VFRh - VFR Club Hellas

ακουστικά μουσικής για κράνος

Μοιραστείτε

Vag990
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 49
    Μοντέλο : ΚΤΜ Αντβέντορας 990
    Κράνος : Shoei XR 1100

ακουστικά μουσικής για κράνος

Δημοσίευση από Vag990 Την / Το 12.06.12 16:30

Γεια σας και χαρά σας!

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με την πολύ ζέστη σε συνδυασμό με την μονότονη οδήγηση σε ατελείωτες ευθείες και διάφορες άλλες παραμέτρους... με κουράζουν με αποτέλεσμα να υπάρχει ο κίνδυνος να κοιμηθώ στο τιμόνι. Γι`αυτό ψάχνω ακουστικά τα οποία θα μπορούσαν να φορεθούν μέσα στο κράνος και να έχουν καλή απόδοση. Έχει κανείς καμιά ιδέα;;
    Έχω δοκιμάσει:
    -τα κλασικά ακουστικά τα οποία φεύγουν από τα αυτιά φορώντας το κράνος (κι αν παραμείνουν μέχρι να το βάλεις... με 2-3 κινήσεις του κεφαλιού φεύγουν από το αυτί μου).

- τα κλασικά ακουστικά με το πλαστικό που "κυκλώνει στο αυτί" είναι μια πολύ καλή λύση αλλά 2-3 φορές που τα έβαλα κόντεψα να ψάξω για αυτί στο ebay βγάζοντας το κράνος... θα μου το ξήλωνε! Mad

- τα ακουστικά που "βουλώνουν το αυτί σαν μπατονέτα" επίσης φεύγουν φορώντας το κράνος.

καταλήγω σε αυτά τα οποία ίσως να είναι τα μοναδικά που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη... http://www.ebay.com/itm/CUSTOM-Earphone-Headphone-Motorcycle-Helmet-Speakers-/330747112116?pt=US_Headphones&hash=item4d02106ab4

έχει κανείς γνώμη/άποψη επί του θέματος;

Σας ευχαριστώ....

Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8475
    Μοντέλο : Περτικαλί 990 Αντβέτσουρ
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Απ: ακουστικά μουσικής για κράνος

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 12.06.12 16:50

Έχω πάρει αυτά.
    Το καλό είναι ότι κολλάνε με velcro πάνω στο κράνος και έτσι δε σου ταλαιπωρούν τα αυτιά (εκτός των άλλων είναι και πολύ λεπτά).
    Το κακό είναι πως αν πηγαίνεις με ταχύτητες πάνω από 120 δεν ακούς και πολλά δυστυχώς... επίσης μην έχεις πολλές απαιτήσεις από ποιότητα ήχου (μπάσσα κλπ)... απλά ακούς μουσική!
    Τα δοκίμασα μια-δυο φορές πάντως και δεν τα ξανάβαλα. Όχι γιατί δεν είναι καλά (αν και σου λέω μετά τα 120 ίσα που ακούς κάτι - εκτός αν έχεις πιο ισχυρό mp3 player ή λιγότερο φασαριόζικο κράνος), αλλά γιατί λίγο το καλώδιο που περισσεύει, λίγο που πιέζονται κάπως τα αυτιά μου, λίγο που πρέπει να έχω το νου μου να ψάχνω το player για να πατήσω pause αν συμβεί κάτι ή αν σταματήσω και χρειαστεί να μιλήσω με κάποιον... ψιλοταλαιπωρήθηκα και πήρα απόφαση ότι η μουσική στη μηχανή δεν είναι πολύ καλή ιδέα τελικά. Η απόφαση δική σου. cheers

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Θηλυκό
    Mηνύματα : 2888
    Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
    Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Δημοσίευση από ELENA Την / Το 12.06.12 17:44

Αυτά μήπως πάνω από το κράνος όμως !!! Razz

posnightmist
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1908
    Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
    Κράνος : ARAI RX-7 GP

Δημοσίευση από posnightmist Την / Το 12.06.12 17:45

Μήπως να πηγαίνεις σε δρόμους που να έχουν πάρα πολλές στροφές??? Think

Vag990
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 49
    Μοντέλο : ΚΤΜ Αντβέντορας 990
    Κράνος : Shoei XR 1100

Δημοσίευση από Vag990 Την / Το 12.06.12 18:35

Vvag έγραψε:Έχω πάρει αυτά.
    Το καλό είναι ότι κολλάνε με velcro πάνω στο κράνος και έτσι δε σου ταλαιπωρούν τα αυτιά (εκτός των άλλων είναι και πολύ λεπτά).
    Το κακό είναι πως αν πηγαίνεις με ταχύτητες πάνω από 120 δεν ακούς και πολλά δυστυχώς... επίσης μην έχεις πολλές απαιτήσεις από ποιότητα ήχου (μπάσσα κλπ)... απλά ακούς μουσική!
    Τα δοκίμασα μια-δυο φορές πάντως και δεν τα ξανάβαλα. Όχι γιατί δεν είναι καλά (αν και σου λέω μετά τα 120 ίσα που ακούς κάτι - εκτός αν έχεις πιο ισχυρό mp3 player ή λιγότερο φασαριόζικο κράνος), αλλά γιατί λίγο το καλώδιο που περισσεύει, λίγο που πιέζονται κάπως τα αυτιά μου, λίγο που πρέπει να έχω το νου μου να ψάχνω το player για να πατήσω pause αν συμβεί κάτι ή αν σταματήσω και χρειαστεί να μιλήσω με κάποιον... ψιλοταλαιπωρήθηκα και πήρα απόφαση ότι η μουσική στη μηχανή δεν είναι πολύ καλή ιδέα τελικά. Η απόφαση δική σου. cheers

Ξέχασα να πω πως τα έχω δοκιμάσει και αυτά... όντως δεν ακούς τίποτα μετά τα 120... ειδικά αν οι ακράπες σου είναι ανοιχτές!! Blush

ELENA έγραψε:

Αυτά μήπως πάνω από το κράνος όμως !!! Razz

Το έχεις δοκιμασμένο;;; δουλεύει;;;;;;;;;;; Very Happy

posnightmist έγραψε:Μήπως να πηγαίνεις σε δρόμους που να έχουν πάρα πολλές στροφές??? Think

Δυστυχώς σε κάποια ταξίδια (όπως το φετινό που σχεδιάζω) είναι αναπόφευκτο. :/
    Sir Eater
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 435
    Μοντέλο : Honda VFR 800 '05
    Κράνος : Arai Viper GT Takahashi Replica

Δημοσίευση από Sir Eater Την / Το 13.06.12 18:29

Εγω παλι πιστευω πως αυτη ειναι η προταση κολαφος που μπορω να κανω

Το χειροτερο που μπορει να παθεις ειναι να χαρακτηριστεις επικινδυνα διασκεδαστικος... γιατι οχι μονο θα ακους τις μουσικαρες σου αλλα θα τις ακουει και ολη η χλωριδα και πανιδα γυρω σου...!!!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Υ.Γ.: Ε... μπορει καποιοι κακεντρεχης μνησικακοι και κιβδηλοι να σε πουν και καγκουρα... αλλα μη δωσεις σημασια...!!!

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 21.09.17 9:58