VFRh - VFR Club Hellas

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

Μοιραστείτε
    anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1310
    Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
    Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Απ: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 08.02.14 3:24

Vvag έγραψε:
    Πάμε κι εμείς για λάστιχα σιγά σιγά και πάλι...

3 τα υποψήφια ελαστικά:

- Michelin Pilot Road 3
    - Pirelli Diablo Rosso 2
    - Continental S20

Ζητούμενο, να έχουν πρόσφυση στους ελληνικούς δρόμους και να έχουν γρήγορη κορώνα που ει δυνατόν, να διαρκεί κάπως (μιας και δεν πάω κι από αυτοκινητόδρομους δηλαδή).
    Για να δούμε...  Think 

Τα Rosso II δείχνουν πολύ καλά. Έχουν πολύ πιο γρήγορη κορώνα από τα sportsmart σε σημείο που δυσκολεύτηκα να τα συνηθίσω. Τα έβαλα μαζί με τον Bravo και τον Mak. Ρώτα και αυτούς.
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1044
    Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
    Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 08.02.14 11:11

Εχοντας κανει πια ~7000χμ με τα Pilot Power 3 ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νομιζω οτι ειναι ιδανικα λαστιχα για την Ελλαδα, για ενα sport touring μηχανακι οπως το VFR και για τον τροπο που οδηγω / χρηση που κανω εγω. Ειναι λιγο πιο "τουρισταδικα" και πιο αργα απο κορωνα σε σχεση με τα Pilot Power 2CT που φοραγα πριν αλλα θα διαρκεσουν περισοτερο: τα 2CT βγαζανε 10000χμ ενω τα Power 3 με 7000χμ δειχνουν σε πολυ καλη κατασταση, νομιζω θα βγαλουν τουλαχιστο 12000χμ. Επισης δεν εχουν τετραγωνισει ακομη, παρα το γεγονος οτι κανω πολλα χιλιομετρα σε Εθνικες με ψηλες ταχυτητες και φορτωμενος.

Με αλλα λογια ειναι κατι μεταξυ racing και sport touring λαστιχου, ικανα για ταξιδια με ψηλες ταχυτητες χωρις να "χαλανε" αλλα εχουν επισης φοβερη προσφυση σε μετριας ποιοτητας ασφαλτο σαν την πλειοψηφια της Ελληνικης  Rolling Eyes
    Drake
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 243
    Μοντέλο : VFR800VTEC
    Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Δημοσίευση από Drake Την / Το 09.02.14 2:16

Vvag έγραψε:
    Drake έγραψε:Τα Pirelli εξελισονται για τους καλυτερους δρομους σε ποιοτητα ασφαλτου στην Ευρωπη νομιζω ,τους Ιταλικους....

Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στα Pirelli, αλλά ρε μάστορα, ποια από τις υπόλοιπες εταιρίες εξελίσσει τα ελαστικά της με βάση τους Ελληνικούς δρόμους ή δρόμους αυτής της ποιότητας;;! Είναι άτοπο αυτό που λες... Μιλάμε για κορυφαίες εταιρίες εδώ, δε νομίζω πως υπάρχει "κακή" ή "καλή" εταιρία, στο κάτω κάτω αν η Pirelli (και η κάθε Pirelli αυτού του μεγέθους) ήταν τόσο πίσω στην εξέλιξη, δε θα κατείχε το μερίδιο της αγοράς που κατέχει... Υπάρχουν καλά και κακά λάστιχα κατά τη γνώμη μου και το σημαντικότερο, υπάρχουν λάστιχα που ταιριάζουν στον καθένα μας διαφορετικά, ανάλογα το τι ζητάει και το πως οδηγεί. Αυτιά.

cheers 

Καμια εταιρια δεν εξελισει λαστιχα με βαση τους ελληνικους δρομους....αλλα τα michellin πχ που φτιαχνονται βαση στη Γαλλικη πραγματικοτητα ειναι πολυ καλα και για Ελλαδα γιαυτο και ειναι τα μαλακοτερα sport touring....

Οταν βρεθηκα Γαλλια οι περισοτεροι δρομοι που οδηγησα ηταν χειροτεροι απο Ελλαδα...ορεινοι δρομοι γιατι η Εθνικη τους ειναι οτι καλυτερο εχω δει Smile,ετσι εβαλα πρωτη φορα Michellin,Μεχρι τοτε δεν ψηνομουν με τιποτα γιατι το pilot road το απλο που ειχε το cbf Μου απο μαμα ειναι μακραν το χειροτερο λαστιχο που εχω οδηγησει,ειχα κακη εμπειρια και ημουν πολυ επιφυλακτικος με τα michellin....

Τα bridgestone BT23 ειναι πιο μαλακα και απο τα Michellin,γιαυτο και αντικατασταθηκαν γρηγορα στην αγορα με τα Τ30,εχουν ομως το μειον οτι δεν ειναι διγομο το μπροστα....διγομο μπροστα σε sport touring εχει μονο η Michellin...

Εγω εβαλα 2 φορες τα Μ3 και μια φορα τα Μ5....και οταν εβαλα τουριστικα Michellin βρηκα την υγεια μου,απλα...κρατανε τοσο σωστα που βγηκαν τα λινα στο πλαι και στο κεντρο ειχε ακομα γομα,μετα απο 21000χλμ....στο cbf1000 αυτα,στο Vfr1200f που τα εχω τωρα εχει φθαρθει το μπροστα πιο πολυ απο το πισω...
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης Την / Το 11.02.14 1:42

Binzis έγραψε:
    VFR - HRC έγραψε:
    Binzis έγραψε:

Τότε θυμάμαι την τελευταία φορά...GT τις προηγούμενες θα ήταν ST...sorry.

Αρα έχεις μέτρο σύγκρισης,πως σου φαίνονται τα gt? Αυτα θελω να βαλω μολις περάσει το καλοκαίρι.

Για να είμαι ειλικρινής ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος πάνω στο cbf που έδωσα πριν μερικούς μήνες για να πάρω το vfr.
    Στο vfr τώρα τέλος Φεβρουαρίου σκέφτομαι να τα βάλω. Smile 
    Πάντως με το τρόπο οδήγησής μου και με τα st ευχαριστημένος ήμουν και από κρατήματα και από διάρκεια ζωής σε touring καταστάσεις εεε!!! δεν είμαι κουλός αλλά το έστριβα το cbfάκι. Smile

Έκανα συνολικά 70.000 με Angel.
    Edit: Λάθος περίπου 65.000 με 2 ταξίδια εκτός...

Οταν με το καλο τα φορεσεις, αναμενω feedback οταν θα τα εχεις οδηγησει οπως τα θελεις.
    GIORGOS VFR
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 279
    Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
    Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Δημοσίευση από GIORGOS VFR Την / Το 11.02.14 10:58

[quote="VFR - HRC"]
    Binzis έγραψε:
    VFR - HRC έγραψε:

Ασύλληπτο νούμερο!Τόσα χιλιόμετρα δεν έχω ακούσει ούτε για C-50!
    anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1310
    Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
    Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 11.02.14 15:52

GIORGOS VFR έγραψε:
    Binzis έγραψε:

Μάλλον με τρία ζεύγη Smile
    Binzis
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 128
    Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
    Κράνος : Shoei xr1000

Δημοσίευση από Binzis Την / Το 11.02.14 16:21

anastasis έγραψε:
    GIORGOS VFR έγραψε:
    Binzis έγραψε:

Μάλλον με τρία ζεύγη Smile

Ναι, με 3 ζεύγη  Smile
    Έτυχε χρόνος με κοντά 40.000χλμ...!!!
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 28.05.14 10:39

VFGeorge έγραψε:Εχοντας κανει πια ~7000χμ με τα Pilot Power 3 ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νομιζω οτι ειναι ιδανικα λαστιχα για την Ελλαδα, για ενα sport touring μηχανακι οπως το VFR και για τον τροπο που οδηγω / χρηση που κανω εγω. Ειναι λιγο πιο "τουρισταδικα" και πιο αργα απο κορωνα σε σχεση με τα Pilot Power 2CT που φοραγα πριν αλλα θα διαρκεσουν περισοτερο: τα 2CT βγαζανε 10000χμ ενω τα Power 3 με 7000χμ δειχνουν σε πολυ καλη κατασταση, νομιζω θα βγαλουν τουλαχιστο 12000χμ. Επισης δεν εχουν τετραγωνισει ακομη, παρα το γεγονος οτι κανω πολλα χιλιομετρα σε Εθνικες με ψηλες ταχυτητες και φορτωμενος.

Τελικα το πισω δεν βγαζει αρκετα παραπανω χιλιομετρα απο το προηγουμενο μοντελο Power 2CT - η προβλεψη μου ητανε μαλλον αισιοδοξη.. Αλλαξα το πισω χθες στα 10000χμ και ειχε σχεδον φτασει στους δεικτες φθορας (μειον 0.3χλ). Θα εβγαζε ακομη 500-1000χμ αλλα αλλαχτηκε λογω επερχομενης πανελληνιας. Οποτε η διαφορα διαρκειας δεν ειναι με τιποτα 20% περισοτερο απο το Power 2CT οπως διαφημιζει η Michelin. Αλλα ειναι σιγουρα καλυτερο και πιο all round λαστιχο, οτι πρεπει νομιζω για VFR750/800 στις ελληνικες συνθηκες.
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 28.05.14 10:43

Και κατι αλλο. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω ολους αυτους που βαζουν σχετικα μαλακα λαστιχα που το πισω κραταει περιπου 10000χμ και αλλαζουν ΚΑΙ το μπροστα. Το προηγουμενο μπροστινο Power 2CT εβγαλε μια χαρα 2 πισω και το ιδιο φαινεται οτι θα κανει και το Power 3 μπροστινο. Οποτε φυσικα αλλαξα μονο το πισω.

Με μια τετοια προσεγγιση, το κοστος ειναι περιπου 450 ευρω ανα 20000χμ ενω αν αλλαζει κανεις και τα δυο το κοστος γινεται περιπου 600 ευρω ανα 20000χμ. You pays your money που λεμε κι'εδω..
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8475
    Μοντέλο : Περτικαλί 990 Αντβέτσουρ
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 28.05.14 10:57

VFGeorge έγραψε:Και κατι αλλο. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω ολους αυτους που βαζουν σχετικα μαλακα λαστιχα που το πισω κραταει περιπου 10000χμ και αλλαζουν ΚΑΙ το μπροστα. Το προηγουμενο μπροστινο Power 2CT εβγαλε μια χαρα 2 πισω και το ιδιο φαινεται οτι θα κανει και το Power 3 μπροστινο. Οποτε φυσικα αλλαξα μονο το πισω.

Με μια τετοια προσεγγιση, το κοστος ειναι περιπου 450 ευρω ανα 20000χμ ενω αν αλλαζει κανεις και τα δυο το κοστος γινεται περιπου 600 ευρω ανα 20000χμ. You pays your money που λεμε κι'εδω..

Γιώργο, αν θυμάμαι καλά έχεις πει πως χρησιμοποιείς αρκετά αυτοκινητόδρομους και το "καρυδώνεις" συχνά. Λογικό να φθείρεται περισσότερο το πίσω έτσι.
    Προσωπικά, χρησιμοποιώ από ελάχιστα έως καθόλου αυτοκινητόδρομους, κινούμαι κυρίως από επαρχιακούς (οπότε φθείρεται ομοιόμορφα το ελαστικό) και ο τρόπος που οδηγώ φαντάζομαι είναι τέτοιος που φθείρει σχεδόν ομοιόμορφα και τα δύο λάστιχα. Ακόμα και στους αυτοκινητόδρομους (αν και όταν), οι ταχύτητες που κινούμαι είναι ±150χλμ. Οπότε πιστεύω πως είναι λογικό να αλλάζω και τα δύο λάστιχα μαζί. Πάντως, ακόμα και αν το μπροστινό βγάζει ακόμα κάποια χιλιόμετρα όταν θα τ' αλλάξω, δεν έχει τύχει ποτέ να δω πως βγάζει άλλα 10.000χλμ...

cheers

Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 26
    Μοντέλο : Τίποτα
    Κράνος : HJC FS-11

Δημοσίευση από chiliplayer Την / Το 28.05.14 16:42

Λοιπόν, θα πρέπει να αλλάξω κι εγώ λάστιχα...

Οι ανάγκες μου είναι να γίνονται γύρω στα 300-350χμ τη βδομάδα, το 70% των οποίων θα είναι σε (σάπια) εθνική οδό. Τα υπόλοιπα σε παλιά εθνική οπότε θα υπάρχει στρίψιμο και λίιιιιγο στην πόλη (όσο πατάει η βέφα). Οπότε θέλω λαστιχάκια που να αντέχουν πολλά χμ, για να τα αλλάζω μια φορά το χρόνο με 15-16 χιλιάδες χιλιόμετρα. Πάω ήρεμα και όχι σκισμένος.

Διάβασα ΟΛΟ το θέμα (χαρά στην υπομονή μου!)
    και κατέληξα στα εξής:
    -Dunlop Roadsmart
    -Bridgestone BT021
    -Michelin 2CT

Από όλα όσα διάβασα νομίζω ότι το dunlop θα με καλύψει καλύτερα από τα άλλα, έχετε διαφορετική γνώμη;
    Επίσης έχει βγει και το Roadsmart 2, έχει καμιά σοβαρή βελτίωση σε σχέση με το απλό; Κάπου διάβασα ότι έχει μεγαλύτερη αντοχή σε χιλιόμετρα, αν είναι έτσι με ενδιαφέρει!
    Seelenheil
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 294
    Μοντέλο : ST-1300 / 2004
    Κράνος : Shark Skwal

Δημοσίευση από Seelenheil Την / Το 26.06.14 21:31

Επειδή προβλέπεται ταξίδι προς Ελλάδα, ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς τα Continental-ContiMotion σε VFR και πως συμπεριφέρονται στους ελληνικούς δρόμους.
    Ευχαριστώ!
    VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 463
    Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
    Κράνος : ανθρακωρυχου

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 14.09.14 14:00

πριν απο λιγες ημερες τοποθετησα τα michelin pilot power3 .
    οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι
    α. εξαιρετικη ποιοτητα κυλησης, αποσβεση κραδασμων απο το οδοστρωμα
    β. Εξαιρετικηπροσφυση, ακομη και σε οδοστρωματα με κακη ποιοτητα ασφαλτου,λειτουργουν πολυ καλα.
    γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι θα ηταν επιθυμητη.

για αντοχη δεν ξερω, ο vf george εχει ηδη πει σχετικα.
    Κοστος 290 ευρα σε 6 ατοκες.
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 14.09.14 22:27

VEEFARIOS έγραψε:
    γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι  θα ηταν επιθυμητη.

Αργυρη, ετσι. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κρατησανε την (γρηγορη) κορωνα των 2CT τα οποια τα Power 3 εχουν αντικαταστησει Rolling Eyes
    vagelis78
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 982
    Μοντέλο : VFR 800 ' 03
    Κράνος : Shoei XR1100

Δημοσίευση από vagelis78 Την / Το 14.09.14 23:04

VEEFARIOS έγραψε:πριν απο λιγες ημερες τοποθετησα τα michelin pilot power3 .
    οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι
    α. εξαιρετικη ποιοτητα κυλησης, αποσβεση κραδασμων απο το οδοστρωμα
    β. Εξαιρετικηπροσφυση, ακομη και σε οδοστρωματα με κακη ποιοτητα ασφαλτου,λειτουργουν πολυ καλα.
    γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι  θα ηταν επιθυμητη.

για αντοχη δεν ξερω, ο vf george εχει ηδη πει σχετικα.
    Κοστος 290 ευρα σε 6 ατοκες.

Καλοπάτητα Αργύρη.

Ειμαι και εγώ σε αναζήτηση ελαστικων και οποιαδήποτε πληροφορία ευπροσδεκτη.
    tomakos
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2097
    Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
    Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Δημοσίευση από tomakos Την / Το 14.09.14 23:28

VFGeorge έγραψε:
    VEEFARIOS έγραψε:

Αργυρη, ετσι. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κρατησανε την (γρηγορη) κορωνα των 2CT τα οποια τα Power 3 εχουν αντικαταστησει Rolling Eyes

Εγώ δεν ξέρω για κορώνες, εσεις εις στα ενωμενα και αποσχισμενα βασιλεια ξευρητει, στον αχ λαδοκαμπο μια χαρα τα πήγαν και μετα στη βροχα τέλεια, ειναι ευχαριστησιαρικο ελαστικο Very Happy Very Happy
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 15.09.14 0:18

tomakos έγραψε:
    VFGeorge έγραψε:
    VEEFARIOS έγραψε:

Εγώ δεν ξέρω για κορώνες, εσεις εις στα ενωμενα και αποσχισμενα βασιλεια ξευρητει, στον αχ λαδοκαμπο μια χαρα τα πήγαν και μετα στη βροχα τέλεια, ειναι ευχαριστησιαρικο ελαστικο Very Happy Very Happy

Laughing Laughing Ελπιζω οχι "αποσχισμενα" γιατι ..θα ελευθερωθει το τζινι απ'το μπουκαλι Shocked

Για να ξεκαθαρισω κατι, οπως εχω γραψει σε προηγουμενα ποσταρισματα μου σ'αυτο το νημα, τα Power 3 ειναι φανταστικα λαστιχα, θαλεγα τα καλυτερα που εχω φορεσει στο VFR για το στυλ που οδηγω Cool  Τωρα αν ητανε το ιδιο γρηγορα απο κορωνα οσο ο προκατοχος 2CT και αν το πισω εβγαζε 12Κ χμ με τη χρηση που κανω (τωρα βγαζει 10Κ, το ιδιο με το 2CT), τοτε θα ητανε τελεια!

cheers
    VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 463
    Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
    Κράνος : ανθρακωρυχου

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 15.09.14 1:00

tomakos έγραψε:
    VFGeorge έγραψε:
    VEEFARIOS έγραψε:

\
    Ναι βρε παιδι μου μια χαρα λαστιχα ειναι αλλα αν νοιωθες την μηχανη αργη στις αλλαγες κατευθυνσης απο καινουργια σκεψου μολις τετραγωνισουν λιγο πως θα ειναι
    αν ειχαν λιγο πιο γρηγορη κορωνα θα ηταν απλα τελεια.
    χαιρωμαι παντως που λες οτι στην βροχη πανε καλα grrr
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8475
    Μοντέλο : Περτικαλί 990 Αντβέτσουρ
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 15.09.14 10:44

Μόλις φορέσαμε καινούρια παπά, Bridgestone S20 Evo με 280 ευρουλάκια, μια χαρά τιμή.
    Αξιόπιστες εντυπώσεις, μετά από 3-5.000 χλμ.

Τα Pirelli Rosso II πάντως που έβγαλα, μου κράτησαν μόλις 5000χλμ (!!!), τα λιγότερα που έχει βγάλει ποτέ λάστιχο στη μηχανή μου (με αρκετά χιλιόμετρα Ιταλικής ασφάλτου όμως!) και γενικά, χωρίς να λέω πως ήταν κακό λάστιχο, δε μου ενέπνευσε ποτέ την εμπιστοσύνη που μου έδωσαν άλλα...

cheers

Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 251
    Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
    Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術

Δημοσίευση από Wtower Την / Το 15.09.14 17:20

Vvag έγραψε:Μόλις φορέσαμε καινούρια παπά, Bridgestone S20 Evo με 280 ευρουλάκια, μια χαρά τιμή.
    Αξιόπιστες εντυπώσεις, μετά από 3-5.000 χλμ.  

Τα Pirelli Rosso II πάντως που έβγαλα, μου κράτησαν μόλις 5000χλμ (!!!), τα λιγότερα που έχει βγάλει ποτέ λάστιχο στη μηχανή μου (με αρκετά χιλιόμετρα Ιταλικής ασφάλτου όμως!) και γενικά, χωρίς να λέω πως ήταν κακό λάστιχο, δε μου ενέπνευσε ποτέ την εμπιστοσύνη που μου έδωσαν άλλα...

cheers

Κοίτα να δεις, ενώ στο Fazer μου έβαλα 2 φορές Rosso 2 και μου κράτησαν 8 και 9 χιλιάδες χλμ και ήμουν και ενθουσιασμένος. Εγώ παίδες έβαλα τα Michelin Pilot 4, κάπως επιλογή ανάγκης. Καλή γόμα αλλά δεν με ενθουσίασαν ούτε στην Ιταλική άσφαλτο. Ένα περίεργο πράγμα που ενώ δεν μπορώ να βρω κάτι συνειδητά, απλά δεν μπορώ να τα εμπιστευτώ.
    SCORPIOS
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 3274
    Μοντέλο : VFR800
    Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δημοσίευση από SCORPIOS Την / Το 16.09.14 19:04

Eγώ και με τα dunlop sport max είχα μείνει ευχαριστημένος..
    ermis
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 125
    Μοντέλο : vfr vtec 2004 abs blue, xciting 500 ABS, RX8 COSMO, Clio 3 tce
    Κράνος : shoei xr 1100, nolan n90

Ο Φτερωτός, οικονομικός σας σύμβουλος!!

Δημοσίευση από ermis Την / Το 16.09.14 19:35

Metzeler m5 με  αυτά εκανα 5.500 γρήγορα χιλιόμετρα στην Ελλάδα ,   το πίσω το άλλαξα πριν πάω για Δολομιτες και το μπροστινό το άλλαξα στηνΙταλία μετα από 1.500 χιλιόμετρα που έφθασε στα όρια του. Φθείρονται εύκολα, αλλά είναι από τα καλύτερα λάστιχα που έχω φορεσει με γρήγορη κορώνα και πολύ καλή πληροφόρηση για την κατάσταση του δρόμου. Αν δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα η χιλιομετρική απόδοση συστήνονται  ανεπιφύλακτα....αφού υπάρχουν πλέον τα M7 ώς αντικαταστάτες του m5 και η τιμη τους είναι συμφέρουσα €280 περιπου.
    Semiaz
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 343
    Μοντέλο : VFR800A8
    Κράνος : X Spirit 2

Δημοσίευση από Semiaz Την / Το 16.09.14 21:05

Έβγαλα τα S20 την προηγούμενη εβδομάδα. Περίπου 4000 χλμ ελληνικοί δρόμοι και 3000 χλμ βαλκάνια. Μείνανε στα λινά. Βεντούζα μέχρι το τέλος (και το είχα βάλει και ρύσιο 3-4 φορές όπου σχεδόν του είχα τελειώσει τα πλαϊνά και όσο να ναι είχε σκληρύνει). Αν δε με ενδιέφεραν τα χρήματα τα S20 (EVO) θα φορούσα πάλι.

Φόρεσα τα BT023 (Sport Touring). Προς το παρόν φαίνονται μια χαρά και τα τέντωσα λίγο εντός πόλης να δω πως ανταποκρίνονται. Λίγο πιο γλιστερά στις λευκές γραμμές αλλά δεν έπαιζε να βάλω άμεσα Hypersport λάστιχο ξανά. Στην τελική με 4 φορές ρύσιο δε μπορεί να μη μπορώ να ξαναπάω και επίσης σχεδιάζω ταξιδάκι του χρόνου και δε μπορώ να ζω με το αγχος μήπως δε με βγάλουνε. Βόλτα από ΣΚ οπότε και θα ενημερώσω καλύτερα.
    Them1s xXx
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 965
    Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
    Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Δημοσίευση από Them1s xXx Την / Το 17.09.14 22:57

Μετά τα rosso corsa, ψήνομαι πολύ να βάλω τα supercorsa. πάντως γενικά τα ελαστικά είναι τελείως υποκειμενική άποψη , το θέμα είναι ακριβώς τι θές, αν θές πρόσφυση κ γρήγορη κωρόνα , ή αν θές οικονομία κ περισσότερα χλμ. Η ενδιάμεση λύση θέλει πάντα υποχωρήσεις.
    ninos22
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 30
    Μοντέλο : VFR800 Vtec
    Κράνος : Arai Rx-7

Δημοσίευση από ninos22 Την / Το 07.03.15 13:19

VFGeorge έγραψε:Εχοντας κανει πια ~7000χμ με τα Pilot Power 3 ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νομιζω οτι ειναι ιδανικα λαστιχα για την Ελλαδα, για ενα sport touring μηχανακι οπως το VFR και για τον τροπο που οδηγω / χρηση που κανω εγω. Ειναι λιγο πιο "τουρισταδικα" και πιο αργα απο κορωνα σε σχεση με τα Pilot Power 2CT που φοραγα πριν αλλα θα διαρκεσουν περισοτερο: τα 2CT βγαζανε 10000χμ ενω τα Power 3 με 7000χμ δειχνουν σε πολυ καλη κατασταση, νομιζω θα βγαλουν τουλαχιστο 12000χμ. Επισης δεν εχουν τετραγωνισει ακομη, παρα το γεγονος οτι κανω πολλα χιλιομετρα σε Εθνικες με ψηλες ταχυτητες και φορτωμενος.

Με αλλα λογια ειναι κατι μεταξυ racing και sport touring λαστιχου, ικανα για ταξιδια με ψηλες ταχυτητες χωρις να "χαλανε" αλλα εχουν επισης φοβερη προσφυση σε μετριας ποιοτητας ασφαλτο σαν την πλειοψηφια της Ελληνικης  Rolling Eyes

Συνονόματε, επειδή είμαι και εγω για αλλαγή ελαστικών, πες μου την γνώμη σου. Αρκετα νορμάλ οδήγηση κατα 80% εντός πόλης χωρίς τρελές απαιτήσεις (κορώνες μοίρες κτλ Blink ) με 400-500max/km τον μήνα. Δεν ψαχνω να μου κρατήσουν παρα πολύ, αλλα ούτε πολύ λίγο! Κατι μέτριο δηλαδή με καλή πρόσφυση γιατί μεσα στην πόλη οι δρόμοι είναι παγοδρόμια! Bash

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 25.09.17 21:48