VFRh - VFR Club Hellas

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

Μοιραστείτε
    apostat
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2107
    Μοντέλο : VFR VTec, XR650
    Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

Δημοσίευση από apostat Την / Το 26.05.11 13:58

Θέλω (πρέπει) να αλλάξω υγρά φρένων.
    Πως το κάνουμε αυτό σε CBS; Το έχει κάνει κανείς σας;

Επίσης, ο Caracal είχε βάλει ένα ωραίο κολπάκι σε αυτό το τόπικ. Θα κάνει δουλειά με CBS;

Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 434
    Μοντέλο : VFR800FI-01

Απ: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

Δημοσίευση από demon Την / Το 26.05.11 15:23

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω, η διαδικασία είναι ίδια και για τα vtec απλά έχει διαφορετικές βαλβίδες, δες στη σελίδα 2
    http://www.vfrh.net/t414-topic
    apostat
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από apostat Την / Το 26.05.11 15:40

Μπράβο δαίμονα!
    Η καλύτερη περιγραφή που βρήκα σε όλο το internet. Worthy

Έχω ένα τετραήμερο στην Ήπειρο την άλλη βδομάδα και δεν ξέρω αν προλάβω να το κάνω όλο. Αν καταλαβαίνω σωστά όμως τα γραφόμενά σου, μπορώ να κάνω κατ'αρχήν μόνο το μπροστινό δίκτυο που είναι πιο εύκολο, και το πίσω με το CBS να το αφήσω για αργότερα. Σωστά;

Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 434
    Μοντέλο : VFR800FI-01

Δημοσίευση από demon Την / Το 26.05.11 16:04

Μισές δουλειές θα κάνεις? Αν ακολουθήσεις τα βήματα μεθοδικά είναι δύο ώρες δουλίτσα.. μαζί με τη στάση για τσιγάρο!
    apostat
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από apostat Την / Το 26.05.11 16:37

demon έγραψε:Μισές δουλειές θα κάνεις? Αν ακολουθήσεις τα βήματα μεθοδικά είναι δύο ώρες δουλίτσα.. μαζί με τη στάση για τσιγάρο!
    ΟΚ, θα το κάνω ΣΚ, που έτσι κι αλλιώς ήθελα να αλλάξω και τσιμούχες στα καλάμια. Thumbsup

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. cheers

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1908
    Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
    Κράνος : ARAI RX-7 GP

Δημοσίευση από posnightmist Την / Το 26.05.11 17:35

Για σωληνάκια υψηλής στα Vtec τι γνώμη έχετε???
    apostat
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από apostat Την / Το 26.05.11 17:49

posnightmist έγραψε:Για σωληνάκια υψηλής στα Vtec τι γνώμη έχετε???
    Απ' ότι διάβαζα στο γερμανικό vfr forum (vfr-oc.de), αλλάζουν μόνο τα μπροστά και λένε ότι είναι αρκετό.

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1057
    Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
    Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 17.10.14 18:23

Ειμαι Αθηνα απο χθες το βραδυ και επρεπε ν'αλλαξω τα υγρα των φρενων γιατι η αισθηση της μανετας ειχε γινει τελευταια αρκετα σπογγωδης. Τελευταια φορα που ειχανε αλλαχτει ολα τα υγρα ητανε την ανοιξη του 2010 σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο στο Νησι (δηλ. 4.5 χρονια πριν). Απο τοτε ειχα αλλαξει μονος μου μονο τα υγρα στα μπροστινα σωληνακια φρενων τον Δεκεμβρη του 2011, δηλ. 3 χρονια πριν Surprised

Ψαχνοντας βρηκα τα εξης νηματα στο VFRD τα οποια ειναι αρκετα επεξηγηματικα.

Το επομενο ειναι αρκετα περιληπτικο αλλα περιγραφει με ακριβεια την αλληλουχια αλλαγων/εξαερωσεων που πρεπει να γινουν:
    http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/67298-6th-gen-abs-brake-fluid-change-guide/

Το δε επομενο ειναι πολυ αναλυτικο με ωραιες φωτογραφιες:  Cool
    http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/70842-bleedingfluid-replacement-on-linked-brakes-wabs-on-6th-generation-the-ultimate-guide/

Επειδη η δουλεια εγινε στο πεζοδρομιο, τελικα αλλαξα παλι μονο τα υγρα στα μπροστινα σωληνακια φρενων αλλα αυτη τη φορα και του συμπλεκτη (τωρα που ειδα στο tutorial που ειναι η βιδα εξαερωσης) - το υγρο του συμπλεκτη ητανε καταμαυρο Shocked Blush  Να πω οτι αλλαζοντας υγρα μονο "μπροστα" η αισθηση της μανετας καλυτερευει καθετα  Thumbsup Ειμαι σιγουρος οτι θα καλυτερεψει λιγο ακομη αν αλλαχθουν και τα υπολοιπα υγρα στο CBS αλλα η μεγαλη βελτιωση ειναι απο τα μπροστινα, κατι το οποιο μπορει να κανει κανεις ευκολα στο σπιτι (ενα δευτερο ατομο βοηθαει - φιλε Μανο θενκς!).

Τωρα η αλλαγη στο υπολοιπο κυκλωμα και ιδιως στα σωληνακια των κατανεμητων πιεσης φαινεται περιπλοκη αλλα ειμαι σιγουρος το παραπανω tutorial θα βοηθησει. Συμβουλευτητε το αν ειναι να το επιχειρησετε (σιγουρα με ενα δευτερο ατομο για βοηθο).
    VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 463
    Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
    Κράνος : ανθρακωρυχου

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 17.10.14 19:37

VFGeorge έγραψε:Ειμαι Αθηνα απο χθες το βραδυ και επρεπε ν'αλλαξω τα υγρα των φρενων γιατι η αισθηση της μανετας ειχε γινει τελευταια αρκετα σπογγωδης. Τελευταια φορα που ειχανε αλλαχτει ολα τα υγρα ητανε την ανοιξη του 2010 σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο στο Νησι (δηλ. 4.5 χρονια πριν). Απο τοτε ειχα αλλαξει μονος μου μονο τα υγρα στα μπροστινα σωληνακια φρενων τον Δεκεμβρη του 2011, δηλ. 3 χρονια πριν Surprised

Ψαχνοντας βρηκα τα εξης νηματα στο VFRD τα οποια ειναι αρκετα επεξηγηματικα.

Το επομενο ειναι αρκετα περιληπτικο αλλα περιγραφει με ακριβεια την αλληλουχια αλλαγων/εξαερωσεων που πρεπει να γινουν:
    http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/67298-6th-gen-abs-brake-fluid-change-guide/

Το δε επομενο ειναι πολυ αναλυτικο με ωραιες φωτογραφιες:  Cool
    http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/70842-bleedingfluid-replacement-on-linked-brakes-wabs-on-6th-generation-the-ultimate-guide/

Επειδη η δουλεια εγινε στο πεζοδρομιο, τελικα αλλαξα παλι μονο τα υγρα στα μπροστινα σωληνακια φρενων αλλα αυτη τη φορα και του συμπλεκτη (τωρα που ειδα στο tutorial που ειναι η βιδα εξαερωσης) - το υγρο του συμπλεκτη ητανε καταμαυρο Shocked Blush  Να πω οτι αλλαζοντας υγρα μονο "μπροστα" η αισθηση της μανετας καλυτερευει καθετα  Thumbsup Ειμαι σιγουρος οτι θα καλυτερεψει λιγο ακομη αν αλλαχθουν και τα υπολοιπα υγρα στο CBS αλλα η μεγαλη βελτιωση ειναι απο τα μπροστινα, κατι το οποιο μπορει να κανει κανεις ευκολα στο σπιτι (ενα δευτερο ατομο βοηθαει - φιλε Μανο θενκς!).

Τωρα η αλλαγη στο υπολοιπο κυκλωμα και ιδιως στα σωληνακια των κατανεμητων πιεσης φαινεται περιπλοκη αλλα ειμαι σιγουρος το παραπανω tutorial θα βοηθησει. Συμβουλευτητε το αν ειναι να το επιχειρησετε (σιγουρα με ενα δευτερο ατομο για βοηθο).

Eτσι ακριβως Γιωργο και να μην ξεχναμε να κανουμε εξαερωση στην βαλβιδα που ειναι κατω απο την σελα.
    μπορει να φαινεται περιπλοκο η αλλαγη υγρων ομως με την χρηση ενος εξαερωτηρα με ανεπιστροφη βαλβιδα γινεται απλουστερη.
    Το εν λογω εργαλειο μπορει να το προμηθευτει καποιος ειτε απο το ebay η απο καταστημα με αξεσουαρ.Το κοστος ειναι γυρω στα 15ευρα.
    Εναλακτικα η αντλια ....τυπου caracal, η ακομη και μια απλη συριγγα βοηθουν αρκετα.
    τωρα που τα λεμε εγω ...ποτε αλαξα υγρα! Shocked
    Μου ανοιξατε δουλιες Doh!
    xapos_kil
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 148
    Μοντέλο : VFR 800 08
    Κράνος : Shoei XR 1000

Δημοσίευση από xapos_kil Την / Το 24.05.15 23:35

Παιδιά.. Προσπαθώ να πάω βήμα βήμα στην εξαέρωση αλλα.. Είχα βγάλει την εμπρός δαγκανα για το σερβο την έβαλα σταθερά στις 0-15 μοίρες κάπου εκεί..κ κάνω εξαέρωση μια στο σερβο μια πίσω έξω βαλβίδα μια στην δαγκανα μπρος κ κάποια φάση βάζω επάνω την δαγκανα την πίσω για να τρομπαρω λιγο γιατι με την σύριγγα μου βγήκε η πανσγια κ κάπου εκεί ακούω ένα τουκ κ διαπίστωσα ότι το έμβολο της μπροστά αριστερής που ενεργοποιείται απο πίσω τέντωσε υγρά δεν έχασα αλλα πάει πίσω τώρα ;;
    Ο φυσικός
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 7105
    Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
    Κράνος : Shoei XR-1000

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 25.05.15 0:51

Πάει με έναν σφιγκτήρα περίπου σαν και αυτόν http://www.dsltools.gr/product.php?products_id=9792 και λίγη προσοχή για να μπαίνει σωστά, ειδικά στην αρχή. cheers

Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από xapos_kil Την / Το 25.05.15 15:15

Ερώτηση : Όταν κάνουμε εξαέρωση του σερβό την δαγκανα μπρος την βάζουμε κ μετά συνεχίζουμε στο κύκλωμα του πεντάλ ή τελειώνουμε τα πάντα με την δαγκάνα εκτός.
    VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 25.05.15 19:58

xapos_kil έγραψε:Ερώτηση : Όταν κάνουμε εξαέρωση του σερβό την δαγκανα μπρος την βάζουμε κ μετά συνεχίζουμε στο κύκλωμα του πεντάλ ή τελειώνουμε τα πάντα με την δαγκάνα εκτός.

Εγω την εβαλα στην θεση της και συνεχισα κανονικα.
    xapos_kil
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από xapos_kil Την / Το 27.05.15 15:08

Υπάρχει κάποιο "κόλπο" στην τοποθέτηση της πίσω δαγκανας για την εξαέρωση απλά έξω ή πάνω στην δισκόπλακα με τα εξαερηστιρακια πάνω αρκεί;
    VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 27.05.15 17:26

xapos_kil έγραψε:Υπάρχει κάποιο "κόλπο" στην τοποθέτηση της πίσω δαγκανας για την εξαέρωση απλά έξω ή πάνω στην δισκόπλακα με τα εξαερηστιρακια πάνω αρκεί;

Eγω επειδη.... εχω τον ογκο μου και χρειαζομαι χωρο(sic) αφαιρεσα πισω τροχο και εξατμιση, καθαρισα εξωτερικα την δαγκανα( εξω απο την δισκοπλακα) απο βρωμιες καθως και τον γυρω χωρο και μετα δουλευαα με τις απλες μου.
    Φυσικα δεν ειναι απαραιτητο ολο αυτο, αν αφαιρεσεις την δαγκανα ομως απο την δισκοπλακα βοηθαει αρκετα, αλλιως αν εισαι απλας κανε οτι εκανα
    xapos_kil
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από xapos_kil Την / Το 27.05.15 22:13

Εξάτμιση ; Γενικά καθάρισα ότι υπάρχει σε σημείο καινιύργιας. Το ερώτημα μου εχει να κάνει όχι αν βοηθάει αν βγει όσο του αν υπάρχει συγκεκριμένη θέση για την εξαέρωση της κ του σερβό προς αυτήν.
    xapos_kil
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από xapos_kil Την / Το 29.05.15 16:38

Η πατέντα παπουτσάνη τι παίζει; Μπορούμε να βάλουμε δυο διαφορετικές μάρκες υγρών φρένων στο ίδιο κύκλωμα;
    VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 29.05.15 20:08

xapos_kil έγραψε:Η πατέντα παπουτσάνη τι παίζει; Μπορούμε να βάλουμε δυο διαφορετικές μάρκες υγρών φρένων στο ίδιο κύκλωμα;

Για την συγκεκριμενη πατεντα δεν γνωριζω. Για τα υγρα φρενων αν ειναι του ιδιου τυπου και dot δεν υπαρχει προβλημα. διαβασε συσκευασιες.
    ειναι σημαντικο τα υγρα που θα χρησιμοποιησεις να αποσφραγιστουν την ωρα που θα τα χρησιμοποιησεις .
    Τυχον συμπληρωμα απο μπουκαλι που μας ξεμεινε καποιο διαστημα καβα , δεν ενδεικνυται δεδομενου οτι τα υγρα φρενων ειναι υγροφιλα και μαζευουν ευκολα υγρασια
    pol2005
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 15
    Μοντέλο : vfr 800 2005
    Κράνος : Καμία επιλογή

Δημοσίευση από pol2005 Την / Το 16.04.16 12:19

Παιδια εγω έχω το εξης πρόβλημα.Απο τη μια δεν εχω χώρο να κάνω την αλλαγή υγρών φρενων μόνος μου και από την άλλη δεν εχω και την εμπειρία να το κάνω,όποτε δεν το προσπαθώ καν.Πηγα στο μηχανικό της γειτονιάς μου(έχει καλή φήμη) να αλλάξω υγρά φρενων λαδια κτλ.Μετα απο 2 μέρες άρχισα να καταλαβαίνω διαφορα και στο φρενο και στο συμπλέκτη.Μετά απο 5 μέρες δεν μπορούσα να βάλω ούτε καν ταχύτητα!Του το πήγα πίσω,τα άλλαξε ξανά και από τοτε το πίσω φρενο έχει παρα πολύ μεγάλη διαδρομή για να "πιάσει".Συν οτι το μπροστινο φρενο έχει αρχίσει να παθαίνει το ίδιο με πριν(μετά απο 15 μέρες περίπου απο τη αλλαγή).Παίζει να έχει κανένα προβλημα(τρόμπες κτλ);Η έχει κανει βλακεια ο μηχανικός;Να επισημάνω οτι πριν την αλλαγή δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα.
    vtecpatra
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2020
    Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
    Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!

Δημοσίευση από vtecpatra Την / Το 16.04.16 12:29

Αφού δεν είχες πρόβλημα εκ των προτέρω οι τρόμπες σου ειναι ΟΚ.Εχει πάρει αέρα το κύκλωμα των φρένων.Την Εξαέρωση μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου,ειναι πολύ απλό.Εχει κάποια ιδιομορφία λόγω συνδιασμενων φρένων αλλά δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ξαναπήγαινέ το πίσω αφού έχεις πληρώσει και πές του οτι θα το πάρω οταν τα φρενα μου θαναι όπως πρώτα και καλύτερα.

Να κάνει εξαέρωση ,πές του και στο κυκλωμα των συνδιασμενων,απλά θα πατάει το πίσω φρενο και θα ανοίγει τις βαλβίδες εξαέρωσης και των δυο μπροστινων μία την φορά.

Αντε με του μάστορες του κ@λου
    pol2005
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 15
    Μοντέλο : vfr 800 2005
    Κράνος : Καμία επιλογή

Δημοσίευση από pol2005 Την / Το 16.04.16 15:12

vtecpatra έγραψε:Αφού δεν είχες πρόβλημα εκ των προτέρω οι τρόμπες σου ειναι ΟΚ.Εχει πάρει αέρα το κύκλωμα των φρένων.Την Εξαέρωση μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου,ειναι πολύ απλό.Εχει κάποια ιδιομορφία λόγω συνδιασμενων φρένων αλλά δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ξαναπήγαινέ το πίσω αφού έχεις πληρώσει και πές του οτι θα το πάρω οταν τα φρενα μου θαναι όπως πρώτα και καλύτερα.

Να κάνει εξαέρωση ,πές του και στο κυκλωμα των συνδιασμενων,απλά θα πατάει το πίσω φρενο και θα ανοίγει τις βαλβίδες εξαέρωσης και των δυο μπροστινων μία την φορά.

Τη δευτερη φορα που το πηγα ημουν μπροστα οταν το εκανε.Δεν πατησε ΚΑΜΙΑ φορα το πισω φρενο.Μονο το μπροστινο και το συμπλεκτη αντιστοιχα.
    vtecpatra
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2020
    Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
    Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!

Δημοσίευση από vtecpatra Την / Το 16.04.16 15:36

pol2005 έγραψε:
    vtecpatra έγραψε:Αφού δεν είχες πρόβλημα εκ των προτέρω οι τρόμπες σου ειναι ΟΚ.Εχει πάρει αέρα το κύκλωμα των φρένων.Την Εξαέρωση μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου,ειναι πολύ απλό.Εχει κάποια ιδιομορφία λόγω συνδιασμενων φρένων αλλά δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

Τη δευτερη φορα που το πηγα ημουν μπροστα οταν το εκανε.Δεν πατησε ΚΑΜΙΑ φορα το πισω φρενο.Μονο το μπροστινο και το συμπλεκτη αντιστοιχα.

Κακώς, ετσι γίνεται η αλλαγη υγρών και εξαέρωση σωστή.

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 28.05.18 6:30