VFRh - VFR Club Hellas

Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

Μοιραστείτε
    SCORPIOS
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 3274
    Μοντέλο : VFR800
    Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Απ: Tαξιδευοντας γρηγορουτσικα με το VFR - respect!

Δημοσίευση από SCORPIOS Την / Το 07.03.16 18:29

I love you Πολύ όμορφα τα άτιμα..
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1053
    Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
    Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 04.09.16 10:55

Την περασμενη Τεταρτη εκανα το εξοδος Αχαρνων - Αγιος Κωνσταντινος 55 λεπτα πηγαινοντας συνεχως με 190-200χμω. Μετα το μπανακι στο Ασπρονερι, στο κομματι Καμμενα-Λαμια ειδα 252χμω (και ειχε και αερα) οταν με "προκαλεσε" ενα μαυρο Cayenne που πηγαινε με 180-190χμω, αρα υγεια μοτερ αριστη μετα απο σχεδον 90000 χμ Thumbsup Εβαλα βενζινη στη Shell στην εξοδο της Λαμιας και η μεση καταναλωση ητανε 8.1λτ/100χμ, μου φαινεται οτι το μηχανακι μου καιει ακομα λιγοτερο τωρα που εστρωσε για καλα (οπως ξανα-ματα-ειπα, το 44αρι πισω γραναζι βοηθαει) Cool
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 13.09.17 23:09

Παρα το γεγονος οτι εχω πια και το CRF, εκανα περιπου 2500χμ με το VFR απο τον Ιουνη μεχρι τωρα και ειχα την ευκαιρια να συγκρινω ενα on-OFF (με 21/18 τροχους) με ενα sports tourer.

Για να μην ανοιξω μεγαλη κουβεντα, να πω απλα οτι για ταξιδι σχετικα υψηλων ταχυτητων σε ανοιχτους δρομους (>=160χμω) το VFR απλα δεν παιζεται, το δε πατημα του στο δρομο απο τα 170-180χμω και μετα ειναι απλα ..βραχος. Επισης η προστασια σαφως καλυτερη σε πολυ ψηλες ταχυτητες και χωρις στροβιλισμους που ειναι η "αχχιλειος πτερνα" ολων των on-off. Παντου αλλου, δηλ. μεχρι 150-160χμω και σε κλειστοτερους δρομους και ψiλο-χαλασμενα οδοστρωματα το Africa ..rulezz. Σε δε κλειστα ορεινα στροφιλικα θα ριξει και σε SS καθως στριβει φανταστικα παρα τον 21" τροχο μπροστα και η καρατιμονα του βοηθαει τα μαλα να το πιασει κανεις "απ'τα κερατα". (Και φυσικα παει απιστευτα στο χωμα, σαν ενα μεγαλο εντουρο.)

Επανερχομενος στο VFR, αυτο το θεμα με το αντιθετο βεντιλατερ με ταλαιπωρησε ΚΑΙ φετος το καλοκαιρι καθως δεν εχω βαλει ακομη εκεινο τον διακοπτη απενεργοποιησης, αν και μουχει παρει ο Γιωργος Teacher ολα τα σχετικα ..καποια χρονια πριν Rolling Eyes Τουλαχιστο αν το ξερει κανεις, κοβει ταχυτητα για να βγει το βεντιλατερ και ξανανοιγει. Αλλα θελει προσοχη γενικα σε θερμοκρασιες απο 35-36'C και πανω οπου οδηγει κανεις με το βλεμμα στη θερμοκρασια μοτερ και αν παει στους 104'C κοβει για να αποφυγει να μπει το βεντιλατερ εν κινησει.
    Roberto
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1134
    Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
    Κράνος : Arai Quantum

Δημοσίευση από Roberto Την / Το 24.10.17 1:50

Δεν πρέπει να ξεχνάμε επίσης την άνεση που προσφέρει η VFR στον αναβάτη σε όλα τα είδη δρόμων. Η καλή κάλυψη απο τον αέρα, η απουσία κραδασμών και το απορροφητικό πλαίσιο σε κρατούν ξεκούραστο. Έτσι μπορείς να διανύσεις πολλά χλμ. σε μία μέρα με υψηλές ταχύτητες.
    Βεβαίως ο καθένας έχει τις αντοχές του, αλλά σε συζητήσεις με αναβάτες άλλων sport touring μηχανών, τα 800χλμ. την ημέρα τους φαίνονται ακατόρθωτα.

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 24.10.17 13:55

Roberto έγραψε:Δεν πρέπει να ξεχνάμε επίσης την άνεση που προσφέρει η VFR στον αναβάτη σε όλα τα είδη δρόμων. Η καλή κάλυψη απο τον αέρα, η απουσία κραδασμών και το απορροφητικό πλαίσιο σε κρατούν ξεκούραστο. Έτσι μπορείς να διανύσεις πολλά χλμ. σε μία μέρα με υψηλές ταχύτητες.
    Βεβαίως ο καθένας έχει τις αντοχές του, αλλά σε συζητήσεις με αναβάτες άλλων sport touring μηχανών, τα 800χλμ. την ημέρα τους φαίνονται ακατόρθωτα.

Πολυ σωστα τα παραπανω, το προσωπικο ρεκορ μου ειναι 1100χμ σε μια μερα δικαβαλος διβαλιτσος - σε αυτοκινητοδρομους βεβαια, εκτος απο τα πρωτα στριφτερα 100χμ. Γενικα, σε σχετικα ανοιχτους δρομους το VFR καταβροχθιζει μεγαλες αποστασεις για πλακα, εχω κανει παρα πολλες φορες 800χμ τη μερα στην Ευρωπη.
    Νίκος
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 277
    Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
    Κράνος : Shoei XR-1100

Δημοσίευση από Νίκος Την / Το 07.11.17 21:28

XLGeorge έγραψε:
    Στις εθνικες που ταξιδευω συνηθως με 160χμω (οταν δεν το καρυδωνω), με εξωτερικη θερμοκρασια 33-35'C το μοτερ δουλευει κοντα στους 100'C, με 37-38'C ανεβαινει στους 103'C και θελει προσοχη να μην παει στους 105 και μπει το βεντιλατερ με το γνωστο προβλημα. Αν καποιος εχει βαλει διακοπτη απενεργοποιησης του βεντιλατερ, το θεμα λυνεται αλλα ειναι ακομη μια εγνοια. Γενικα, αυτη η ιδεα της αναποδης φορας του ενος βεντιλατερ στα VTEC και FI ητανε σαφως ill-conceived..

Ανάποδη φορά εννοούμε την φορά του αέρα;

Έχω κάνει μια πατέντα που βοήθησε αρκετά. Αντικατέστησα την φτερωτή του βεντιλατέρ του VFR με άλλη φτερωτή, από VTR 1000. Τα πτερύγια της έχουν διαφορετική σχεδίαση και "ρουφάνε" αέρα από το εσωτερικό της μηχανής προς το εξωτερικό περιβάλλον. Όταν παίρνει μπρος το βεντιλατέρ πλέον, μου ζεσταίνει χέρι και πόδι, αλλά κατεβάζει αρκετά την θερμοκρασία νερού, υπό την προϋπόθεση το VFR να κινείται έστω και λίγο. Σε συνδυασμό με λίγο παραπάνω απιονισμένο νερό (60-40 αναλογία νερού-αντιψυκτικού περίπου, αντί για 50-50 που προτείνει η Honda στο service manual) φαίνεται ότι έγινε καλή δουλειά, ειδικά φέτος που έκανα αρκετές βόλτες και ταξίδια με υψηλές θερμοκρασίες.
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 07.11.17 23:28

Νίκος έγραψε:
    XLGeorge έγραψε:
    Στις εθνικες που ταξιδευω συνηθως με 160χμω (οταν δεν το καρυδωνω), με εξωτερικη θερμοκρασια 33-35'C το μοτερ δουλευει κοντα στους 100'C, με 37-38'C ανεβαινει στους 103'C και θελει προσοχη να μην παει στους 105 και μπει το βεντιλατερ με το γνωστο προβλημα. Αν καποιος εχει βαλει διακοπτη απενεργοποιησης του βεντιλατερ, το θεμα λυνεται αλλα ειναι ακομη μια εγνοια. Γενικα, αυτη η ιδεα της αναποδης φορας του ενος βεντιλατερ στα VTEC και FI ητανε σαφως ill-conceived..

Ανάποδη φορά εννοούμε την φορά του αέρα;

Έχω κάνει μια πατέντα που βοήθησε αρκετά. Αντικατέστησα την φτερωτή του βεντιλατέρ του VFR με άλλη φτερωτή, από VTR 1000. Τα πτερύγια της έχουν διαφορετική σχεδίαση και "ρουφάνε" αέρα από το εσωτερικό της μηχανής προς το εξωτερικό περιβάλλον. Όταν παίρνει μπρος το βεντιλατέρ πλέον, μου ζεσταίνει χέρι και πόδι, αλλά κατεβάζει αρκετά την θερμοκρασία νερού, υπό την προϋπόθεση το VFR να κινείται έστω και λίγο. Σε συνδυασμό με λίγο παραπάνω απιονισμένο νερό (60-40 αναλογία νερού-αντιψυκτικού περίπου, αντί για 50-50 που προτείνει η Honda στο service manual) φαίνεται ότι έγινε καλή δουλειά, ειδικά φέτος που έκανα αρκετές βόλτες και ταξίδια με υψηλές θερμοκρασίες.

Ναι, αναποδη φορα ειναι η φορα του αερα του βεντιλατερ των VTEC και FI που ειναι αντιθετη με τη ροη του αερα λογω κινησης της μηχανης.

Η πατεντα που εκανες Νικο με το βεντιλατερ του VTR ειναι μια λυση στο προβλημα με μονο θεμα οτι ζεσταινει χερι/ποδι στην πολη με μικρες ταχυτητες. Η αλλες λυσεις ειναι η αλλαγη φορας περιστροφης του βεντιλατερ αναλογα με την ταχυτητα της μηχανης (προχωρημενη λυση by Anastasis) ή η manual απενεργοποιηση του βεντιλατερ εκτος πολης (η τελευταια ειναι η λυση που εχει εφαρμοσει ο Γιωργος-Teacher και που θα εφαρμοσω κι'εγω).
    Roberto
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1134
    Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
    Κράνος : Arai Quantum

Δημοσίευση από Roberto Την / Το 08.11.17 11:56

Νίκος έγραψε: Έχω κάνει μια πατέντα που βοήθησε αρκετά. Αντικατέστησα την φτερωτή του βεντιλατέρ του VFR με άλλη φτερωτή, από VTR 1000. Τα πτερύγια της έχουν διαφορετική σχεδίαση και "ρουφάνε" αέρα από το εσωτερικό της μηχανής προς το εξωτερικό περιβάλλον.

Ακούγεται καλή πατέντα. Την είχα ξεχάσει. Θα την βάλω στο πρόγραμμα να γίνει. Εννοείς το HONDA VTR1000 FIRESTORM (1997-2005);

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 08.11.17 13:57

Roberto έγραψε:
    Νίκος έγραψε: Έχω κάνει μια πατέντα που βοήθησε αρκετά. Αντικατέστησα την φτερωτή του βεντιλατέρ του VFR με άλλη φτερωτή, από VTR 1000. Τα πτερύγια της έχουν διαφορετική σχεδίαση και "ρουφάνε" αέρα από το εσωτερικό της μηχανής προς το εξωτερικό περιβάλλον.

Ακούγεται καλή πατέντα. Την είχα ξεχάσει. Θα την βάλω στο πρόγραμμα να γίνει. Εννοείς το HONDA VTR1000 FIRESTORM (1997-2005);

Ναι, υπαρχει ενα σχετικο νημα στο vfrdiscussion.com με πολλες σχετικες πληροφοριες. Επισης για τη μιξη αντιψυκτικου/απιονισμενου νερου σε διαφορετικη αναλογια απο 50-50 για μικροτερες θερμοκρασιες.

Παντως σε βορεια κλιματα δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται, οσο τοχα το δικο μου στο Νησι δεν ειχα κανενα θεμα εκτος απο το ανοιγμα του βεντιλατερ στην πολυ κινηση οταν εκανα commuting, στη νοτια Γαλλια και μετα στην Ελλαδα ανακαλυψα το προβλημα με το βεντιλατερ "που δεν κλεινει". Τωρα που το ξερω, απλα φυλαγομαι αλλα ειναι σπαστικο να πρεπει να κοψεις/σταματησεις για να σταματησει το βεντιλατερ οταν μπαινει σε ανοιχτους δρομους.
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 08.11.17 14:20

Ειμουνα στην Ελλαδα στο τελος της περασμενης βδομαδας και χρησιμοποιησα αρκετα το VFR. Αρχικα να πω οτι ειχα να το βαλω μπροστα απο το τελος Σεπτεμβρη και ..τοβαλα μπροστα σε κατηφοριτσα κοντα στο σπιτι μου καθως η μπαταρια παρεδωσε πνευμα - λογικο μετα απο σχεδον 5 χρονια και με μεγαλα διαστηματα που το μηχανακι ειναι αφημενο χωρις να κινειται (Yuasa Taiwan, εβαλα την ιδια).

Και δυο φωτο απο το ταξιδι Αθηνα-Τρικαλα-Ελατη την περασμενη Πεμπτη.

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 25.11.17 3:50