VFRh - VFR Club Hellas

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

Μοιραστείτε
    Rossifumi_46
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 264
    Μοντέλο : CBR 600 Fi Sport FS1 PC35
    Κράνος : AGV K3 Rossi MotoGP Blue, HJC CS-14 Manly Red

-Quarantasei-

Απ: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

Δημοσίευση από Rossifumi_46 Την / Το 25.11.12 22:51

Μπράβο, αυτά είναι όμορφα νέα!

cheers
    Ledbyzeppelin
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 118
    Μοντέλο : VFR 800 FI
    Κράνος : Tacachi TK170

Δημοσίευση από Ledbyzeppelin Την / Το 26.11.12 16:48

Φιλοι alexandervf και anastasis , σας ευχαριστω πολυ για τα τεχνικα στοιχεια που παραθεσατε , σκεφτομαι να προχωρησω και να πειραματιστω, κανοντας την περιελιξη μονος μου, οποτε θα ψαξω για τα υλικα της προδιαγραφης οπως μου τα αναφερατε. (Αληθεια που να ψαξω? σε φυσικο καταστημα στη Θεσσαλονικη ξερει κανεις? Η με παραγγελια μεσω ιντερνετ?)
    Θα ημουν υποχρεος αν μου δινατε οδηγιες πως να κανω την περιελιξη, απ οτι καταλαβα φτανουν 3 σειρες σε καθε πυρηνα με 13-16 σπειρες ανα σειρα , αναλογως του παχους του συρματος. Τι να προσεξω στην περιελιξη των σειρων? Ως υποστρωμα τι υλικο θα προτεινατε να βαλω? Να κανω την χειροτεχνια του alexandervfr, η οποια απο τι υλικο ηταν? Φανταζομαι για να μην βραχυκυκλωσει θα πρεπει να γινει πολυ καλη μονωση των πυρηνων , και να μην υπαρχει κανενα σημειο επαφης του συρματος απευθειας με γυμνο σημειο του πυρηνα. Αφου τελειωσω την περιελιξη βαφτιζω το πηνιο στην ρητινη, ποσες φορες και ποση ωρα το αφηνω ανα βαπτιση? Και τελος θα πρεπει να βγουν απ οτι καταλαβα 3 συρματα , τριφασικου γαρ ρευματος, τα οποια θα πρεπει να συνδεσω με τη φυσα, με καποιο αλλο μονωτικο υλικο?
    Ζητω συγνωμη προκαταβολικα για τις πολλες ερωτησεις, αλλα μ ενδιαφερει πολυ να το ασχοληθω και να κανω την περιελιξη μονος μου, I love the challenge Thumbsup Thumbsup
    Kαι σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους για τη βοηθεια .
    alexandervf
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 80
    Μοντέλο : RVF 400
    Κράνος : Καμία επιλογή

Δημοσίευση από alexandervf Την / Το 26.11.12 19:08

Φιλτατε Ledbyzeppelin,

ΜΗΝ το σκεφτεασαι διοτι....ειναι μονοδρομος (απο θεμα κοστους).

Θα εχεις οση βοηθεια χρειαζεσαι απο εμας. Γι'αυτο το λογο λοιπον ξεκινα!. Μην Νομιζεις οτι ολοι μας εχουμε τυλιξει καμια 500αρια πηνεια....το αντιθετο. Ο καθενας μας εχει τυλιξει τουλαχιστο το δικο του (μιλαω για εμενα...εκτος και καποιος το κανει για βιοποριστικους λογους).

Φανταζει δυσκολο αλλα ειναι ΠΟΛΥ ευκολο....απλα ειναι λιγο κουραστικο.

Για να μην μακρυγορω, ξεκιναω απο υλικα και εργαλεια που θα χρειαστεις.

Υλικα:

1. Φλαντζα καπακιου βολαν, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.

2. Πηνιοσυρμα προδιαγραφων που σου ειπε ο αναστασης. (Γενικα σε οτι αφορα το συρμα προσπαθησε να διατηρησεις τις προδιαγραφες του κατσκευαστη. ΔΗΛΑΔΗ, αν το παχος του συρματος των πηνιων σου ειναι 1mm αγοραζεις πηνιοσυρμα 1mm ΑΝΤΕ και λιγο μεγαλυτερο, δηλαδη, αντι για 1mm ειναι ΤΟ ΠΟΛΥ 1,20mm η εκει κοντα, δεν ξερω τι αλλα παχη παιζουν + οτι αλλες προδιαγραφες εχει αναφερει ο αναστασης περι αντοχης συρματος σε θερμοκρασιες κ.λ.π.).

3. Ρητινη,....ακριβως αυτη που αναφερει ο αναστασης (κι εγω αυτη χρησιμοποιησα).

4. ΞΥΛΙΝΑ ΜΑΝΤΑΛΑΚΙΑ (ναι αυτα που απλωνουμε τα ρουχα) μην γελασεις, ειναι ΙΔΑΝΙΚΑ για να στρωνεις - πατας το πηνιοσυρμα ΧΩΡΙΣ να το χαραζεις - τραυματιζεις. (ΓΑΜΩ τα εργαλεια θα ελεγα!!!)

5. ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ, το "ειδικο χαρτι",....η βαση που θα στρωσεις στον πυρηνα. (ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ θα αφαιρεσεις το ηδη υπαρχον μονωτικο υλικο που εχει ο πυρηνας μεχρι να βλεπεις μεταλο και ΤΙΠΟΤΕ αλλο).

6. Λαδι κινητηρα (Αυτο που βαζεις, στην ποσοτητα που βαζεις).Στο τελος

7. Φιλτρο λαδιου (Αν θελεις και υπαρχει λογος).

Η βαση που θα στρωσεις στον πυρηνα ειναι ενα "λεπτο πλαστικοποιημενο χαρτι" το οποιο ομως πρεπει εσυ να το κολλησεις , κοψεις - διαμορφωσεις με μια κολλα ετσι εωστε να μην υπαρχει....οσο το δυνατον....περιπτωση το συρμα να ερθει σε επαφη με τον πυρηνα. Εγω χρησιμοποιησα μια της "permantex" Αυτη που ειναι σε μαυρο και ασπρο σωληναριο δυο συστατιων) (sorry ρε συ admin - mod για την διαφημιση αλλα καποια πραγματα δεν περιγραφονται αλλιως).

Επειδη μενεις θεσ/νικη .... δεν γνωριζω να σε κατατοπισω απο που θα αγορασεις ρητινες,κολλες κ.λ.π. Μαλλον σε αυτο μπορει να σε βοηθησει ο αναστασης. Αν παρ ολα αυτα δεν βρεις το "ειδικο" χαρτι...πες μου να το αγορασω απο εδω και να σου το στειλω. (Εκει που θα αγορασεις την ρητινη "λογικα" θα πρεπει να εχουν κι αυτο το "ειδικο χαρτι" (Το λεω "ειδικο χαρτι" - "μεμβρανη" γιατι απλα δεν ξερω πως αλλιως λεγεται, αν καποιος ξερει ας μας διαφωτισει).

Εργαλεια.

1. Ικανοπιητικη γκαμα με καστανια και τα βασικα καρυδακια

2. ΕΞΟΛΚΕΑΣ (για εμενα τουλαχιστο) βολαν.Δεν ειναι απαραιτητο (αν και ποτε δεν ξερεις) να αγορασεις το special tool ( Αυτα που γραφω στην ενοτητα "εργαλεια παραγραφος 2." αφορουν την περιπτωση κατα την οποια τα πηνεια σου ειναι βιδωμενα πανω στο σωμα του κινητηρα και καλυπτονται απο τον μαγνητη (ετσι ειναι στο RVF) στο δικο σου δεν γνωριζω.

3. Εργαλειο (αυτο μπορει να σου το φτιαξει ενας σιδερας,απλο ειναι) για να κρατησεις σταθερα τον μαγνητη των πηνειων σου (εδω θα χρειαστεις την βοηθεια ενος φιλου σου).

4. Αν υπαρχει η μπορεις να βρεις, ροποκλειδο για να κλεισεις , οταν τελειωσεις το καπακι του βολαν,στα nm που υπαγορευει το service manual της μηχανης.

Σε οτι αφορα το υποστρωμα, οπως προειπα αν δεν το βρεις θεσ/νικη σου το στελνω κι εγω (χωρις χρηματα, δεν πουλαω ουτε ειμαι μεταπωλητης.Απο κει που το πηρα θα το παρω και για σενα).
    Εχει ΠΟΛΥ χειροτεχνεια, ορεξη να χεις, δες επισης πως εκανα το δικο μου και θα καταλαβεις

Τωρα, σε οτι αφορα την διαδικασια (βαφτισια πηνειων κ.λ.π.)

Η ρητινη που θα αγορασεις (εχει περιπου 8Ε το λιτρο,ΔΕΝ θα χρειαστει πανω απο ενα λιτρο), ειναι λεπτορευστη, αυτο ειναι καλο, γιατι θα εισχωρησει μεσα σε ΟΛΑ τα τυλιγματα χωρις να αφησει κενα αερος. Αν μπορεσεις κανε αυτο που εκανα για την εμβαπτιση των πηνειων. Η ρητινη θελει καπου μιση ωρα να στεγνωσει (ΟΧΙ πληρως) αλλα στη μιση με μια ωρα μπορεις να ξανα βουτηξεις τα πηνεια κ.ο.κ.
    Μεχρι να βαρεθεις να το κανεις Wink .

Νομιζω πεντε με εξι φορες ειναι αρκετα. Εγω δεν μπορουσα να περιμενω για περισσοτερες.

Ναι, οταν τελειωσεις θα πρεπει να εχεις ΕΞΙ συρματα, ΔΥΟ για καθε φαση.

Αυτο δηλαδη,

Αν μου διαφευγει κατι ας με συμπληρωσει καποιος, ενα μυαλο ειναι ....χειμωνα καλοκαιρι........ Drinking Drinking Drinking Blush

Αυτα προς το παρον....για το μελλον δεν ξερω.... Wink Wink Wink Wink Wink Wink lol! lol! lol! lol! lol!

Οτι θελεις ρωτα.... ελυθερα.... Knupp Knupp Knupp Knupp silent silent silent silent silent silent cheers lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Ουφφφ....παω να βαλω τα δχτυλακια μου σε χλιαρο νερακι για relaxing.....

alexandervf
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από alexandervf Την / Το 26.11.12 19:21

Και κατι ακομα.....επισης σημαντικο.

Βγαλε φωτογραφιες τα πηνια σου πριν αρχισεις να τα ξετυλιγεις, και τις δυο πλευρες (αρκετες φωτο απο διαφορες γωνιες) για να θυμασαι που παει... τι και τι φορα που εχουν τα συρματα. Wink
    anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1310
    Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
    Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 26.11.12 19:22

Ledbyzeppelin έγραψε:
    Θα ημουν υποχρεος αν μου δινατε οδηγιες πως να κανω την περιελιξη, απ οτι καταλαβα φτανουν 3 σειρες σε καθε πυρηνα με 13-16 σπειρες ανα σειρα , αναλογως του παχους του συρματος.
    Καθώς θα ξετυλίγεις το παλιό θα δεις. Σε μένα ήταν 35 σπείρες. Πάχος 1,15mm.

Ledbyzeppelin έγραψε:Τι να προσεξω στην περιελιξη των σειρων?
    Η πρώτη σειρά σε κάθε πηνίο είναι πολύ βασική. Εγώ είχα ένα μιτοτσίμπιδο για ηλεκτρονικά όπου είχα καλύψει τις άκρες με θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι για να μην τραυματίζει την επικάλυψη του σύρματος και με αυτό πίεζα το σύρμα σε κάθε στροφή. Επίσης ένα κατσαβίδι πάλι καλυμένο με θερμοσυστελλόμενο. Καλή ιδέα τα μανταλάκια Very Happy
    Ledbyzeppelin έγραψε:
    Ως υποστρωμα τι υλικο θα προτεινατε να βαλω?
    Πρώτα εμβάπτισα τον πυρήνα στην ριτήνη και τον άφησα να στεγνώσει δύο τρεις ώρες και ξανάκανα. Από πάνω έβαλα χαρτόνι για πηνία που μου δώσανε στο κατάστημα. Προσοχή! το σύρμα μπορεί να βραχυκυκλώσει παντού όχι μόνο στον πυρήνα αλλά και στα τελειώματα του πυρήνα και στα ενδιάμεσα μεταξύ των πηνίων.

Ledbyzeppelin έγραψε:
    Αφου τελειωσω την περιελιξη βαφτιζω το πηνιο στην ρητινη, ποσες φορες και ποση ωρα το αφηνω ανα βαπτιση? Και τελος θα πρεπει να βγουν απ οτι καταλαβα 3 συρματα , τριφασικου γαρ ρευματος, τα οποια θα πρεπει να συνδεσω με τη φυσα, με καποιο αλλο μονωτικο υλικο?
    Αυτή είναι η πιο δύσκολη φάση. Εμένα στην αρχή βραχυκύκλωνε. Υπάρχουν κάτι μονωτικά μακαρόνια στο μαμά που προφυλάσουν τις συνδέσεις του σύρματος με το καλώδιο. Χρησιμοποίησα τα ίδια.

Τα κίτρινα καλώδια που φτάνουν στο πηνίο από τον ανορθωτή θα είναι καμμένα. Εκεί πρέπει να βρεις μια λύση.

http://www.thegsresources.com/garage/gs_statorrewind.htm
    http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=706033&page=14
    http://www.telecables.gr/prod_en.php?pr=194#

anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 26.11.12 19:36

alexandervf έγραψε:

Στα δικά μας είναι Δ διάταξη, όχι Star. Δηλαδή τα τρία πηνία ενώνονται σε Δ και οι τρεις άκρες πάνε στον ανορθωτή. Θα φαίνεται και στο καμμένο. Και το star δουλεύει.

Ledbyzeppelin
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ledbyzeppelin Την / Το 26.11.12 20:17

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις πραγματικα χρησιμες πληροφοριες, αυριο θα ανοιξω το καπακι και θα βγαλω το πηνιο, εννοειται οτι σε καθς φαση θα τραβηξω απειρες φωτο για να τα χω ολα με λεπτομερεια , για να μη μου διαφυγει κατι! Και θα προχωρησω με το κλασικο πλην πληρως πετυχημενο κολπο του reverse engineering Wink .
    Σε οτιδηποτε κολλησω θα ρωτησω, σε γενικες γραμμες καταλαβα τι θα κανω , στην πραξη ομως στη βραση κολλαει το σιδερο , ελπιζω να τα καταφερω! Και παλι το ευχαριστω ειναι λιγο για τις γνωσεις που προσφερατε απλοχερα Thumbsup
    Παναγιώτης Κ.
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2989
    Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
    Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ. Την / Το 26.11.12 20:45

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει εξαιρετικός Μάστορας (κεφαλαίο το Μ) στην περιέλιξη πηνείων. Έχουν κάνει δουλειά δύο φίλοι (o zoo και ο ΑΛΛΟΣ από το ΜΥΒΙΚΕ). Τους έκανε τα πηνεία καλύτερα από πριν.
    anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 26.11.12 21:03

Πρόσεξε το πως θα ξεκολλήσεις την φλάντζα, σιγά σιγά τα κολλημένα κομματάκια μην τραυματίσεις το μέταλλο και μετά ψάχνεις για φλανζόκολλες.
    Ledbyzeppelin
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ledbyzeppelin Την / Το 30.11.12 16:23

Καλησπερα ξανα,
    μετα απο αρκετο ψαξιμο σε καταστηματα στη Θεσσαλονικη, το μονο που βρηκα ηταν το μονωτικο βερνικι, ο μονος που ειχε πηνιοσυρμα δε μου εδινε στα μετρα που ηθελα, παρα μονο αν επαιρνα καρουλι χιλιομετρου!!!!!! afraid Και η δικαιολογια του ηταν οτι την περιελιξη την κανουν επαγγελματιες που μονο σ αυτους δινει, και του απαντησα κι εγω, δηλαδη εμεις οι ιδιωτες που θελουμε να κανουμε μια δουλεια για μας και μονο προσωπικα, δε μπορουμε???? Η απαντηση του σαφης, "ΟΧΙ"!!!!!
    Σε αλλο καταστημα μπορουσε να μου δωσει μεν στα μετρα που ηθελα, αλλα ειχε διατομης μεχρι 0,90 mm, οποτε δεν το πηρα!!!
    Μονωτικα μακαρονια , και παλι δε μου εδιναν λιγα μετρα, παρα μονο αν επαιρνα 100 μετρα και πανω!!!!!!! Bash
    Με λιγα λογια ειναι σαν να μου λενε, η καντο επιχειρηση η ξεχνα το να φτιαξεις μονο ενα πηνιο!!! Επειδη με χαλασε η φαση σκεφτομαι πλεον να παραγγειλω απο Αμερικη το "μαμα" πηνιο και να τελειωνουμε..... Ισως στο μελλον αν βρω τα υπολοιπα υλικα να περιελιξω το παλιο πηνιο και να το χω για backup!! Παντως σας ευχαριστω ξανα για τις γνωσεις που μοιραστηκατε απλοχερα!!! Thumbsup Thumbsup Thumbsup
    anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 30.11.12 16:42

http://www.hdlparts.com/fiche_section_detail.asp?section=2506773&category=Motorcycles&make=Honda&year=2000&fveh=132094

Ζήτα τους αποστολή USPS να γλυτώσεις το τελωνείο. Ίσως χρειαστεί και τηλέφωνο.
    alexandervf
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από alexandervf Την / Το 30.11.12 17:08

Αν το συρμα των πηνιων σου ειναι 1mm, και μπορεις να πληρωσεις μονο τα μεταφορικα σου στελνω το παρακατω πακετο.

Μου περισεψαν.

Το συρμα λογικα σου φτανει (αν δεν κανεις πολλα λαθη). Και να μην σου φτασει θα την βρουμε την ακρη.(Να σαι σιγουρος)

Το "ειδικο χαρτι" φτανει και περισευει.

Το δοχειο με την ρητινη εχει σχεδον το μισο μεσα. Αυτο ειναι ακομα ρευστοτατο, με το περασμα του χρονου θα ξεραθει.

Ledbyzeppelin
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ledbyzeppelin Την / Το 30.11.12 17:13

Αυτο ακριβως σκεφτομαι να κανω, ειναι και σημερα black friday και εχουν προσφορα -25 δολλαρια!!! Very Happy Μεσω USPS γλιτωνω στανταρ τα τελωνεια εδω???
    Τη φλαντζα την εχω παρει ηδη, φιλτρο λαδιου επισης, λαδακια μου μενουν και το πηνιο.
    DoctorAbo
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 4373
    Μοντέλο : R 1200 GS
    Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Δημοσίευση από DoctorAbo Την / Το 30.11.12 17:14

Ωρε το βλέπω να γίνεται το παστίτσιο τελικά. Smile
    anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 30.11.12 17:17

Ledbyzeppelin έγραψε: Μεσω USPS γλιτωνω στανταρ τα τελωνεια εδω???

I would not bet on it, there is a risk

Σε μένα δεν έτυχε ως τώρα αλλά δεν χτυπούσα πάνω από 100$
    Ledbyzeppelin
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ledbyzeppelin Την / Το 30.11.12 17:26

Ειναι και το τελωνειο ενα θεμα, οσο να ναι ειναι ρισκο!!!!
    Φιλε alexandervfr , πιστευω οτι το πακετο σου με καλυπτει πληρως , το Electrotek 428 το εχω αγορασει ηδη , εχω 1 λιτρο, ειναι το μονο που βρηκα στην αγορα εδω! Οποτε 50 μετρα πηνιοσυρμα και το υποστρωμα πιστευω ειναι αρκετα, Το μονο που πρεπει να μετρησω ειναι η διατομη του συρματος μου, μηπως ειναι στο 1,15 mm, αν και αν βαλω 1mm δεν πιστευω να ειναι προβλημα!!! Very Happy
    alexandervf
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από alexandervf Την / Το 30.11.12 18:48

Εννοειται, μετρησε το και πες μου.

Οπως σου ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα, αν εχεις 1mm βαλε 1mm αντε και λιγο παραπανω (π.χ. 1,10mm η 1,15mm) οτιδηποτε πιο κατω, αν δηλαδη εχεις 1,15mm και βαλεις 1mm η 0,90, ΔΕΝ σου κανει.

Φροντισε η μετρηση που θα παρεις, να ειναι σε τελειως καθαρο (απο κολλες - ρητινες) σημειο του παλιου συρματος, ετσι ωστε να εχεις την πιο καθαρη εικονα για το παχος του συρματος.
    teacher
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 587
    Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
    Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...

Δημοσίευση από teacher Την / Το 07.01.13 14:02

Άλλος ένας στην παρέα .... το σαββατοκύριακο με άφησε από πηνεία - σίγουρα... και θα δούμε και σε τι κατάσταση είναι ο ανορθωτής. Σε εκδρομούλα στη Μάνη δυστυχώς έφτασα, βόλταρα λιγο αλλά δεν γύρισα με τη μηχανή... (ευτυχώς είχα οδική, κάτι που το εκτίμησα πάρα πολύ τη πρώτη και μοναδική φορά που έτυχε να έχω!! και τελικά χρησιμοποίησα).

Τώρα μπαίνω και εγώ στο ψάξιμο - αναζήτηση βέλτιστης λύσης.... Προς το παρών η μηχανή παραλήφθηκε σήμερα στο γκαραζάκι του Φυσικού (!!! να σαι καλά Τάκη) και τις ερχόμενες ημέρες θα ξεκινήσει το μαστόρεμα..
    DoctorAbo
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από DoctorAbo Την / Το 07.01.13 14:10

teacher έγραψε:Άλλος ένας στην παρέα .... το σαββατοκύριακο με άφησε από πηνεία - σίγουρα... και θα δούμε και σε τι κατάσταση είναι ο ανορθωτής. Σε εκδρομούλα στη Μάνη δυστυχώς έφτασα, βόλταρα λιγο αλλά δεν γύρισα με τη μηχανή... (ευτυχώς είχα οδική, κάτι που το εκτίμησα πάρα πολύ τη πρώτη και μοναδική φορά που έτυχε να έχω!! και τελικά χρησιμοποίησα).

Τώρα μπαίνω και εγώ στο ψάξιμο - αναζήτηση βέλτιστης λύσης.... Προς το παρών η μηχανή παραλήφθηκε σήμερα στο γκαραζάκι του Φυσικού (!!! να σαι καλά Τάκη) και τις ερχόμενες ημέρες θα ξεκινήσει το μαστόρεμα..

Η πιο πολύτιμη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι .... κάνε τους Αναστάση και AlexanderVFR κολλητούς. Cool
    VFGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1041
    Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
    Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Δημοσίευση από VFGeorge Την / Το 07.01.13 14:29

DoctorAbo έγραψε:
    Η πιο πολύτιμη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι .... κάνε τους Αναστάση και AlexanderVFR κολλητούς. Cool

lol! lol!

Αλλα τι γινεται ρε παιδες με τα ηλεκτρικα των VFR 800, και υπηρχε η αντιληψη οτι στις δυο τελευταιες γενιες τα ειχανε φτιαξει confused Laughing Δεν ειχα ποτε οδικη και δεν εχω μεινει ΠΟΤΕ απο το 1979 που πηρα την πρωτη μου μηχανη και σε ~500K χμ (ακομα και οταν ειχα ενα ..Bultaco) αλλα φαινεται οτι μαλλον χρειαζεται με το VFR (φτου κακα) Rolling Eyes

Γιωργο/Teacher καλα ξεμπερδεματα, οι Αναστασης και Αλεξανδρος ξερουν, η συμβουλη του Ντοκ ειναι ..ολα τα λεφτα Wink

Και εγραφα στο νημα για ταξιδια το 2013 για το πλανο για Τουρκια/Ποντο"Με Τρανσαλπ καθως τα τελευταια δεν εχουν κρισεις ηλεκτρικων", θα μου βαλω πιπερι στο στομα..

DoctorAbo
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από DoctorAbo Την / Το 07.01.13 15:42

VFGeorge έγραψε:
    DoctorAbo έγραψε:

lol! lol!
    Δεν ειχα ποτε οδικη και δεν εχω μεινει ΠΟΤΕ απο το 1979 που πηρα την πρωτη μου μηχανη και σε ~500K χμ (ακομα και οταν ειχα ενα ..Bultaco) αλλα φαινεται οτι μαλλον χρειαζεται με το VFR (φτου κακα) Rolling Eyes

Γιώργο, υπάρχουν 2 κατηγορίες μοτοσικλετιστών. Αυτοί που έχουν μείνει ήδη στο δρόμο με τις μηχανές τους και ..... αυτοί που ΘΑ μείνουν στο δρόμο με τις μηχανές τους. Cool

Επίσης υπάρχει η προσφιλέστατη μου παροιμία που λέει πως .... όποιος δεν έχει φαντασία πεθαίνει από έκπληξη !!!! Razz Razz

Ledbyzeppelin
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ledbyzeppelin Την / Το 07.01.13 16:11

Καλη χρονια πρωτα απ' ολα φιλε μου teacher και καλωσηρθες στην παρεα των καμμενων πηνιων Knife

Εγω ακομα δεν εχω φτιαξει τη μηχανη μου, αρχικα δεν εβρισκα πηνιοσυρμα και αλλα υλικα που χρειαζομουν για την περιελιξη, να ειναι καλα τα παιδια απ το φορουμ που προσφερθηκαν να μου στειλουν, αλλα αποφασισα για να μην βαζω σε κοπο κανεναν, να παραγγειλω το παρακατω

http://www.ebay.com/itm/150626252115?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Αυτη τη στιγμη ειναι στα 116 ευρω, και το περιμενω να ερθει απο Γερμανια. Μολις ερθει θα το περασω (εχω λυσει το καπακι και εβγαλα το παλιο πηνιο) , και παραλληλα πηρα και ενα βολτομετρο για να ελεγχω πως θα τα παει το συστημα φορτισης.Θα αλλαξω φλατζες και επι τη ευκαιρια και λαδακια φιλτρα, και ελπιζω να πανε ολα καλα. Σιγουρα απο τα 700 που θα δινα στο μαστορα η αποσταση ειναι χαωδης!!!! ;)

Επι τη ευκαιρια ετσι για να ξορκισουμε το κακο, παραθετω και 2 φωτο απο το ομορφα τηγανισμενο πηνιο μου!!! Ροδοκοκκινο εγινε , ετοιμο για φαγωμα!!! T T T

anastasis
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από anastasis Την / Το 07.01.13 17:59

Ledbyzeppelin έγραψε:

Επι τη ευκαιρια ετσι για να ξορκισουμε το κακο, παραθετω και 2 φωτο απο το ομορφα τηγανισμενο πηνιο μου!!! Ροδοκοκκινο εγινε , ετοιμο για φαγωμα!!! T T T

Αυτό το πηνίο δεν μου φαίνεται αυθεντικό παρά τυλιγμένο στο χέρι
    alexandervf
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από alexandervf Την / Το 07.01.13 18:05

Ledbyzeppelin έγραψε: Καλη χρονια πρωτα απ' ολα φιλε μου teacher και καλωσηρθες στην παρεα των καμμενων πηνιων Knife

Εγω ακομα δεν εχω φτιαξει τη μηχανη μου, αρχικα δεν εβρισκα πηνιοσυρμα και αλλα υλικα που χρειαζομουν για την περιελιξη, να ειναι καλα τα παιδια απ το φορουμ που προσφερθηκαν να μου στειλουν, αλλα αποφασισα για να μην βαζω σε κοπο κανεναν, να παραγγειλω το παρακατω

http://www.ebay.com/itm/150626252115?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Αυτη τη στιγμη ειναι στα 116 ευρω, και το περιμενω να ερθει απο Γερμανια. Μολις ερθει θα το περασω (εχω λυσει το καπακι και εβγαλα το παλιο πηνιο) , και παραλληλα πηρα και ενα βολτομετρο για να ελεγχω πως θα τα παει το συστημα φορτισης.Θα αλλαξω φλατζες και επι τη ευκαιρια και λαδακια φιλτρα, και ελπιζω να πανε ολα καλα. Σιγουρα απο τα 700 που θα δινα στο μαστορα η αποσταση ειναι χαωδης!!!! ;)

Φιλε Ledbyzeppelin,

ΠΡΙΝ το βαλεις πανω (ΠΡΙΝ βιδωσεις τα πηνια πανω).

Κανε ενα κοπο....βγαλε καλη φωτο και την ΑΛΛΗ πλευρα των πηνιων και καμε την ενα ποστ στο φορουμ ετσι να το δω πρωτα....απο περιεργεια..... Wink

Αυτα
    alexandervf
    Ανερχόμενο μέλος
    Ανερχόμενο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από alexandervf Την / Το 07.01.13 18:17

teacher έγραψε:Άλλος ένας στην παρέα .... το σαββατοκύριακο με άφησε από πηνεία - σίγουρα... και θα δούμε και σε τι κατάσταση είναι ο ανορθωτής. Σε εκδρομούλα στη Μάνη δυστυχώς έφτασα, βόλταρα λιγο αλλά δεν γύρισα με τη μηχανή... (ευτυχώς είχα οδική, κάτι που το εκτίμησα πάρα πολύ τη πρώτη και μοναδική φορά που έτυχε να έχω!! και τελικά χρησιμοποίησα).

ειχα ποσταρει και νωριτερα αλλα το ποστ εκαμε φτερα....

Καλη χρονια και καλη χρονια σε ολους. Swear

Γιατι βριζω μην ρωτατε....ΞΕΡΕΤΕ.

Τες πα .... στο θεμα.

Φιλτατε εχεις ΜΙΑ επιλογη,

Τις εξης ΔΥΟ.

1η. Η επιλογη του φιλου ledy....η οποια ΔΕΝ μου φαινεται και ασκημη....κρινοντας απο φωτο παντα.
    2η. Το δινεις σε καποιον και στο ματσακολευει με απωτερο σκοπο να δουλεψει....εδω εχεις δυο υποεπιλογες...

α) Βρισκεις εναν μαστορα που κανει βιοποριστικα αυτη τη δουλεια και στο φτιαχνει (ΞΑΝΑΤΥΛΙΓΕΙ) και
    β) Σου το φτιαχνω εγω η και το φτιαχνουμε μαζι.

Αυτα.

Παρόμοια θέματα

-

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 28.07.17 16:00