VFRh - VFR Club Hellas

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

Μοιραστείτε

Ψηφοφορία

Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

[ 4 ]
    40% [40%] 
    [ 4 ]
    40% [40%] 
    [ 1 ]
    10% [10%] 
    [ 1 ]
    10% [10%] 

Σύνολο Ψήφων: 10
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8480
    Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Απ: Από τι με άφησε το V-Tec στις Άλπεις;;;

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 17.08.14 9:54

Χελόου κι από μένα. Λοιπόν η λύση είναι μία (πριν την οδική βοήθεια δηλαδή): Να έχεις (τουλάχιστον) άλλο ένα V-tec στην παρέα για να αλλάζεις μπαταρίες!!!  lol! lol! 
    Είναι το δεύτερο ταξίδι μου στο εξωτερικό και δεύτερη σερί φορά μένει Vtec από πηνία (ευτυχώς για μένα, όχι το δικό μου)!!!

Για την ιστορία, δυο μέρες μετά ακινητοποιήθηκα κι εγώ, αλλά από λάστιχο, στα Cinque Terre. ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπόθεση το κιτ επισκευής ελαστικών, ΠΑΝΤΑ μαζί!!!
    Για την ιστορία ξανά, back to Greece, μόλις χτες κόκκινο Vtec σε νησί - ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε - έμεινε ξαφνικά. Αιτία, μια μισολιωμένη φύσα, εκεί που είναι η μπαταρία (νομίζω του ψεκασμού; Μη βαράς Caracal αν λέω μλκίες..!!).

Έχουμε και γαμώ τα ηλεκτρικά τελικά...  Razz Razz Razz Razz 

Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 294
    Μοντέλο : ST-1300 / 2004
    Κράνος : Shark Skwal

Δημοσίευση από Seelenheil Την / Το 17.08.14 10:06

Η μηχανή ακόμα στη Γαλλία είναι πάντως... κυκλοφορώ με ένα βαρκαντέρο αυτές τις μέρες, πλάκα έχει αλλά συνειδητοποιώ πως ήπιο όρθια θέση οδήγησής του δεν με βολελυει καθόλου και πίνει λίγο παραπάνω από την Βέφα!
    XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1053
    Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
    Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 17.08.14 10:49

Vvag έγραψε:
    Για την ιστορία ξανά, back to Greece, μόλις χτες κόκκινο Vtec σε νησί - ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε - έμεινε ξαφνικά. Αιτία, μια μισολιωμένη φύσα, εκεί που είναι η μπαταρία (νομίζω του ψεκασμού; Μη βαράς Caracal αν λέω μλκίες..!!).

Αν ειναι φυσα κοντα στη μπαταρια, ισως ειναι αυτη με την ασφαλεια 30Α στο starter battery cable. Ειναι κλασικο θεμα στα μοντελα 2002-2005 και εχει γινει ανακληση στην Αμερικη.
    GIORGOS VFR
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 279
    Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
    Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Δημοσίευση από GIORGOS VFR Την / Το 17.08.14 17:43

Seelenheil έγραψε:Η μηχανή ακόμα στη Γαλλία είναι πάντως... κυκλοφορώ με ένα βαρκαντέρο αυτές τις μέρες, πλάκα έχει αλλά συνειδητοποιώ πως ήπιο όρθια θέση οδήγησής του δεν με βολελυει καθόλου και πίνει λίγο παραπάνω από την Βέφα!
    Κι εμένα,το θέμα ''ιδανική θέση οδήγησης'' είναι το μόνιμο σημείο διαφωνίας με φίλους μοτοσυκλετιστές!Τους εξηγώ ότι ορθοπεδικά είναι λάθος να είσαι όρθιος για πολλήν ώρα,κι ότι οι καταπονήσεις στη σπονδυλική στήλη είναι μεγαλύτερες σε σχέση με την sport και sport-touring θέση οδήγησης.Είναι μόνο ζήτημα εξοικείωσης για να μάθεις να μην κάθεσαι σαν... τσουβάλι πάνω στη σέλα,αλλά να στηρίζεις το βάρος στα πόδια.
    Sorry για το σπαμάρισμα!
    conan
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 18
    Μοντέλο : Στο ψάξιμο
    Κράνος : Καμία επιλογή

Δημοσίευση από conan Την / Το 17.08.14 20:35

Διάβασα το θέμα και τελικά αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να πάρει κάποιος για ταξίδι μία τέτοια μηχανή και όχι ένα πιο αξιόπιστο xx ή sprint st ή cbr600f ή αν πάμε σε πιο όρθια θέση και πιο all arounder cbf ή gsf1250 πχ..... Τεσπα "φτηνά περαστικά" στο φίλο που του βγήκε ξινό το ταξίδι στο εξωτερικό :/
    Vvag
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 8480
    Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
    Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δημοσίευση από Vvag Την / Το 17.08.14 21:08

conan έγραψε:Διάβασα το θέμα και τελικά αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να πάρει κάποιος για ταξίδι μία τέτοια μηχανή και όχι ένα πιο αξιόπιστο xx ή sprint st ή cbr600f ή αν πάμε σε πιο όρθια θέση και πιο all arounder cbf ή gsf1250 πχ..... Τεσπα "φτηνά περαστικά" στο φίλο που του βγήκε ξινό το ταξίδι στο εξωτερικό :/

Το XX και το 600F έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια θέματα απ' όσο ξέρω. Δεν είναι θέμα VFR, είναι θέμα της Honda γενικότερα.
    Για το Sprint ST δεν ξέρω, αλλά συνολικά νομίζω ότι είναι ένα κλικ κάτω απ' το VFR και σε αξιοπιστία και σε ποιότητα...

cheers 

Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 965
    Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
    Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Δημοσίευση από Them1s xXx Την / Το 18.08.14 13:18

Vvag έγραψε:
    Για το Sprint ST δεν ξέρω, αλλά συνολικά νομίζω ότι είναι ένα κλικ κάτω απ' το VFR και σε αξιοπιστία και σε ποιότητα...

cheers 

ΗΜΑΡΤΩΝ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ Triumph.  afraid  afraid 
    Γενικά πάντως μαλακία δικιά μας που ξέρουμε τι σκάτα έχει εκεί μέσα ο Ιάπωνας κ στα 45.000 δεν κάνουμε μια αλλαγή πηνίων.
    Να μου πείς τώρα λαχείο είναι αυτό, δεν ξέρεις τι μπορεί να φταίει.
    Επίσης γνώμη δικιά μου δεν είναι τραγική βλάβη απο κάποια άλλα που κόβουν μπιέλες, κολλάνε βαλβίδες, έχουνε πραγματικό θέμα με ηλεκτρονικά κ εγκεφάλους.
    Εγώ μετά το ξεγύμνωμα έλεγξα κ καθάρισα όλες τις φύσες , όπως το ξανα έκανα κ τώρα.
    Τώρα αν τα πηνία έχουν χεστεί δεν μπορώ να το ξέρω αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω ένα σετάκι να έχω καβάτζα. (κ μια φλάτζα που θέλει).
    Αυτά απο μένα. Bye 
    Ο φυσικός
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 7095
    Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
    Κράνος : Shoei XR-1000

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 18.08.14 13:52

Θέμη είμαι 100% μαζί σου (και αυτό θα έπρεπε να σε ανησυχεί λιγάκι...) Very Happy 

Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Them1s xXx Την / Το 18.08.14 14:25

Ο φυσικός έγραψε:Θέμη είμαι 100% μαζί σου (και αυτό θα έπρεπε να σε ανησυχεί λιγάκι...) Very Happy 

Τελευταία φορά που συμφώνησες μαζί μου, νομίζω έπεσε το Ήλιος στο Γραμματικό. Very Happy 
    Ο φυσικός
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 18.08.14 14:40

Αυτό ήταν η προτελευταία. Την τελευταία φορά φορά έψαχναν ένα άλλο αεροσκάφος στον Ειρηνικό...

Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 463
    Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
    Κράνος : ανθρακωρυχου

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 18.08.14 14:50

Ο φυσικός έγραψε:Αυτό ήταν η προτελευταία. Την τελευταία φορά φορά έψαχναν ένα άλλο αεροσκάφος στον Ειρηνικό...

λυπησου μας σε παρακαλω να εχουμε καλο ταξιδι Crying or Very sad Crying or Very sad 
    Ο φυσικός
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 18.08.14 15:27

Εσύ ειδικά δεν έχεις φόβο με τα αεροσκάφη. Τα επισκευάζεις και εν πτήσει.  cheers 

Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 294
    Μοντέλο : ST-1300 / 2004
    Κράνος : Shark Skwal

Δημοσίευση από Seelenheil Την / Το 18.08.14 21:25

Έτσι για την ιστορία πάντως, εμένα μου καήκανε στα 78000 και στο προηγούμενο vfr στα 98000 δεν είχα ακόμη πρόβλημα...
    Them1s xXx
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από Them1s xXx Την / Το 19.08.14 13:11

Seelenheil έγραψε:Έτσι για την ιστορία πάντως, εμένα μου καήκανε στα 78000 και στο προηγούμενο vfr στα 98000 δεν είχα ακόμη πρόβλημα...

Είπαμε λαχείο τα γαμημένα...Πάντως εγώ θα κάνω ένα τσεκάρισμα τώρα στα 45,000 περιμένω την φλάτζα απ' το καπάκι , θα ανοίξω κ θα δώ.
    Έτσι κ δω μαυρισμένο καλώδιο (μακριά απο μάς) θα παραγγείλω.
    Πιστεύω οτι να δίνεις 2 ευρώ (κόστος φλάτζας) σε κάθε 2η αλλαγή λαδιών (κάθε 10.000Km +-)
    δεν είναι τίποτα μπροστά σ'αυτό που θα προλάβεις. Very Happy 
    Αλλά κ πάλι, προσωπικά, δεν νομίζω οτι είναι κάτι το τρομακτικό να καούν τα ρημάδια.
    Δλδ άμα είχαμε Ducati που δουλεύουν όταν θυμόνται, που δεν γουστάρουν να δουλέψουν κ τους 2 κυλίνδρους μαζί, που απο ασφάλειες κάνουν πανηγύρια, ή κάτι άλλα εγκλέζικα που τα έχετε κ σε υπόληψη, που βγάζουνε τρόμπα βενζίνης, αναρθωτές, κ το χειρότερο όλων οι κομμένοι στρόφαλοι.
    Μετρήστε μου πόσα VFR έχουν πάθει κάτι σοβαρό κ δεν εννοώ πηνία. κ πάλι κ τα καμένα πηνία να βάλετε μέσα πάνω απο 10 -15 δεν θα βρείτε με ΟΛΕΣ τις βλάβες μαζί.
     Smile 

VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 463
    Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
    Κράνος : ανθρακωρυχου

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 19.08.14 15:56

Them1s xXx έγραψε:
    Seelenheil έγραψε:Έτσι για την ιστορία πάντως, εμένα μου καήκανε στα 78000 και στο προηγούμενο vfr στα 98000 δεν είχα ακόμη πρόβλημα...

Είπαμε λαχείο τα γαμημένα...Πάντως εγώ θα κάνω ένα τσεκάρισμα τώρα στα 45,000 περιμένω την φλάτζα απ' το καπάκι , θα ανοίξω κ θα δώ.
    Πιστεύω οτι να δίνεις 2 ευρώ (κόστος φλάτζας) σε κάθε 2η αλλαγή λαδιών (κάθε 10.000Km +-)
    Αλλά κ πάλι, προσωπικά, δεν νομίζω οτι είναι κάτι το τρομακτικό να καούν τα ρημάδια.
    Δλδ άμα είχαμε Ducati που δουλεύουν όταν θυμόνται, που δεν γουστάρουν να δουλέψουν κ τους 2 κυλίνδρους μαζί, που απο ασφάλειες κάνουν πανηγύρια, ή κάτι άλλα εγκλέζικα που τα έχετε κ σε υπόληψη, που βγάζουνε τρόμπα βενζίνης, αναρθωτές, κ το χειρότερο όλων οι κομμένοι στρόφαλοι.
    Μετρήστε μου πόσα VFR έχουν πάθει κάτι σοβαρό κ δεν εννοώ πηνία. κ πάλι κ τα καμένα πηνία να βάλετε μέσα πάνω απο 10 -15 δεν θα βρείτε με ΟΛΕΣ τις βλάβες μαζί.
     Smile 

Λογικα θα υπαρχει διαφορα στο χρωμα στα τυλιγματα της κατω πλευρας λογω λιμνασεως του λαδιου.αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχουν προβλημα .
    Μια μετρηση με οργανο meger θα ηταν πιο αξιοπιστη και θα εδειχνε την κατασταση της μονωσης -ρητινης.
    Η σκεψη σου παντως δεν ειναι κακη , για πηνια μετα τις 50,000 η πριν απο ενα μεγαλο ταξιδι.

XLGeorge
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 1053
    Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
    Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Δημοσίευση από XLGeorge Την / Το 19.08.14 16:04

Them1s xXx έγραψε:Πάντως εγώ θα κάνω ένα τσεκάρισμα τώρα στα 45,000 περιμένω την φλάτζα απ' το καπάκι , θα ανοίξω κ θα δώ.

Η φλαντζα του αριστερου καπακιου στο VTEC κανει ~15 ευρω. Αλλα το καπακι βγαινει προσεκτικα ΧΩΡΙΣ να καταστραφει η φλαντζα, ετσι εγινε τουλαχιστο οταν αλλαξαμε τα δικα μου. Αυτο που δεν ξερω ειναι ποσο "τζογο" εχει το καλωδιο που παει στον ανορθωτη ωστε να βγει λιγο το καπακι για να ελεγξει κανεις την κατασταση των πηνιων με το ματι. Αν δεν εχει τζογο, θε πρεπει αν αποσυνδεθει η φισα απο δεξια και να τραβηχτει το καλωδιο απο αριστερα, αφου ομως εχουμε βαλει οδηγο ωστε να το ξανατραβηξουμε πισω.

Και κατι αλλο: με την μηχανη στο κεντρικο σταντ σε επιπεδο εδαφος, το λαδι που χανεται οταν βγαινει το αριστερο καπακι ειναι ..μια κουταλια της σουπας - που σημαινει οτι η δουλεια δεν χρειαζεται να γινει αναγκαστικα μαζι με αλλαγη λαδιων.

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 24.11.17 11:12