VFRh - VFR Club Hellas

Επιλογη Mega On-Off!!!!

Μοιραστείτε

Ψηφοφορία

Επιλογη Mega On-Off!!!!

[ 8 ]
    23% [23%] 
    [ 3 ]
    9% [9%] 
    [ 16 ]
    46% [46%] 
    [ 6 ]
    17% [17%] 
    [ 2 ]
    5% [5%] 
    [ 0 ]
    0% [0%] 
    [ 0 ]
    0% [0%] 

Σύνολο Ψήφων: 35
    Postman
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 5671
    Μοντέλο : John Deere 990HP
    Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

Απ: Επιλογη Mega On-Off!!!!

Δημοσίευση από Postman Την / Το 27.10.10 19:42

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ έγραψε:Γιωργο ποιο σου αρεσει απολα περισοτερο και για τη δουλια το θες.
    τα μισα απο οσα εγραψες εγω προσοπικα δεν τα θεορω ON/OFF αλλα ON.

Χρίστο θελω ενα μοτερ που να μην με περιορίζει…. Και απο οτι το βλέπω θα καταλήξω σε ΚΤΜ με ολα τα παραπάνω που ανέφερα!!!
    ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1500
    Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
    Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Την / Το 27.10.10 19:55

postmankav έγραψε:
    ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ έγραψε:Γιωργο ποιο σου αρεσει απολα περισοτερο και για τη δουλια το θες.
    τα μισα απο οσα εγραψες εγω προσοπικα δεν τα θεορω ON/OFF αλλα ON.

Χρίστο θελω ενα μοτερ που να μην με περιορίζει…. Και απο οτι το βλέπω θα καταλήξω σε ΚΤΜ με ολα τα παραπάνω που ανέφερα!!!

αυτο ειναι ON/OFF και μαλιστα αξιοσευαστο αν και εχω ενα θεμα μαι τις κατιες.... Smile
    ειναι σεν μορω με ζαχαρο θελει καλο γιατρο και συχνες επισκεψεις οποσ ξερεις πολι καλα...
    ομος εχει χαρες αξιοσεβαστες. Smile
    Fanrider
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2289
    Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
    Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Δημοσίευση από Fanrider Την / Το 27.10.10 20:27

DoctorAbo έγραψε:

1 ΚΤΜ 990 Τα κάνει όλα και συμφέρει. Το 990 έχει "εκπολιτιστεί κάπως) σε 3 βασικούς τομείς. Καίει λιγότερο από το 950, έχει μεγαλύτερη άνεση και είναι αξιόπιστο. Για μένα η 1η επιλογή για τον Ταχυδρόμο με την έννοια ότι μπορείς να ταξιδέψεις σμέχρι τη Πίνδο και μετά να μπεις μέσα στο βουνό και να ανοίγεις δρόμους.

2 GS 1200 . Έτσι κι έτσι (για το Ταχυδρόμο πάντα). Απαιτεί ευγενική χρήση στον κινητήρα και τη μετάδοση και γενικώς δεν είναι για να δουλεύει πολύ ώρα κοντά στα κόκκινα. Από την άλη, μπορεί να κάνει πολύ καλά δσική διάσχιση αλλά δεν είναι για να πηγαίνει με τις μπάντες συνέχεια. Τη θεωρώ παππουδιέρα για τον ταχυδρόμο και θα αργήσει να φτάσει τα χρόνια μου για να έχει νόημα να αποκτήσει μία.

3 TIGER. Καλό το τιγράκι αλλά από πότε MEGA on-off ? Καθίστε καλά ρε αδέλφια !!! Ένα εξαιρετικό μηχανάκι δρόμου είναι και θα μπορούσε να είναιο το μεγάλο αδελφάκι αυτουνού που έχει. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ OFF ΧΡΗΣΗ το τιγράκι.

4 Caponord (Κωνσταντίνε μη κοιτάς εσύ τώρα, δε κάνει) ο αλουμινένιος του σκελετός ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΧΩΜΑ ότι και να πούμε. Μόνο για μεγάλα ταξίδια είναι καλό το μηχανάκι αυτό.

5 Varadero (ευτυχώς λείπει ο Παναγιώτης και δε θα με κουτουλήσει). Ας αλλάξουμε θέμα γιατί ο Ταχυδρόμος θα πάθει κατάθλιψη άμα χρειαστεί να συμβιώσει με ένα τέτοιο μηχανάκι. Είπαμε, σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν.

6 V-Strom 1000. Αν αυτό το μηχανάκι ήταν σωστό δε θα το κόβανε απ την παραγωγή. Όντως καίει πολλά, όντως είναι πολύ ευαίσθητο στις κακές βενζίνες και προσωπικά το τοποθετώ στην ουρά των 3 / 4/ 5 παραπάνω.

Η παλιοσειρα εγραψε ..... + 800

Γνωμη μου, τα κανει ολα αρκετα καλα και με μπολικο γκαζι ΚΤΜ 990 ..... με σεβασμο στη συντηρηση

Καλη επιλογη κυριε Γιωργη Wink cheers
    gabadoo
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1311
    Μοντέλο : V-Strom
    Κράνος : Schuberth S1

Δημοσίευση από gabadoo Την / Το 27.10.10 21:50

R 1200GS

Εξαιρετο,με μπροστινο που συνθλιβει το ελαστικο στην ασφαλτο,καρφωνοντας το και βρισκοντας προσφυση εκει που αλλα χαζευουν και γλιστρανε,ροπατος κινητηρας (ο τελευταιας γενιας με του 2 εκκεντροφορους ειναι και ασπαστος....)με αρκετα αλογα πλεον,ανετοτατο ταξιδι,φορτωνεται σαν γομαρι και δεν επηρεαζει αναρτησεις,φρενα-ΘΕΙΙΚΑ,σχαρα που μπορεις να δεσεις ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.....Αν φτανεις στα λεφτα αυτα για το τελευταιο μοντελο ειναι καλη επιλογη....Ταξιδιαρικο,στριφτερο κα ανετο,μενει μονο να δεις το εαυτο σου πανω του σε ενα καθρεπτη να "δοκιμασεις" την εικονα....Ενδεικνυται παντως για μεγαλοσωμους τυπους....

Varadero

Κλασικο πλεον...Αξιοπιστο στα μηχανικα του,αδυναμο ομως,δεν στριβει λογω βαρους και αναρτησεων,και στις ΜΗ γιαπωνεζικες εκδοσεις η ποιοτητα κατασκευης του ειναι.....γαματαμε μεγαλαγραμματα λεμε....Το πλενεις με πιεστικο και φευγει το χρωμα απο τα φτερα (το ειδα μπροστα μου...)
    Το δε καρμπιρατερατο μοντελο ειναι και το καλυτερο,και το δυνατοτερο απο πλευρας κινητηρα,το βρισκεις φτηνα (εως και αρκετα φτηνα)οποτε με ενα δυο βελτιωτικες αγορες σε αναρτησεις κυριως εχεις ενα πολυ καλο μηχανακι......αλλα....αλλα καιει,καιει πολυ...Και παλι νομιζω οτι δεν παει στον σωματοτυπο σου....

ΚΤΜ 990

Το πολεμικο.....
    Πραγματικο ΟΠΛΟ παντος εδαφους,με πολεμικο κινητηρα με εκπληκτικη ευστροφια και δυναμη αριστα κατανεμημενη στην κλιμακα
    των στροφων,στριβει σαν τρενο με τα πολυρυθμιζομενα 48αρια καλαμια της WP,αριστα φρενα με οση δυναμη χρειαζεται...
    Το εχω λατρεψει αυτο το μηχανακι.....Πολλες φορες με φανταζομαι σε επιδαυρους,μπραλλους και παθαινω ρευση στον υπνο μου οταν ονειρευομαι το κατεβασμα απο το Σαν Μαρινο με ενα τετοιο.....

Αλλα...
    Αλλα εχει θεματακια αξιοπιστιας συν του οτι πρεπει να συμβιβαστεις οτι με αυτο το μηχανακι χανεις τις ηρεμες βολταδες σου....
    Αδυνατον να πας σιγα και να ρομαντζαρεις με χαμηλες στροφες με το κοριτσι σου απο πισω.....Σκορτσαρει σαν παλιομουλαρο,βγαζει κραδασμους και γενικα σου δειχνει να δυσανασχετει σε αυτους τους ρυθμους.....Μολις του κοκκινησεις τις ταχυτητες σου βγαζει το πουτανιστικο της,και πλεον εισαι ερωτευμενος δια παντος με την παρτη της......
    Γνωμη μου ειναι οτι σου παει σαν εικονα και σωματοτυπο

Tiger 1050

Tο εχω οδηγησει παρα πολλες φορες και σε ταξιδια,καθως το εχει ο γαμπρος μου....Γραμμικοτατος ροπατος και ισχυροτατος κινητηρας με εξαιρετα φρενα και κορυφαιο κρατημα....Ενα ψηλο στριτ με καρατιμονα,κλεβει εκκλησιες σε σχεση με τα αλλα σε αποδοση σε ορεινο στροφιλικι,και τρομαζει ακομα και σουπερσπορτ σε επιδαυρους και μπραλλους....Ανετο στο ταξιδι,με περιορισμους στην φορτωση ομως λογω κοντης ουρας....Εχει μικρα θεματακια αξιοπιστιας,οχι περισσοτερα ομως σε σχεση με τα VFR και οχι στον κινητηρα....Ηλεκτρικα κυριως....Γνωμη μου ειναι οτι σου παει σαν σωματοτυπο...

Super Tenere 1200

Δεν το εχω οδηγησει αλλα ουτε και θελω.Βροντοσαυρος 270κιλων και 90κατι ιππων με καλες εκτος δρομου δυνατοτητες
    Ουστ...

Caponord ETV 1000

Πολυ καλο μηχανακι,αν και λιγο ογκωδες-οχι περισσοτερο απο το Ντερο ομως....Δυνατος και ροπατος κινητηρας (απο το σουπερσπορτ Mille Miglia)πολυ καλα στριψιματα με -ακουσον ακουσον -50αρια καλαμια της Μαρτζοκι ,πολυ καλα φρενααριστοτατο πλαισιο.....Εχει θεματακια αξιοπιστιας που οι γνωστες εχουν εντοπισει και λυσει απαξ δια παντος.....Αποτομος ψεκασμος που θελει καποια εξοικειωση,ηλεκτρικα που θελουν σεβασμο...Για Απριλιανους που ξερουν και θελουν συν του οτι δεν σου παει στον σωματοτυπο σου..

V-Strom 1000

Ιδιο πραμα με Βαραντερο,με καλυτερη ποιοτητα κατασκευης γιατι δεν φτιαχτηκε ποτε εκτος Ιαπωνιας....Χαλια μπροστινο οπως και του Ντερο,με παντελως ανεπαρκεστατα φρενα,καλο αμορτισερ χωρις κατι ιδιαιτερο,εξαιρετικος κινητηρας απο SV 1000 με δυναμη,ροπη και αποκριση,αδιαφορο σχεδιαστικα.απροβληματιστο και αξιοπιστο.....Θα διαφωνησω με τα παιδια που ειπαν οτι καιει....Καιει ακριβως οσο και ενα Ντερο,συμφωνα με μετρησεις που καναμε με φιλους που εχουν και τα δυο μηχανακια (του '08 μοντελα και το Ντερο και το Στρομ)και λιγοτερα απο τον Τιγρη και το 990....

Υποψιν το χωμα με αυτα τα μηχανακια το ξεχνας,απλα διασχιζεις......Ακομα και το ικανοτατο σαν κατσικι 990 θελει ΧΕΡΙΑ,πολλα ΧΕΡΙΑ και αυτο γιατι ειναι 230 κιλα και εχει 100τοσα αλογατα....Πρεπει να εισαι πολυυυυυυυ προπονημενος και εξοικειωμενος με τετοια μηχανακια για να μπορεσεις να τα πας οπως τους αξιζει στο χωμα......

Αυτα απο μενα
    gabadoo
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από gabadoo Την / Το 27.10.10 21:56

Ψηφισα το ΚΤΜ και τον Τιγρη με κριτηριο οτι ταιριαζουν στον σωματοτυπο σου
    Και πανε μπροστα απο τα υπολοιπα απο οτι ειδα....

Παρε οτι σου αρεσει εσενα,να το χαιρεσαι και παντα ορθιος
    Ολα τα αλλα ειναι αλλανταλατης Παρασκευηςτογαλα
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8480
    Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 27.10.10 22:14

Πάντως ρε παιδιά, αναφέρετε όλοι ότι το ΚΤΜ έχει θέμα αξιοπιστίας. Το ξέρετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ότι πάει Κάθε Τρίτη Μάστορα, ή εκ φήμης;
    Έχετε δει απανωτές περιπτώσεις 990, να πηγαίνουν πολύ συχνά συνεργείο και να έχουν προβλήματα αξιοπιστίας ή έτυχε να ακούσετε για μία περίπτωση; (μιλάω για μοντέλα >06)

Μόνο ο apostat αναφέρθηκε συγκεκριμένα στα θέματα που βγάζει, που μάλιστα όπως πολύ σωστά είπε, αναλαμβάνεις και τα διορθώνεις αλλάζοντας ότι χρειάζεται από την αρχή και ξεμπερδεύεις μια και καλή!!

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως τα ΚΤΜ έχουν ΤΗ ΦΗΜΗ ότι είναι αναξιόπιστα, αλλά θεωρώ πιο πολύ το όνομα τους έχει βγει, παρά το μάτι (πιστεύω το ίδιο και για τα Ducati ας πούμε). Μπορεί κάποτε να ήταν έτσι, αλλά πια η εξέλιξή τους είναι πολύ μπροστά και νομίζω πως πάνω κάτω αυτό ισχύει για όλες τις μηχανές (εκτός από τις Κινέζικες!).
    Δε λέω ότι θα κρατήσει όσο θα κρατήσει ένα Honda, αλλά κι ο Γιώργος δεν έχει σκοπό να του πιει το αίμα μέχρι να τον παρατήσει στα βαθειά γεράματα.

Ένα επίσης στοιχείο είναι πως έχει τις γνώσεις να κάνει τη βασική συντήρηση (και ίσως και παραπάνω) μόνος του, οπότε ξεχνάει έξοδα συνεργείου.
    Και άπαξ και το φροντίζεις όπως του αρμόζει, με τα λαδόξυδά του στις σωστές περιόδους, τότε πραγματικά πιστεύω (αν λυθούν και οι "παιδικές ασθένειες" με το που το πάρει) πως δεν πρόκειται να τον προβληματίσει ΠΟΤΕ!

cheers

Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 4374
    Μοντέλο : R 1200 GS
    Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Δημοσίευση από DoctorAbo Την / Το 27.10.10 22:34

Πολλά αναφέρθηκαν για το ΚΤΜ 990. Εγώ πιστεύω πως τι ιδανικό και απολύτως πιο όπλο είναι το 950.
    Ένα τέτοιο του 06 - 07 είναι φθηνό, αν ε προέρχεται από κανα δικηγόρο είναι η καλύτερη περίπτωση (λέω εγώ τώρα) . Α και πούσαι ε ? Μπλε GO !!!!!!!!!!!!!!
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 27.10.10 22:49

DoctorAbo έγραψε:Α και πούσαι ε ? Μπλε GO !!!!!!!!!!!!!!

Μην τον ακούς, ΜΑΥΡΟ ΜΑΤ θα το πάρεις!!!!!! naaa naaa

Πέρα απ' την πλάκα, Δόκτωρα αυτό που λες νομίζω είναι το Dakar και είναι ακόμα πιο πυροβόλο από την κανονική έκδοση. Rock
    Κι ο Γιωργάκης μας το φλερτάρει πολύ έντονα....!!!!

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από gabadoo Την / Το 27.10.10 23:56

Vvag έγραψε:Πάντως ρε παιδιά, αναφέρετε όλοι ότι το ΚΤΜ έχει θέμα αξιοπιστίας. Το ξέρετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ότι πάει Κάθε Τρίτη Μάστορα, ή εκ φήμης;
    Έχετε δει απανωτές περιπτώσεις 990, να πηγαίνουν πολύ συχνά συνεργείο και να έχουν προβλήματα αξιοπιστίας ή έτυχε να ακούσετε για μία περίπτωση; (μιλάω για μοντέλα >06)

Μόνο ο apostat αναφέρθηκε συγκεκριμένα στα θέματα που βγάζει, που μάλιστα όπως πολύ σωστά είπε, αναλαμβάνεις και τα διορθώνεις αλλάζοντας ότι χρειάζεται από την αρχή και ξεμπερδεύεις μια και καλή!!

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως τα ΚΤΜ έχουν ΤΗ ΦΗΜΗ ότι είναι αναξιόπιστα, αλλά θεωρώ πιο πολύ το όνομα τους έχει βγει, παρά το μάτι (πιστεύω το ίδιο και για τα Ducati ας πούμε). Μπορεί κάποτε να ήταν έτσι, αλλά πια η εξέλιξή τους είναι πολύ μπροστά και νομίζω πως πάνω κάτω αυτό ισχύει για όλες τις μηχανές (εκτός από τις Κινέζικες!).
    Δε λέω ότι θα κρατήσει όσο θα κρατήσει ένα Honda, αλλά κι ο Γιώργος δεν έχει σκοπό να του πιει το αίμα μέχρι να τον παρατήσει στα βαθειά γεράματα.

Ένα επίσης στοιχείο είναι πως έχει τις γνώσεις να κάνει τη βασική συντήρηση (και ίσως και παραπάνω) μόνος του, οπότε ξεχνάει έξοδα συνεργείου.
    Και άπαξ και το φροντίζεις όπως του αρμόζει, με τα λαδόξυδά του στις σωστές περιόδους, τότε πραγματικά πιστεύω (αν λυθούν και οι "παιδικές ασθένειες" με το που το πάρει) πως δεν πρόκειται να τον προβληματίσει ΠΟΤΕ!

cheers

Φιλε Βαγγο,σε γενικες γραμμες ετσι ειναι οπως τα λες αν και μεταξυ αλλων ο Σταθης ειπε ακριβεστατα

apostat έγραψε:

Έχει κάποια θεματάκια αξιοπιστίας, αλλά περισσότερο από βλακεία της ΚΤΜ, παρά από σχεδιαστικά λάθη.

Στο 950 αιφνης που ηταν και η πρωτη εκδοση ειχε καποια θεματα εντελως ηλιθια που απορρεουν απο μια εταιρεια με τοσες πολλες αγωνιστικες δαφνες....

Φιλος εμεινε με ενα 950 στα Λουτρα Καίτσας (ρωτα τον Φυσικο να σου πει που ειναι,ξερει..)με βλαβη μια σπασμενη βιδα...
    Ειναι η βιδα που ασφαλιζει τον αξονα στο καλαμι,στο κατω μερος...Το εργοστασιο την ειχε υπολογισει για τιτανιο στα 6mm διαμετρο και στο Παρισι Ντακαρ δεν εσπασε ΠΟΤΕ....Στο μοντελο παραγωγης ομως και για λογους κοστους αυτη η βιδα αντικατασταθηκε απο μια απλη σιδερενια χωρις ομως να αυξηθει η διαμετρος της.....Αλλο τιτανιο-αλλο σιδερο (θα στο επιβεβαιωσει και παλι ο φυσικος μας Razz Razz )και ετσι ο φιλος εμεινε στην μεση του πουθενα απο μια χαζη βλαβη...

Τετοιας φυσεως ειναι τα προβληματα,ειδικα σε εκεινο το πανυψηλο τρακτεροειδες με υψος σελας στους 95 ολοκληρους ποντους
    Εδω εγω ή ο αγαπητος Δοκτορας ειναι ζητημα αν μπορουμε να ακουμπησουμε και τα δυο ποδια κατω,τοσο ψηλο ειναι!!!!!
    Θα μπορει ο Τζορτζ ή θα πεφτει στα φαναρια (καθολου υποτιμητικο για τον Γιωργο το σχολιο..ειναι πραγματικοτητα..)
    Ειναι καποια πραγματακια που χρειαζονται σκεψη....

Βεβαια στα μεταγενεστερα μοντελα αυτα εξαληφθηκαν και ερχομαστε στην τοποθετηση σου.....

Οι εταιρειες με μικρα τμηματα ποιοτικου ελεγχου (λογω κοστους-δεν ειναι ολοι Χοντα και Γιαμαχα) και με μοντελα παραγωγης που ξεπηδανε μεσα απο τις αγωνιστικες δραστηριοτητες της τα εχουν αυτα......
    Fanrider
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2289
    Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
    Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Δημοσίευση από Fanrider Την / Το 28.10.10 0:10

gabadoo έγραψε:
    Vvag έγραψε:Πάντως ρε παιδιά, αναφέρετε όλοι ότι το ΚΤΜ έχει θέμα αξιοπιστίας. Το ξέρετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ότι πάει Κάθε Τρίτη Μάστορα, ή εκ φήμης;

cheers

Φιλε Βαγγο,σε γενικες γραμμες ετσι ειναι οπως τα λες αν και μεταξυ αλλων ο Σταθης ειπε ακριβεστατα

apostat έγραψε:

Έχει κάποια θεματάκια αξιοπιστίας, αλλά περισσότερο από βλακεία της ΚΤΜ, παρά από σχεδιαστικά λάθη.

Στο 950 αιφνης που ηταν και η πρωτη εκδοση ειχε καποια θεματα εντελως ηλιθια που απορρεουν απο μια εταιρεια με τοσες πολλες αγωνιστικες δαφνες....

Φιλος εμεινε με ενα 950 στα Λουτρα Καίτσας (ρωτα τον Φυσικο να σου πει που ειναι,ξερει..)με βλαβη μια σπασμενη βιδα...
    Ειναι η βιδα που ασφαλιζει τον αξονα στο καλαμι,στο κατω μερος...Το εργοστασιο την ειχε υπολογισει για τιτανιο στα 6mm διαμετρο και στο Παρισι Ντακαρ δεν εσπασε ΠΟΤΕ....Στο μοντελο παραγωγης ομως και για λογους κοστους αυτη η βιδα αντικατασταθηκε απο μια απλη σιδερενια χωρις ομως να αυξηθει η διαμετρος της.....Αλλο τιτανιο-αλλο σιδερο (θα στο επιβεβαιωσει και παλι ο φυσικος μας Razz Razz )και ετσι ο φιλος εμεινε στην μεση του πουθενα απο μια χαζη βλαβη...

Τετοιας φυσεως ειναι τα προβληματα,ειδικα σε εκεινο το πανυψηλο τρακτεροειδες με υψος σελας στους 95 ολοκληρους ποντους
    Εδω εγω ή ο αγαπητος Δοκτορας ειναι ζητημα αν μπορουμε να ακουμπησουμε και τα δυο ποδια κατω,τοσο ψηλο ειναι!!!!!
    Θα μπορει ο Τζορτζ ή θα πεφτει στα φαναρια (καθολου υποτιμητικο για τον Γιωργο το σχολιο..ειναι πραγματικοτητα..)
    Ειναι καποια πραγματακια που χρειαζονται σκεψη....

Βεβαια στα μεταγενεστερα μοντελα αυτα εξαληφθηκαν και ερχομαστε στην τοποθετηση σου.....

Οι εταιρειες με μικρα τμηματα ποιοτικου ελεγχου (λογω κοστους-δεν ειναι ολοι Χοντα και Γιαμαχα) και με μοντελα παραγωγης που ξεπηδανε μεσα απο τις αγωνιστικες δραστηριοτητες της τα εχουν αυτα......

Καμια 20αρια μερες τωρα εξω απο το συνεργειο που παω στα φιλαρακια μου ενα 990 περιμενε την οδικη γιατι ξαφνικα πλημμυρισε βενζινες .(ψαγμενος ειχε φροντισει να εχει οδικη ασφαλεια Razz )
    Ειπαμε καλο , γκαζερο με καλο στησιμο και περιφεριακα , αλλα παιζουνε τετοιες μαλακοζημιες .

pray
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 28.10.10 0:24

Δε διαφωνούμε, αλλά καταλήγουμε πάλι σ' αυτό:

gabadoo έγραψε:Βεβαια στα μεταγενεστερα μοντελα αυτα εξαληφθηκαν και ερχομαστε στην τοποθετηση σου.....

Εκεί θέλω να καταλήξω. Στα πρώτα μοντέλα θα ήμουν πιο επιφυλακτικός, απλά από τότε έχουν εξελιχθεί και εξαλιφθεί κάποια πράγματα. Κι ο Γιώργος κοιτάει για 06 μοντέλο κι ύστερα (προφανώς 990).
    Αλλά αυτό που θέλω βασικά να πω, είναι πως όοολη αυτή η συζήτηση περί αξιοπιστίας, βασίζεται πιο πολύ σε μεμονομένες περιπτώσεις, ή σε φήμες τέλος πάντων, παρά σε πραγματικά προβλήματα. Γιατί τα πραγματικά προβλήματα, είναι 5-6 π.χ. (τυχαίο νούμερο) που αν πάρεις σβάρνα τους κατεμάδες και τα φόρουμ θα σου πουν ότι είναι στάνταρντ, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα σου βγάλει ΑΥΤΑ. Ε κι αυτά δεν είναι σπουδαία, ή τέλος πάντων αντιμετωπίζονται. Τώρα το τι ΜΠΟΡΕΙ να συμβεί... ε σε όλα τα μηχανάκια ΜΠΟΡΕΙ να συμβεί κάτι απρόοπτο και εντελώς ηλίθιο, τη χειρότερη στιγμή. Απλά πιθανότατα τα ΚΤΜ να έχουν κάπως περισσότερες πιθανότητες από τα Honda να το πάθουν αυτό, ακριβώς λόγω κόστους στα τμήματα παραγωγής και ελέγχου όπως είπες - και θα προσθέσω κατά την ταπεινή μου άποψη και λόγω εμπειρίας στο χώρο. Προσωπικά, και απ' τη στιγμή που δε θα έπαιρνα το μηχανάκι για να το κρατήσω "για πάντα", αυτό είναι ένα ρίσκο που χαααααλαρά θα έπαιρνα!!

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, το ύψος της σέλας είναι 93cm στο Dakar, η απλή έκδοση έχει ακόμα χαμηλότερη σέλα. Wink

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1139
    Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
    Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Δημοσίευση από Tinder Την / Το 28.10.10 1:34

DoctorAbo έγραψε:Πολλά αναφέρθηκαν για το ΚΤΜ 990. Εγώ πιστεύω πως τι ιδανικό και απολύτως πιο όπλο είναι το 950.
    Ένα τέτοιο του 06 - 07 είναι φθηνό, αν ε προέρχεται από κανα δικηγόρο είναι η καλύτερη περίπτωση (λέω εγώ τώρα) . Α και πούσαι ε ? Μπλε GO !!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς να έχω οδηγήσει κανένα ψήφισα το ΚΤΜ 990 αλλά συμφωνώ με τον δόκτωρα βλέποντας από φίλους και γνωστούς τι μηχανάκια έχουν σ' αυτή την κατηγορία και για πιο λόγο τα έχουν.
    (για δικηγόρο ντεν ξέρω πάντος, αυτοί συνήθως έχουν μπεμπέ Very Happy )
    Postman
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 5671
    Μοντέλο : John Deere 990HP
    Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

Δημοσίευση από Postman Την / Το 28.10.10 3:08

Όπως ειπε και ο apostat , αν είναι να καθαρίσω με 500 ευρω, τρόμπες συμπλέκτη, αντλία νερου, και με μερικα ακομα μικροπροβλήματα δεν το συζητώ, απλα δεν θελω να τρέχω κάθε λιγο σε συνεργεία είναι σπαστικό και πολυέξοδο! Και από την άλλη να μη έχω συνέχεια το μυαλό μου μην πάθει κατι , και είμαι πουθενά και με ψάχνει το Δασαρχείο…. Οσο αφορά το ύφος , ειμαι εξοικειωμένος, και έχω εμπειρία στο χώμα, ΟΧΙ όμως με τοσο δυνατό και βαρύ μηχάνημα!!!
    Ωραια κουβεντα κανουμε!!!!

Clapping2 Clapping2
    Them1s xXx
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 965
    Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
    Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Δημοσίευση από Them1s xXx Την / Το 28.10.10 13:52

Την αποψή μου για τα ΚΤΜ (Κάθε Τρίτη Μάστορα) την ξέρεις.
    Αλλά πλέον απο το ΄07 κ μετά ΌΛΑ τα μηχανάκια ίδια είναι
    όσο αφορά την αξιοπιστία.
    Κ για τα HONDA οτι δεν χαλάνε λέγανε... Thumbdown
    Οτι κ να πάρεις φίλε μου, εμείς θα σε κάνουμε παρέα!!!!!!!
    (εγώ εδώ σκέφτομαι να πάρω ducati...)

Y.Γ. Μόνο πολέμικο πορτοκαλί να είναι!!!!!!
    kostasdirt
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 460
    Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
    Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

Δημοσίευση από kostasdirt Την / Το 28.10.10 13:52

Κουβέντα όμως που δεν καταλήγεις ποτέ..
    Εάν σε ενδιαφέρει και το χώμα το ΚΤΜ είναι μονόδρομος, προσωπικά από τη μέρα που το οδήγησα έπαθα πλάκα Fun factor! Το χαμόγελο είναι μόνιμο κάτι που μου έλειπε από το VFR.
    Φυσικά το μοτόρι είναι competition με ότι συνεπάγεται αυτό. Προβλήματα αξιοπιστίας δεν έχει πλεον μιας και οι Αυστριακοί βελτιώνουν χρόνο με το χρόνο, το μοτέρ με ευλαβική συντήρηση είναι αλεξίσφαιρο και τα όποια προβλήματα είχαν αναφερθεί προέρχονταν από τρίτους προμηθευτές. (πχ. υδραυλικός συμπλέκτης της magura).
    Εγώ αυτό θα αγοράσω και το ξέρεις αλλά εάν δεν έμενα επαρχία και δεν μου άρεσε το χώμα τότε η επιλογή μου θα ήταν άλλη μάλλον από Αγγλία μεριά..
    SCORPIOS
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 3274
    Μοντέλο : VFR800
    Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δημοσίευση από SCORPIOS Την / Το 28.10.10 14:18

Γιώργη δεν έχω οδηγήσει κάποιο απο τα 2 οπότε δεν ψηφίζω.
    Εμένα μου αρέσει το gs.
    Εσένα το στίλ σου νομίζω ότι σου ταιριάζει το ktm.

Βέβαια υπάρχει και η ακραία λύση να περιμένεις τον Νοέμβριο να βγει το καινούριο varadero που πάει να χτυπήσει το gs
    gabadoo
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από gabadoo Την / Το 28.10.10 15:40

Vvag έγραψε:
    Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, το ύψος της σέλας είναι 93cm στο Dakar, η απλή έκδοση έχει ακόμα χαμηλότερη σέλα. Wink

Στο 990,ναι ετσι ειναι...αλλα εγω μιλησα για το κατσικι το 950....
    Και αυτο γιατι ειδα να παροτρυνουνε τον Γιωργαρο για το 950,ως μια παραμετρος που θα πρεπει να υπολογισει...
    Το 950 ειναι "σκληρο" εργαλειο

Το 990 ειναι πιο ανθρωπινο
    da_beazt
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 889
    Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
    Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Δημοσίευση από da_beazt Την / Το 28.10.10 17:39

Θα ήθελα να συμβάλλω και εγώ στην κουβέντα (μετά και τα 10χλμ off road που διένυσα για να πάω στην Πανελλήνια, ναι με το T-max). Προσωπικά δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα παραπάνω οπότε θα τοποθετηθώ με βάση αισθητικά κυρίως κριτήρια.

Μετά από την εικόνα που είδα την τρίτη ημέρα της εκδρομής στη λίμνη Πλαστήρα, δηλαδή το hornet φορτωμένο και λασπωμένο, θεωρώ ότι τα Tiger, Caponord και V-strom που είναι κυρίως on δεν θα σου ταιριάξουνε. Για τα υπόλοιπα από πλευράς αισθητικής δεν μπορώ να σε δω να ταιριάζεις πάνω στην σέλα του R1200 και του Varadero. Το Tenere 1200 με φαίνεται πολύ γομάρι, το 660 με αρέσει πιο πολύ (αλλά σε κανένα δεν φτάνουν τα πόδια μου κάτω). Για την επιλογή R1200 - 990 φίλος που διάλεξε το R1200 πρόσφατα μου είπε ότι ενώ ένιωθε ότι έπαιζε με το R1200 στην περίπτωση του 990 ένιωθε ότι το τέρας έπαιζε μαζί του - νομίζω ότι αυτό θα το ευχαριστηθείς.

Για την αξιοπιστία του πορτοκαλιού δεν μπορώ να μιλήσω με δεδομένα ή μαρτυρίες αλλά μπορώ εύκολα να το φανταστώ λασπωμένο, φορτωμένο με εσένα πάνω να χαμογελάς. Το πολύ πολύ να παίρνεις πάντα μαζί σου μια αδιάβροχη θήκη με τα ανταλλακτικά που χαλάνε συχνότερα και το τηλέφωνο της οδικής βοήθειας Wink

Ότι και να είναι καλές βόλτες και πάντα όρθιος
    kostasdirt
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 460
    Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
    Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

Δημοσίευση από kostasdirt Την / Το 28.10.10 21:22

Αν είναι να μιλήσουμε για αξιοπιστία στο 990 οι κάτοχοι GS1200 τι να πουν?
    DoctorAbo
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 4374
    Μοντέλο : R 1200 GS
    Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Δημοσίευση από DoctorAbo Την / Το 28.10.10 23:19

kostasdirt έγραψε:Αν είναι να μιλήσουμε για αξιοπιστία στο 990 οι κάτοχοι GS1200 τι να πουν?

Επειδή τυχαίνει να έχω αρκετή εμπειριία από το GS τα θέματα τα έθεσα νωρίτερα σε αυτό το Thread και δεν έχω προσθέσω τίπτα. Άμα το σέβεσαι (λάδια / ξύδια) και το οδηγείς ωρίς σκόρτσα και χωρίς να είσαι πολύ ώρα στο κίκκινο δεν έει πρόβλημα. Μη ξεχνάτε ότι το μηχανάκι έχει παρεξηγηθεί από πολλούς χαρτογιακάδες που δεν ήταν σε θέση ούτε να το χησιμοποιήσουν σωστά ούτε και να αξιολογούν τα σημάδια που τους έδινε το μηχανάκι έγκαιρα.

ΓΙα το kTM καλύφθηκε επίσης το θέμα από τους προλαλλήσαντες και ιδιαίτερα τον Apostat.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ & ΓΙΑ ΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ. ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΣΩΣΤΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.
    Don John
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 4543
    Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
    Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Δημοσίευση από Don John Την / Το 28.10.10 23:24

DoctorAbo έγραψε:
    kostasdirt έγραψε:Αν είναι να μιλήσουμε για αξιοπιστία στο 990 οι κάτοχοι GS1200 τι να πουν?

Επειδή τυχαίνει να έχω αρκετή εμπειριία από το GS τα θέματα τα έθεσα νωρίτερα σε αυτό το Thread και δεν έχω προσθέσω τίπτα. Άμα το σέβεσαι (λάδια / ξύδια) και το οδηγείς ωρίς σκόρτσα και χωρίς να είσαι πολύ ώρα στο κίκκινο δεν έει πρόβλημα. Μη ξεχνάτε ότι το μηχανάκι έχει παρεξηγηθεί από πολλούς χαρτογιακάδες που δεν ήταν σε θέση ούτε να το χησιμοποιήσουν σωστά ούτε και να αξιολογούν τα σημάδια που τους έδινε το μηχανάκι έγκαιρα.

ΓΙα το kTM καλύφθηκε επίσης το θέμα από τους προλαλλήσαντες και ιδιαίτερα τον Apostat.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ & ΓΙΑ ΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ. ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΣΩΣΤΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.

:_hi: :_hi:
    vasilakos
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 635
    Μοντέλο : VFR 800 VTEC
    Κράνος : Καμία επιλογή

Δημοσίευση από vasilakos Την / Το 29.10.10 0:10

Παιδια εχετε διαβασει τεστ μεγαλου ΚΤΜ,που να τα εβγαλε περα χωρις βλαβη;εγω οχι.
    Εχω αν θυμαμαι καλα, διαβασει 2 η 3 τεστ οχι πολυ προσφατα βεβαια, και σε ολες τις περιπτωσεις τα μηχανακια εβγαλαν ζημια.
    Οι δημοσιογραφοι βεβαια μαλον τους πινουν το αιμα,αλλα και σε πια φερονται ευγενικα;
    Εχω δει και καμποσα,και νεα μοντελα,ενα προχθες,αυτο με τις εξατμισεις που κοιτουν πανω νατο πηγαινουν με το ποδι στο μαρσπιε, ειχα και ενα φιλο σιδεροφαγο με δουκα,οπου στην πρωτη φορα που πηγε εως Κορινθο,εσταζε λαδι απ το φιλτροκουτι απ τις αναθυμιασεις..χωρια που ελειπε το μισο λαδι,μου ειπε βεβαια οτι το πηγαινε ολο τερμα.
    Ασε που οπως γραφετε και εσεις, δεν εχω δει και κανενα να τα οδηγει σαν ανθρωπος,ολο ξεταπωτα και τερμα γκαζι τα πανε.
    Λιγο λιγο και μου εχει μεινει η εντυπωση οτι για μενα δεν κανουν,μεγαλωσαμε κιολας που εγραψε κι ο Δημητρης και απολαμβανουμε τη μηχανη μας οχι απαραιτητα με τερμα γκαζι,οχι οτι αν τυχει μια καλη διαδρομη θα αρνηθουμε την προκληση Wink Wink
    Την μηχανη ομως την περνεις παντα με την καρδια,και λιγοτερο με την λογικη,οποτε καθε επιλογη ειναι σεβαστη..
    Οτι και να παρεις Γιωργο εμεις θα σε αγαπαμε,ασε που ειναι καλη φαση που εθεσες το θεμα σε δημοσια διαβουλευση..αυτο το κλεψα απ τους πολιτικους Laughing Laughing και ο καθενας μας λεει τη γνωμη του.
    Καλη επιλογη φιλε.
    ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1500
    Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
    Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Την / Το 29.10.10 8:23

ΚΤΜ χορησ μαστορα και τρεχαματα δεν ιπαρχει σε αυτον τον πλανιτη.εγω τα θεορω κουμπαραδες χορεισ μεταπολιση.αλλα πανο απολα ειναι τα θελω του ιδιοκτιτι.εχω εναν φιλο που εχει ενα 990.σινεχια ζιμιες.αν του πις να το αλαξει σε εφαγε...
    DENTOCOP
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1499
    Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
    Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Δημοσίευση από DENTOCOP Την / Το 29.10.10 10:27

Εγω αυτό που έχω διαβάσει στα διάφορα περιοδικά είναι ότι παίρνεις το ΚΤΜ ως ένα πολεμικό μηχανάκι.
    Το οδηγάς στα κόκκινα γιατί έτσι θα σου δώσει αυτά για τα οποία έχει κατασκευαστεί.
    Στο τέστ μεταχειρισμένου στο ΜΟΤΟ έλεγε:ΟΧΙ αν το θες για ήρεμες βόλτες.
    Και στο φινάλε,ready to race δεν λέει η ΚΤΜ??

Γ@μω τα μηχανάκια είναι,σε προκαλεί να οδηγείς με το...μαχαίρι στο στόμα,αλλά πρέπει να "ακούς" τα μηνύματά του-όπως είπε και ο Abo-για να μην σε αφήσει πουθενά απο χαζή μ@λ@κί@.

Τέλος το ότι πιάνουν τα χέρια σου και θα αναλάβεις μέρος,τουλάχιστον,της συντήρησης θα σε γλιτώσει πιθανόν απο πολλά.
    ΥΓ.Βάζεις χέρι όμως σε ΚΤΜ? Evil or Very Mad Evil or Very Mad
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 29.10.10 10:31

Καλά με τα Duke και τα λοιπά 600ρια, αλλά πόσο μπορείς να σκίσεις ένα κινητήρα 1000 κιβυκών (μιλάω για εμάς, τους κοινούς θνητούς);! Neutral
    Λαδόξυδα να αλλάζεις όταν πρέπει, δε νομίζω πως θα βγάλει τίποτα το μηχανάκι ποτέ... Θεωρώ πως τα 1000ρια ΔΕ σκίζονται εύκολα!

DENTOCOP έγραψε:ΥΓ.Βάζεις χέρι όμως σε ΚΤΜ? Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αλλάξεις λάδια - φίλτρα κλπ από τη βασική συντήρηση; Δεν είπαμε πως θα λύσει και κινητήρα!! Wink

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 19.11.17 22:00