VFRh - VFR Club Hellas

Επιπλέον ψύξη

Μοιραστείτε
    Fanrider
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2289
    Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
    Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Απ: Επιπλέον ψύξη

Δημοσίευση από Fanrider Την / Το 24.06.09 22:34

Αν και δε με αφορα χε χε , εχει απολυτο δικιο ο apostat προσεξτετο λιγο πρωτα

.
    skianik
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 29
    Μοντέλο : vfr 800 mod."02
    Κράνος : Arai RX7 CORSAIR

Δημοσίευση από skianik Την / Το 24.06.09 23:04

apostat έγραψε:Παιδιά εγώ ήξερα πάντα ότι το παραφλού δεν είναι μόνο για το κρύο. Είναι το ίδιο σημαντικό και για την ζέστη, επειδή ανεβάζει την θερμοκρασία τήξης στους 120 βαθμούς Κελσίου.

Ψάξτε το λίγο πριν έχετε καμιά δυσάρεστη έκπληξη.

ρε παιδια γιατι μπερδευομαστε? το water wetter λειτουργει καλυτερα αν συνδιαστει μονο με νερο (οχι πως δεν κανει να το αναμοιξεις και με παραφλου απλα χαμηλωνει περισσοτερο την θερμοκρασια λειτουργειας) σε περιπτωση λοιπον που θα εβαζε μονο νερο με το υγρο του υπενθυμισα για τον χειμωνα μην ξεχασει να βαλει παραφλου και εχει δυσαρεστες εκπληξεις. Εγω το ειχα ενα καλοκαιρι μονο με νερο και water wetter και δεν ειχα κανενα προβλημα ισα ισα δουλευε 5-6 βαθμους πιο κατω. Wink Φετος απλα ξεχαστηκα-βαρεθηκα αφου λογω δουλειας δεν κανω και "δυσκολες" διαδρομες και δεν παρηγγειλα Very Happy Bye cheers
    glystras
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 878
    Μοντέλο : 2004
    Κράνος : Καμία επιλογή

Δημοσίευση από glystras Την / Το 25.06.09 15:35

το manual παντος γράφει 50% νερό αποσταγμένο και 50% αντιψυκτικό έτσι το το νερό που έχει καλύτερη απαγωγή θερμότητας από το αντιψυκτικό διατηρεί και πιο δροσερό το κύκλωμα.

Κάτι μου λέει ότι στους περισσότερους έχουν βάλει σκέτο αντιψυκτικό για να χρεώνουν ανάλογα........
    Arxiereas
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 313
    Μοντέλο : Hamburger
    Κράνος : Tupperware

Δημοσίευση από Arxiereas Την / Το 07.08.09 3:01

Έχει δίκιο ο Glystras για το vtec. Παίρνει Anti-freeze που είναι το αντιψυκτικό (όχι παραφλού που μπαίνει σκέτο) και αναμιγνύεται πάντα με νερό. Ποτέ όμως σκέτο νερό ή σκέτο αντιψυκτικό.
    Ποσότητα και αναλογίες όπως αναγράφονται στο service manual:

dirty
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1984
    Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
    Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευση από dirty Την / Το 07.08.09 9:17

ελα ρε αρχιερεα αυπνιες εχεις και γραφεις τετοια ωρα ,τι θα γινει θα το πουλησεις τελικα ;
    Arxiereas
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Arxiereas Την / Το 07.08.09 12:37

dirty έγραψε:ελα ρε αρχιερεα αυπνιες εχεις και γραφεις τετοια ωρα ,τι θα γινει θα το πουλησεις τελικα ;
    [off_topic]Τρελλές αϋπνίες. Προβληματίζομαι φίλε.
    Να σε πω την αλήθεια δεν τρελαινόμουν να το δώσω και έχω αποσύρει την αγγελία από μέρη με μεγάλη επισκεψιμότητα επειδή παρ' όλο που βρέθηκαν αγοραστές το τι έχω ακούσει δεν λέγεται. Επίσης δεν είδα μεταχειρισμένο στην κατάσταση της βέφας και με τόσα αξεσουάρ και στην τελική δεν ξέρω ποιο να πάρω. Το xx που ελεγα είναι πλέον ένα παλιό μηχανάκι και δεν βρήκα κανένα 3ετίας όπως θα το ήθελα. Οι υπόλοιπες επιλογές που υπάρχουν σε ST είναι triumph (μπα, δεν...), το μπούσα που σου βγαίνει ο κούκος αηδόνι σε λάστιχα και βενζίνη, το τρένο zzr (no way) και τo πανάκριβo bmw K1300S. Μετά είναι που πήγαμε ήρθαμε Ξάνθη-Πειραια, πατήσαμε κάθε πιθαμή της Σαντορίνης και η βέφα όχι μόνο δεν έκανε κιχ αλλά την καταευχαριστηθήκαμε. Μόνο τη σέλα λέω να στείλω στον Tony όπως λέγαμε στον καφέ για να μου την κάνει λίγο πιο άνετη και να σκάψει τη θέση συνεπιβάτη.
    Έβλεπα ότι γενικά βρίσκεται σε πολύ υψηλό ποιοτικό επίπεδο αλλα έχω κάνει εκατοντάδες χιλιάδες km με διάφορα μηχανάκια και πρώτη φορά ακούω μεσαίας κατηγορίας μοτέρ σε μεγάλο ταξίδι μεσημέρι με καύσωνα να μην αλλάζει καθόλου ο ήχος του! Σε όλα τα άλλα έστω ένα κάτι από συστολές-διαστολές στα μέταλα το άκουγες. Αυτό λες και πήγες σπίτι-καφετέρια ήταν! Είμαι λοιπόν σε μεγάλο δίλλημα.[/off_topic]

Από θερμοκρασίες? 40άρια εξωτερική, δικάβαλος, τριβάλιτσος+tankbag με 140-170 έπαιζε 98-100 με μεγαλύτερη τους 110 όταν πάτησα 200+ στην Κατερίνη και για αρκετή απόσταση (06 η βέφα). Έφαγα και μια ουρά αυτ/των 10km στα Τέμπη πηγαίνοντας 1η-2α-3η. Τα λαδάκια που βάζω είναι 10W-30 (συνιστώ ανεπιφύλακτα το ιξώδες το οποίο προτείνει και η χόντα) και το αντιθερμικό μου είναι ακόμη το μανίσιο.
    Α! πέτυχα και τον Karapialis στην εθνική και φυσικά έπαιξε καφεδάκι-κουβεντούλα Drinking
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8474
    Μοντέλο : Περτικαλί 990 Αντβέτσουρ
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 07.08.09 13:09

Arxiereas έγραψε:Είμαι λοιπόν σε μεγάλο δίλλημα

Λοιπόν, θα σε βγάλω εγώ. ΚΡΑΤΑ ΤΟΟΟΟ!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Arxiereas έγραψε:Από θερμοκρασίες? 40άρια εξωτερική, δικάβαλος, τριβάλιτσος+tankbag με 140-170 έπαιζε 98-100 με μεγαλύτερη τους 110 όταν πάτησα 200+ στην Κατερίνη και για αρκετή απόσταση (06 η βέφα). Έφαγα και μια ουρά αυτ/των 10km στα Τέμπη πηγαίνοντας 1η-2α-3η. Τα λαδάκια που βάζω είναι 10W-30 (συνιστώ ανεπιφύλακτα το ιξώδες το οποίο προτείνει και η χόντα) και το αντιθερμικό μου είναι ακόμη το μανίσιο.
    Α! πέτυχα και τον Karapialis στην εθνική και φυσικά έπαιξε καφεδάκι-κουβεντούλα Drinking

Τι διάολο μ' έχουν μουτζώσει;! Εγώ γιατί βλέπω 100-110 σε τέτοιες θερμοκρασίες περιβάλλοντος και ταχύτητες;! Mad

Αυτόν τον Καραπιάλη όλοι τον πετυχαίνουν στο δρόμο πια;! Να ξέρω αν δω βιεφάρ στο δρόμο, ο Καραπιάλης θα' ναι!! Razz Razz Razz

Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 189
    Μοντέλο : 2008
    Κράνος : Arai rx7,shoei diabolic

Δημοσίευση από karapialis Την / Το 07.08.09 13:41

VVAG@:
    Δε βαζει κωλο κάτω αυτο το παιδι.
    Αν δεν ειχα μηχανη,θα είχα νταλίκα. Thumbsup

Arxiereas@:
    Ευχαριστώ για την παρέα,τελικά το πρόλαβα το πλοιο(ευκολα). cheers

Σήμερα βάλαμε ενα καινούριο ζευγαρι βτ16 γιατι γυρισαμε με τα λινα, και αναχωρουμε...

Για το υπολοιπο του μηνα οποιος θελει καλοδεχουμενος για ΡΑΚΕΣ στην ΚΡΗΤΗ.
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 07.08.09 13:47

karapialis έγραψε:VVAG@:
    Δε βαζει κωλο κάτω αυτο το παιδι.
    Αν δεν ειχα μηχανη,θα είχα νταλίκα. Thumbsup

Arxiereas@:
    Ευχαριστώ για την παρέα,τελικά το πρόλαβα το πλοιο(ευκολα). cheers

Σήμερα βάλαμε ενα καινούριο ζευγαρι βτ16 γιατι γυρισαμε με τα λινα, και αναχωρουμε...

Για το υπολοιπο του μηνα οποιος θελει καλοδεχουμενος για ΡΑΚΕΣ στην ΚΡΗΤΗ.

Χμμμ... κι εσύ στο κόλπο της κρυφής Πανελλήνιας στην Κρήτη λοιπόν;! Think

Έχουμε και λέμε:

GeorgeVFR
    Photoula (γύρισε)
    Don John
    Pantelis
    Karapialis

......

Think Think Think Think

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
    Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευση από dirty Την / Το 07.08.09 14:09

Arxiereas έγραψε:
    dirty έγραψε:ελα ρε αρχιερεα αυπνιες εχεις και γραφεις τετοια ωρα ,τι θα γινει θα το πουλησεις τελικα ;
    [off_topic]Τρελλές αϋπνίες. Προβληματίζομαι φίλε.
    Να σε πω την αλήθεια δεν τρελαινόμουν να το δώσω και έχω αποσύρει την αγγελία από μέρη με μεγάλη επισκεψιμότητα επειδή παρ' όλο που βρέθηκαν αγοραστές το τι έχω ακούσει δεν λέγεται. Επίσης δεν είδα μεταχειρισμένο στην κατάσταση της βέφας και με τόσα αξεσουάρ και στην τελική δεν ξέρω ποιο να πάρω. Το xx που ελεγα είναι πλέον ένα παλιό μηχανάκι και δεν βρήκα κανένα 3ετίας όπως θα το ήθελα. Οι υπόλοιπες επιλογές που υπάρχουν σε ST είναι triumph (μπα, δεν...), το μπούσα που σου βγαίνει ο κούκος αηδόνι σε λάστιχα και βενζίνη, το τρένο zzr (no way) και τo πανάκριβo bmw K1300S. Μετά είναι που πήγαμε ήρθαμε Ξάνθη-Πειραια, πατήσαμε κάθε πιθαμή της Σαντορίνης και η βέφα όχι μόνο δεν έκανε κιχ αλλά την καταευχαριστηθήκαμε. Μόνο τη σέλα λέω να στείλω στον Tony όπως λέγαμε στον καφέ για να μου την κάνει λίγο πιο άνετη και να σκάψει τη θέση συνεπιβάτη.
    Έβλεπα ότι γενικά βρίσκεται σε πολύ υψηλό ποιοτικό επίπεδο αλλα έχω κάνει εκατοντάδες χιλιάδες km με διάφορα μηχανάκια και πρώτη φορά ακούω μεσαίας κατηγορίας μοτέρ σε μεγάλο ταξίδι μεσημέρι με καύσωνα να μην αλλάζει καθόλου ο ήχος του! Σε όλα τα άλλα έστω ένα κάτι από συστολές-διαστολές στα μέταλα το άκουγες. Αυτό λες και πήγες σπίτι-καφετέρια ήταν! Είμαι λοιπόν σε μεγάλο δίλλημα.[/off_topic]

Από θερμοκρασίες? 40άρια εξωτερική, δικάβαλος, τριβάλιτσος+tankbag με 140-170 έπαιζε 98-100 με μεγαλύτερη τους 110 όταν πάτησα 200+ στην Κατερίνη και για αρκετή απόσταση (06 η βέφα). Έφαγα και μια ουρά αυτ/των 10km στα Τέμπη πηγαίνοντας 1η-2α-3η. Τα λαδάκια που βάζω είναι 10W-30 (συνιστώ ανεπιφύλακτα το ιξώδες το οποίο προτείνει και η χόντα) και το αντιθερμικό μου είναι ακόμη το μανίσιο.
    τη σελα θα την στειλο και εγω στον τονυ για προσθηκη αφρωδους αλλα ειναι κλειστος και θα ανειξη στις 17 και εγω φευγω στις 20 ευχομαι να προλαβω
    Arxiereas
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Arxiereas Την / Το 07.08.09 23:32

Vvag έγραψε:
    Arxiereas έγραψε:Είμαι λοιπόν σε μεγάλο δίλλημα

Λοιπόν, θα σε βγάλω εγώ. ΚΡΑΤΑ ΤΟΟΟΟ!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Arxiereas έγραψε:Από θερμοκρασίες? 40άρια εξωτερική, δικάβαλος, τριβάλιτσος+tankbag με 140-170 έπαιζε 98-100 με μεγαλύτερη τους 110 όταν πάτησα 200+ στην Κατερίνη και για αρκετή απόσταση (06 η βέφα). Έφαγα και μια ουρά αυτ/των 10km στα Τέμπη πηγαίνοντας 1η-2α-3η. Τα λαδάκια που βάζω είναι 10W-30 (συνιστώ ανεπιφύλακτα το ιξώδες το οποίο προτείνει και η χόντα) και το αντιθερμικό μου είναι ακόμη το μανίσιο.

Τι διάολο μ' έχουν μουτζώσει;! Εγώ γιατί βλέπω 100-110 σε τέτοιες θερμοκρασίες περιβάλλοντος και ταχύτητες;! Mad

Αυτόν τον Καραπιάλη όλοι τον πετυχαίνουν στο δρόμο πια;! Να ξέρω αν δω βιεφάρ στο δρόμο, ο Καραπιάλης θα' ναι!! Razz Razz Razz
    Όπως πάει το κρατάω γιατί δεν έχω πολλές επιλογές για επόμενη μοτο που λόγο ιδεολογίας πρέπει να είναι sport-κάτι, καθ'υπέρβαση το GS1200R. Αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι για άνεση και κάλυψη της ψηλής συνεπιβάτιδας είμαι όλος αυτιά να ακούσω.
    Από άλλα thread που συμμετείχες και έχω διαβάσει, ήσουν απ' τα πρώτα σου ταξίδια ζεστούλης. Μια καινούρια μοτό όντως δουλεύει πιο ζεστά αλλά λες ότι συνεχίζει σε πιο χαμηλά υποθέτω πλαίσια. Μήπως οδηγάς "μία κάτω"? Εγώ π.χ όλες τις αλλαγές (εκτός 1ης) τις κάνω πριν τις 7000 μπορεί και χαμηλότερα. Από τα 100-120 και μετά έχω μονίμως 6η και μόνο αν χρειαστεί για καμιά περίεργη προσπέραση κατεβάζω. Γενικά η αύξηση θερμοκρασίας μετά τις 7.000σαλ είναι δραματική ενώ γύρω στις 6 είναι νορμαλότατη.
    Η πλάκα με τον Karapialis δεν είναι ότι τον πέτυχα αλλά ότι τον είδα 2 φορές! Την πρώτη πέρασα διόδια Σχηματαρίου κι έκανα στην άκρη να βάλω ωτοασπίδες. Πέρασε πίσω μου και απλά χαιρετηθήκαμε. Μετά από κανα 5λεπτο ξεκίνησα πήγαινα κανονικά αλλά άφαντος ο δικός σου. Κανα τέταρτο πριν τον Άγιο Κωνσταντίνο λέω να κάνουμε μια στάση και με το που βγαίνω από τον δρόμο τσούπ μπροστά μου ο παιχταράς! Βάση πιθανοτήτων λοιπόν εσείς που μένετε Αθήνα πρέπει να τον έχετε δει από τουλάχιστον 1 φορά ο καθένας! Κι αν δεν έτυχε μέχρι τώρα, κανονίστε. Είναι ωραίος τύπος!
    cheers
    VFGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1040
    Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
    Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Δημοσίευση από VFGeorge Την / Το 28.06.12 14:14

teacher έγραψε:
    Πολύ ωραίο θέμα μιας και εμένα με απασχολεί "πάλι" αυτή την περίοδο. Καταρχήν να αναφέρω ότι προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου το ότι μέσα στην πόλη είναι στους 104-105C, όπως αυτές τις μέρες με 40 C και ας δουλεύει υπερωρίες το βεντιλατέρ.
    Με ενοχλεί που στις εθνικές με το που ξεπεράσει τους 104C ή κάτσεις για 2min στα διόδια και η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πάνω από 33-34C απλώς δεν υπάρχει περίπτωση το βεντιλατέρ να κλείσει και λόγω ανάποδης ροής πάνω από τα 90Km/h είναι σαν να σου νεκρώνει το αριστερό ψυγείο.

Ανακινω αυτο το θεμα καθως "αρχισανε παλι τα οργανα" τωρα το καλοκαιρι. Με το που σταματησα στα διοδια η θερμοκρασια περασε τους 105'C και μετα με το που ξεκινησα αρχισε ν'ανεβαινει λογω της "νεκρωσης του αριστερου ψυγειου" που αναφερει πανω ο Teacher και που ειναι γνωστο θεμα των VTEC. Επισης ανεβηκα Δομοκο με ζεστη, εγινε το ιδιο και η θερμοκρασια δεν θα επεφτε με τιποτα οταν αρχισα να κινουμαι με μεγαλυτερες ταχυτητες στο υψιπεδο της Χυνιαδας.

Η λυση σ'αυτο το προβλημα ειναι το διακοπτακι απενεργοποιησης του βεντιλατερ που εχει φτιαξει ο Teacher (και καποιοι αλλοι πιστευω) αλλα υπαρχει και αλλη απλουστερη λυση. Μολις η θερμοκρασια ανεβει πανω απο 105'C και αρχισει το βεντιλατερ ενω κινουμαστε με ταχυτητες πανω απο 80-100χμω, απλα σταματαμε και περιμενουμε να πεσει κατω απο 98'C οποτε και σβηνει το βεντιλατερ και ξαναξεκιναμε. Αυτο εκανα τις 2 φορες που μου συνεβη φετος, μια στα διοδια της Εθνικης και μια στο Δομοκο. Hint: οσο περιμενουμε να πληρωσουμε στα διοδια σβηνουμε τον κινητηρα και "κωπηλατουμε" με τα ποδια Wink Very Happy Ετσι δεν θα χρειαστει να περιμενουμε μετα..

Η ΕΡΩΤΗΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: υπαρχει περιπτωση να ταξιδευουμε με εξωτερικη θερμοκρασια 38-39-40'C και η θερμοκρασια λειτουργιας κινητηρα να ειναι πανω απο 105'C? Σε τετοια περιπτωση χρειαζεται οπωσδηποτε διακοπτακι γιατι αλλιως η θερμοκρασια κινητηρα θα παρει την ανιουσα προς τους 115-120'C Shocked Δεν μουχει τυχει ποτε, να πω παντως οτι με εξωτερικη θερμοκρασια 36-37'C η θερμοκρασια λειτουργιας μοτερ (χωρις παρατεταμμενες ανηφορες) ητανε 102'C, οποτε μεχρι τετοιες θερμοκρασιες ok Smile
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 28.06.12 14:19

VFGeorge έγραψε:Η ΕΡΩΤΗΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: υπαρχει περιπτωση να ταξιδευουμε με εξωτερικη θερμοκρασια 38-39-40'C και η θερμοκρασια λειτουργιας κινητηρα να ειναι πανω απο 105'C? Σε τετοια περιπτωση χρειαζεται οπωσδηποτε διακοπτακι γιατι αλλιως η θερμοκρασια κινητηρα θα παρει την ανιουσα προς τους 115-120'C Shocked Δεν μουχει τυχει ποτε, να πω παντως οτι με εξωτερικη θερμοκρασια 36-37'C η θερμοκρασια λειτουργιας μοτερ (χωρις παρατεταμμενες ανηφορες) ητανε 102'C, οποτε μεχρι τετοιες θερμοκρασιες ok Smile

To 2008 που την αγόρασα, το πρώτο μου ταξίδι ήταν Αθήνα - Χαλκιδική από Εθνική (τόσα ήξερα..!) με 36-38 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλλοντος.
    Ναι λοιπόν, το μοτέρ δούλευε ΜΟΝΙΜΑ πάνω από τους 110 με αποκορύφωμα τους 114 κάπου έξω απ' τη Λάρισα!!
    Οι ταχύτητες ήταν πάνω από 150χλμ/ώρα κι αναγκαστικά έκοβα για να μην ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία (τότε δεν είχα ιδέα για το σύστημα με το ανάποδο βεντιλατέρ για να σταματήσω λίγο).

ΟΜΩΣ να τονίσω ότι έχω δει φοβερές διαφορές στη θερμοκρασία, ανάλογα με τα λάδια. Τότε έβαζα AGIP και έβλεπα πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες.
    Με τα Motul (10-40) τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα και τώρα με τα Mottorex (10-30) έχω βρει την υγειά μου... Thumbsup Thumbsup Thumbsup

Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 537
    Μοντέλο : vfr 800 vtec 2004
    Κράνος : Arai Maverick - Arai Astro R

πίσω κουφάλες έρχονται κρεμάλες!!!

Δημοσίευση από kortomalteze Την / Το 28.06.12 18:27

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τρομοκρατήθηκα το σκ πηγαίνοντας στην Καβάλα...γιατί έπιασα 95-99 βαθμούς στην πορεία...και δεν θυμάμαι να ζεστενόταν τόσο πολύ το μοτέρ...μάλλον είχα καιρό να κάνω βόλτα...με τα Agip που φοράω τώρα ανεβάζει θερμοκρασία...ενώ με τα motorex παιότερα ήμουν 3-4 βαθμούς χαμηλότερα...θερμοκρασία εδάφους 30+ το σκ...
    VEFALIFT
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
    Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Δημοσίευση από VEFALIFT Την / Το 28.06.12 19:10

Με ΙPONE 10/40, δουλεύει με ανοικτό Vtec, διπλός, 94-98, ενώ με HONDA 10/30, σε ανάλογες συνθήκες, 97- 100+ ! ! ! Στα διόδια, συγνώμη, δεν σταματάω . . .

Whistle Whistle Bye Bye
    horrorshow_gr
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 841
    Μοντέλο : cbr 1100xx 04
    Κράνος : arai ''chaser''

Δημοσίευση από horrorshow_gr Την / Το 28.06.12 19:11

10/30 ειναι οκ για λαδι?
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 28.06.12 19:16

horrorshow_gr έγραψε:10/30 ειναι οκ για λαδι?

2 μηχανικοί τελευταία μου είπαν πως η Honda έχει δώσει εντολή να μπαίνει 10-30 σε ΟΛΑ της τα μηχανάκια...

cheers

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1852
    Μοντέλο : VFR 800Α '08 k' VW 1303 '73
    Κράνος : HJC τελικά

Δημοσίευση από nikos-ex victor Την / Το 28.06.12 19:17

κ δηλαδή αν βάλουμε 10-40 θα μας βγάλουν απ'την εγγύηση? Suspect

ή θα μας κόψουν τη πίστωση Razz
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 28.06.12 19:18

nikos-ex victor έγραψε:κ δηλαδή αν βάλουμε 10-40 θα μας βγάλουν απ'την εγγύηση? Suspect

Σ' αυτή την περίπτωση, να προσέχεις γιατί ξέρουν και που μένεις... Hide

Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από nikos-ex victor Την / Το 28.06.12 19:20

Vvag έγραψε:
    nikos-ex victor έγραψε:κ δηλαδή αν βάλουμε 10-40 θα μας βγάλουν απ'την εγγύηση? Suspect

Σ' αυτή την περίπτωση, να προσέχεις γιατί ξέρουν και που μένεις... Hide

αλήθεια!

που είπαμε ότι μένεις? Laughing
    VEFALIFT
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από VEFALIFT Την / Το 28.06.12 19:24

ή θα μας κόψουν τη πίστωση Razz

Εσένα θα σε βγάλουν απ' την εγγύηση και θα κόψουν την πίστωση στο Αλκιβιάδη . . . naaa naaa naaa naaa naaa naaa
    nikos-ex victor
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από nikos-ex victor Την / Το 28.06.12 19:26

VEFALIFT έγραψε: στο Αλκιβιάδη . . .

στο?

Laughing Laughing Laughing
    VEFALIFT
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από VEFALIFT Την / Το 28.06.12 19:35

nikos-ex victor έγραψε:
    VEFALIFT έγραψε: στο Αλκιβιάδη . . .

στο?

Laughing Laughing Laughing

Στο άλλο Νίκο, που το λένε Αλκιβιάδη . . . τι δε καταλλλλαβαίννννειςςς ! ! ! naaa naaa naaa naaa
    kortomalteze
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 537
    Μοντέλο : vfr 800 vtec 2004
    Κράνος : Arai Maverick - Arai Astro R

πίσω κουφάλες έρχονται κρεμάλες!!!

Δημοσίευση από kortomalteze Την / Το 28.06.12 20:27

πάντως όσοι θέλετε επιπλέον ψύξη στον VTEC κινητήρα σας υπάρχει το "φυσικό" κιτ, παγκόσμια πατέντα το ανεmisterΤάκη!!!! τοποθετείτε εύκολα και ταξιδεύετε άνετα με θερμοκρασίες που δύσκολα ξεπερνούν τους 85 βαθμούς!!!! προσοχή μην το χρησιμοποιείτε χειμώνα γιατί θα κάνετε βόλτες με 60 βαθμούς!!!!
    da_beazt
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 889
    Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
    Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Δημοσίευση από da_beazt Την / Το 28.06.12 20:31

Κύριε Βέφαλιφτ μη σπαμμάρετε. Ο κύριος Νίκος αναφερόταν στην έλλειψη τελικού ν από το άρθρο "το", στην φράση "στο Αλκιβιάδη". Όταν η επόμενη λέξη ξεκινά από φωνήεν τότε μπαίνει τελικό ν. Θα παρακαλούσα στο μέλλον να προσέχουμε την γραμματική ειδικά όταν καβαλάμε μηχανές με γυαλιστερά μπαγκστερ, δαχτυλοδειχτούμενα...

Κατά τα άλλα πλησιάζει αλλαγή λαδιών στο σιμπιεφ μου. Να σκεφτώ και εγώ τα 10/30?

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 24.07.17 9:47