραμε σαντουιτσακια για πρωινο και ανεβηκαμε στο χιονοδρομικο κεντρο να τ'απολαυσουμε μαζι με την ωραια θέα...

Αφηνουμε πισω μας το ομορφο Lillehammer και παιρνουμε τον δρομο για το Lom και μετα για το Geiranger οπου ειναι και ο στοχος της σημερινης ημερας.
    Στο βαθος τα βουνα που θ'ανεβουμε και τα πρωτα χιονια...

Στην Otta αφηνουμε τον δρομο "Ε6" και αρχιζουμε την αναβαση για το Lom.
    Πανεμορφη διαδρομη αναμεσα απο δαση ποταμια,λιμνες καταρρακτες..

Φτανουμε στο επισης πανεμορφο Lom το οποιο ειναι ενα μικρο χωριουδακι αλλα ειναι κομβος που καταληγουν τρεις δρομοι απο τα γυρω φανταστικα ορεινα περασματα και ετσι αν και μικρο χωριο ειναι κεντρο που εχει τα παντα.Εστιατορια,καφετεριες,αγορα κτλ.

Σταση λοιπον και περιδρομιαζουμε ψητο ταρανδο(φοβερο!!),καφεδακι σιγα σιγα να αρχισουμε να ανεβαινουμε για το Dalsnibba που οπως βλεπω τον καιρο προς τα'κει,προβλεπετε να το δαγκωσουμε...

Το Dalsnibba δεν εχει κανενα φοβερο υψομετρο(1500μ.) αλλα ειναι τετοια η τοποθεσια του που σπανια εχει καλο καιρο,φυσαει και τα χιονια εκει δεν λιωνουν σχεδον ποτε!!
    Εχει μια τεραστια λιμνη που ειναι παντα παγωμενη και γενικα εκει δεν πας με καλοκαιρινα.. ;D

Ανεβαινοντας αρχισαν και οι πρωτες ψιχαλες και σταματησαμε να βαλουμε χειμερινα γαντια γιατι η θερμοκρασια αρχισε να γινετε μονοψηφια και εγω να βαλω τ'αδιαβροχα.
    Ο Τακης παρα τις συμβουλες μου να τα βαλει και αυτος, δεν.... :w:....Και την πληρωσε αργοτερα οπως ηταν αναμενομενο! :2fun:

Ψηλε βαλε τ'αδιαβροχα.....
    Μπα με τα Gore-Tex μια χαρα ειμαι.
    Καλαααα....

Ανεβαινοντας κι'αλλο η ψιχαλα γυρναει σε χιονονερο...

Φτασαμε στο σημειο που θ'αρχιζαμε να κατεβαινουμε για το Geiranger fjord και εκει εχει μια μεγαλη καφετερια που φυσικα ηταν κλειστη και απεναντι ξεκιναει ενας ακομα πιο μικρος δρομος ο οποιος ανεβαινει στην κορυφη(Dalsnibba).Οταν ειναι ανοικτος εχει και πλερω!15 ευρω αμα θυμαμαι καλα.
    Του το λεω αυτο του Τακη και μου λεει παμε ν'ανεβουμε!
    ΟΚ του λεω αλλα βλεπω οτι ειναι κλειστα.
    Μπαινουμε μεσα μεχρι το σπιτακι που εκει κανονικα πληρωνεις για ν'ανεβεις.Μπροστα παρκαρισμενα εκχιονιστικα μηχανιματα και φορτηγα,κλεινουν τον δρομο...
    Περναμε αναμεσα απο τα φορτηγα και συνεχιζουμε.
    Μετα την πρωτη στροφη,ξαφνικα κοβετε η ασφαλτος και αρχιζει χαλικο-λασπο/χιονοδρομος! Shocked
    Φρενα λεμε!!!Σταματαει διπλα μου ο Τακης και μου λεει με απορημενο βλεμμα:Tι εγινε?Γιατι σταματησες?
    Τι να γινει ρε ψηλε,δεν βλεπεις τον δρομο?Εισαι σιγουρος οτι θελεις ν'ανεβουμε?(Εν το μεταξυ δεξια αριστερα 1-2 μετρα χιονι!!)
    Ναι μην μασας φυγαμε, λεει...
    Οχι ρε π@υστη μου,σκεφτομαι με παλαβο εμπλεξα.Αλλα αφου δεν μασαει αυτος με την νταλικα του θα κωλωσω εγω με το vfr?Τι θα λεει ο κοσμος! :ohno: για μια υποληψη ζουμε,κτλ.,κτλ...
    Ενταξη παμε αν και την βλεπω να μας ψαχνουνε σωστικα συνεργια με τις βεργες και τα λυκοσκυλα....

Και ανεβαινουμε και ανεβαινουμε φουρκετες και το χιονονερο να γινετε χιονι και να πηγαινουμε και να πηγαινουμε και να σκεφτομαι,ρε μπας και δεν ειναι αυτος ο δρομος που ηξερα και πηγαινουμε στου διαολου την μανα....
    Και ξαφνικα να σου παλι ασφαλτος!! :worth:
    Και μετα απο κανα δυο στροφες ενα μεγαλο απλωμα με καγκελα γυρω-γυρω.
    Η θεα απεριγραπτη αν και ο καιρος δεν βοηθουσε.Κατω το χαος.
    Μακρυα στο βαθος το Geiranger ισα ισα που διακρινονταν.Ο δρομος σαν μια ατελιωτη κορδελα να κατεβαινει και εμεις εκει πανω με μειον βαθμους να κοιταμε σαν τους χαζους μεσα απο τα κρανοι μας!

Κατσε μιας που ανεβηκαμε να βγαλουμε και μια αναμνηστικη φωτογραφια...Και με το που βγαζω τα γαντια τα χερια μου εχουν γινει ξυλα απο το κρυο.Και να πιασει ξαφνικα και ενας φοβερος αερας και χιονοθυελα,παναγια μου και ετσι... :scared:
    Και πανω στον πανικο να βγαλω γρηγορα μια φωτογραφια και να την κανουμε,μου πεφτουν τα γαντια μεσα στα νερα!!!Οχι ρε π@υστη ,τα ειχαμε χυμα μας ηρθαν και τσουβαλατα.. :zep:

Η φωτο βγηκε και τον πουλο λεμε...

Στην καταβαση σκεφτομουνα αμα γινει καμια στραβη και γλυστρισω σε καμια φουρκετα και φυγω σε κανα χαντακι,γ@μησα εγω και μηχανες και...Θα τρεξω κατω με τα ποδια λεμε.. :2fun:
    Φαγαμε τρελο κρυο!

Αλλα φτανοντας κατω στο Geiranger τα ξεχασαμε ολα...

Πηγαινουμε στο καμπινγκ που ειχαμε κανει κρατηση καλυβακι,μπαινουμε μεσα ανοιγουμε την θερμανση στο φουλ,βαζουμε στεγνα ρουχα απολαμβανουμε την θεα απο το παραθυρο..

Το καλυβι μας.

Και η φανταστικη θεα απο το παραθυρο της κουζινας.

Εκει πανω περασαμε το υπολοιπο βραδυ μιας και δεν ειχαμε διαθεση να κατεβουμε κατω στο χωριο για φαϊ.
    Ειχαμε μαζι μας παντα τροφιμα και ετσι την πεσαμε στο καλυβι με μεζεδακια και καλο κρασι απολαμβανοντας εξω τον καιρο που αλλαζε καθε δεκαλεπτο!

Περισσοτερα απο το Geiranger αυριο.

Συνεχιζετε...

Παναγιώτης Κ.
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα: 2904
    Δημοτικότητα: 5728
    Μοντέλο: VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
    Κράνος: Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ. στό Κυρ 04 Jul 2010, 11:16 pm

Shocked Shocked Shocked

Γιατί ρε π..στη μου, γιατί; Μα πόσο άχρηστοι είμαστε σαν λαός.......... Δεν έχουμε φυσικές ομορφιές (όσες γλύτωσαν); Γιατί να μην έχουμε τους δρόμους, την παιδεία (τουριστική και κοινωνική), την καθαριότητα, την ευγένεια.......... Πόσο γιουρούκια είμαστε τέλος πάντων; Crying or Very sad

Μπράβο σου ρε Κώστα, μας ταξιδεύεις.......... cheers

vasilakos
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα: 631
    Δημοτικότητα: 2731
    Μοντέλο: VFR 800 VTEC
    Κράνος: Καμία επιλογή

Δημοσίευση από vasilakos στό Κυρ 04 Jul 2010, 11:32 pm

Surprised Surprised
    Aντε ρε φιλε Κωστα γιατι κοπηκα στο καλυτερο. Very Happy Very Happy
    Παντως πολυ σε ευχαριστω για τον κοπο που κανεις,ειναι σαν να ταξιδευω και εγω μαζι σου.
    Μακαρι να ειχα και εγω ευχερεια στα pc,θα ανεβαζα και απο Ιταλια Αλπεις το προσφατο ταξιδι μας,αν και ο Βαγγελης εκανε ωραια δουλεια,θα εβαζα φωτο που εχω και απο αλλα μερη που δεν ηλθε ο Βαγγελης,και γενικα θα εγραφα και την δικη μου οπτικη γωνια για ολα,αλλα και αλλα ταξιδια εντος εκτος θα ηταν υπεροχο να μπορουσα να τα ανεβασω....
    Παντως ξανα ευχαριστω,εσενα και οποιο αλλο φιλο ανεβαζει ταξιδιωτικα...κυριολεκτικα ταξιδευω μαζι.
    Υγ.Περιμενω τη συνεχεια.

Fanrider
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα: 2256
    Δημοτικότητα: 5463
    Μοντέλο: VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
    Κράνος: Shoei XR-1000

Δημοσίευση από Fanrider στό Δευ 05 Jul 2010, 12:43 am

Coffee Coffee

.

.

.

.

Υπομονη κυριε Βασιλη ολοι περιμενουμε. Smile

Sieche
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Sieche στό Δευ 05 Jul 2010, 2:23 pm

Το Geiranger....
    Οτι και να γραψω γι'αυτο το μερος δεν υπαρχει περιπτωση να βρω τις καταλληλες λεξεις που να ανταποκρινονται στην ομορφια αυτου του τοπιου.
    Ολο το απογευμα εβρεχε,σταματουσε,πηγε να βγαλει ηλιο,ξαναρχιζε να βρεχει και με καθε αλλαγη του καιρου αλλαζε και το τοπιο.

Σε καποια στιγμη βγαζει ηλιο και σχηματιζετε το ουρανιο τοξο μεσα στο fjord!!!Μας εστειλε...

Ολο το βραδυ εβρεχε και το πρωι ο καιρος τα ιδια.Ψιχαλα και μουντος.
    Φορτωνουμε τις μηχανες για να ξεκινησουμε για το Aurland ενα επισης καταπληκτηκο χωριουδακι χτισμενο στους προποδες των βραχων του Aurlandfjord το οποιο Fjord ειναι παρακλαδι του Sognefjord,του μεγαλυτερου Fjord της ευρωπης(204χλμ. μηκος) και το βαθυτερο του κοσμου 1300μ.

Πρωτου φυγουμε παλι πισω, πηγαινουμε στην απεναντι πλαγια για να δουμε το Geiranger απο εκει και να βγαλουμε και φωτογραφιες.

Κατεβαινουμε παλι κατω στο χωριο να βαλουμε βενζινη και για συζητουμε για την σημερινη διαδρομη.
    Οι επιλογες ειναι δυο.
    Ή ξανανεβαινουμε στο Dalsnibba( ;D) ή παιρνουμε το καραβακι το οποιο θα μας γλυτωσει απο το ορεινο περασμα αλλα κοστιζει και 218Κορωνες(28€).
    Τελικα αποφασισαμε να κρατησουμε τα φραγκα και να ξανανεβουμε στο Dalsnibba και απο εκει στην διασταυρωση να παμε νοτια,να περασουμε απο 2 εθνικους δρυμους και να κατεβουμε στο Sognefjord.
    Να περασουμε απεναντι με καραβακι και ν'ανεβουμε το ορεινο περασμα που οδηγει στο Aurland.
    Αυτο το ανεβα βουνο,κατεβα στα Fjord ειναι ολα τα λεφτα!!! :worth:
    Βεβαια ο καιρος δεν μας εκανε το κεφι αφου μεχρι το απογευμα εκεινης της μερασ εβρεχε.
    Παρολα αυτα οι διαδρομες απεριγραπτα ομορφες.

Αφου περασαμε απο απειρα τουνελ για να κατεβουμε στην κοιλαδα του jostedalsbreen του εθνικου δρυμου με τους παγετωνες.

Με πολυ βροχη κανουμε σταση στο μουσειο φυσικης ιστοριας(πιο πολυ για πιουμε κανα καφε παρα να δουμε τα εκθεματα..).

Η υπευθυνη του μουσειου ηταν μια γερμανιδα η οποια ζουσε αρκετα χρονια εκει και ετσι πιασαμε κουβεντα μιας και δεν ειχα καθολου κοσμο,μας εδειξε αρκετα και ενδιαφεροντα πραγματα για την περιοχη και τους παγετωνες και στο τελος μας εδειξε ενα 15λεπτο φιλμ στον μικρο κινηματογραφο του μουσειου σχετικα με πως σχηματιστικαν τα Fjord και οι παγετωνες στο περασμα των τελευταιων 20.000 χρόνων!! :ok:

Τελικα χωρις να το καταλαβουμε φαγαμε κοντα στο 3ωρο εκει .
    Αφου βλεποντας το φιλμ μας ανοιξε την ορεξη για παγετωνες,σε ερωτηση μας σε ποιον μπορουμε να παμε οδικος,μας εδειξε στον χαρτη τον δρομο αλλα με αυτον τον καιρο δεν θα ηταν η καλυτερη ιδεα να παμε εκει με τις μηχανες....
    Ενταξη,το κραταμε για του χρονου.

Στον δρομο για τον δευτερο εθνικο δρυμο..

Και κατεβαινοντας στο Sognefjord..

Μερικες δεκαδες χλμ. παρακατω ο δρομος σταματαει σ'ενα μικρο λιμανακι.Εκει παιρνουμε το καραβακι που θα μας περασει απεναντι(80κορωνες/10€ για 2 ατομα με μηχανες).

Kατεβαινουμε στο Laerdal οπου απο εκει υπαρχουν δυο δρομοι για το Aurland.
    Ο πρωτος ειναι μεσα απο το βουνο, το τουνελ που εχει μηκος 24,5χλμ. και ο δευτερος ο Aurlandsvegen το πασο απο πανω.
    Σκαρφαλωμα τις φουρκετες μεχρι την ραχη και το τοπιο... :-X

Το σχετικο βιντεο....
    http://www.gaskrank.tv/tv/touring-strasse/aurlandsvegen-norway-12687.htm

Συνεχιζετε...

SCORPIOS
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα: 2931
    Δημοτικότητα: 5176
    Μοντέλο: VFR800
    Κράνος: shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δημοσίευση από SCORPIOS στό Πεμ 22 Jul 2010, 1:23 am

Μας άφησες στο καλύτερο.Που είναι οι υπόλοιπες φωτογραφίες?Θέλουμε κι άλλο.

Passenger
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Female
    Mηνύματα: 573
    Δημοτικότητα: 2845
    Μοντέλο: Romet Zetka 50
    Κράνος: HJC IS 16

Δημοσίευση από Passenger στό Πεμ 22 Jul 2010, 4:11 am

Clapping2 Clapping2 Clapping2

I read and want to gooooo...

postmankav
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα: 5520
    Δημοτικότητα: 8714
    Μοντέλο: ADV 099, DR250, Yamaha110
    Κράνος: Shoei DS, Shoei Xspirit,AcerbisMX, HJC MX, AGV Stelth

Δημοσίευση από postmankav στό Πεμ 22 Jul 2010, 4:27 am

cheers cheers cheers

Π.Γ.Α
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα: 130
    Δημοτικότητα: 1799
    Μοντέλο: Kότσυφας Kατράμης 1137 κυβικών
    Κράνος: Καμία επιλογή

Δημοσίευση από Π.Γ.Α στό Πεμ 29 Jul 2010, 12:51 am

respect!!!

TAKIS-SOL
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα: 164
    Δημοτικότητα: 2155
    Κράνος: ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

Δημοσίευση από TAKIS-SOL στό Πεμ 29 Jul 2010, 6:09 am

εχω δει πολλα στο εξωτερικο..
    αλλα αυτα που μασ εδειξες,,και τα ειδες λαιβ
    με αφησες
    ευγε φιλαρακι..αντε και στα επομενα.. Worship Worship

Υ.Γ μια μικρη παυση στο καλεσμα του δρομου λογω Δ.Ν.Τ.. ninja2
    αλλα παλι με χρονια με καιρουσ ..παλι δικια μασ θα ειναι..
    η ΤΡΟΦΗ για τα ματια μας Rock Rock

Η ώρα είναι Τετ 23 Jul 2014, 3:33 pm