VFRh - VFR Club Hellas

The Avra Project

Μοιραστείτε
    Caracal
    Παλιό μέλος
    Παλιό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2326
    Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45

Απ: The Avra Project

Δημοσίευση από Caracal Την / Το 12.10.15 20:23

Αν λες την τρύπα στο άνοιγμα κάτω από το πλαίσιο της τάπας, αυτή είναι για να φεύγουν τα νερά της βροχής που περνάνε εκεί. Δεν έχει καμία σχέση με την εξαέρωση του ντεπόζιτου.

Απόσο ξέρω, ΚΑΝΕΝΑ street Honda με αεροπορικού τύπου τάπα, δεν εξαερώνει από την τάπα. Η τάπα είναι στεγανή και για αυτό έχει τσιμούχα και στην επαφή με το ντεπόζιτο (προφανώς και να μην κάνει η βενζίνη ηρωική έξοδο), αλλά και μέσα στον μηχανισμό της κλειδαριάς.

Τέσπα, whatever the case, θα έχει ήδη λυθεί φαντάζομαι τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές.

EDIT: Την απόληξη στο κάτω μέρος του ντεπόζιτού σου, την έδειξα στον Γιώργο την Κυριακή που πέρασα για μια άλλη δουλειά δική μας.
    pab-lo
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 252
    Μοντέλο : GSXR 750 L, VFR400R NC21, HONDA DREAM 100
    Κράνος : nolan N102

Δημοσίευση από pab-lo Την / Το 12.10.15 23:35

στοιχεια δυναμομετρου δοκιμασμενου απο φιλο, με καλες συστασεις Νικολα:
    Χρήστος Μόνος. .- Moto Technology... Λ. Βουλιαγμένης & Κάρπου 22 - Ν. Κόσμος ..Τηλ. 210,9014394.
    Ταξιδευτής
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2632
    Μοντέλο : Honda RC36 II
    Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...

Δημοσίευση από Ταξιδευτής Την / Το 13.10.15 10:35

Caracal έγραψε:Αν λες την τρύπα στο άνοιγμα κάτω από το πλαίσιο της τάπας, αυτή είναι για να φεύγουν τα νερά της βροχής που περνάνε εκεί. Δεν έχει καμία σχέση με την εξαέρωση του ντεπόζιτου.

Απόσο ξέρω, ΚΑΝΕΝΑ street Honda με αεροπορικού τύπου τάπα, δεν εξαερώνει από την τάπα. Η τάπα είναι στεγανή και για αυτό έχει τσιμούχα και στην επαφή με το ντεπόζιτο (προφανώς και να μην κάνει η βενζίνη ηρωική έξοδο), αλλά και μέσα στον μηχανισμό της κλειδαριάς.

Τέσπα, whatever the case, θα έχει ήδη λυθεί φαντάζομαι τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές.

EDIT: Την απόληξη στο κάτω μέρος του ντεπόζιτού σου, την έδειξα στον Γιώργο την Κυριακή που πέρασα για μια άλλη δουλειά δική μας.

Μιχαλη δεν αντιλεγω στα οσα λες καθως ξερεις καλυτερα, απλα ειχα βρει ενα βιντεο στο οποιο αναφερεται πως να ανοιξει καποιος την κλειδαρια της ταπας του VFR και μεσα εχει ενα καναλι το οποιο καταληγει στο πλαι της ταπας. Τωρα αν αυτο ειναι για τα νερα η για τις αναθυμιασεις δεν γνωριζω αλλα θα το ανοιξω και θα δω. Κακο δεν θα κανει ετσι και αλλιως.

Οσο για το ντεποζιτο ειναι πολυ λογικο να εχει εξαερωση εκει η οποια βουλωσε με το βαψιμο. Κατι τετοιο θα εξηγουσε γιατι πριν το βαψιμο η μηχανη πηγαινε περιφημα οπως παντα ενω μετα ειχε γονατισει. Θα δουμε!

ΥΓ. Κωστη ευχαριστω για το τηλεφωνο του Μονου αλλα τον ηξερα ηδη. Τον καλεσα μερικες φορες και δεν τον βρηκα. Θα συνεχισω το ψαξιμο...

A jacket, a pair of boots, a steel horse, and we were out on the road again.

SCORPIOS
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 3276
    Μοντέλο : VFR800
    Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δημοσίευση από SCORPIOS Την / Το 13.10.15 22:54

Ταξιδευτής έγραψε:Για τωρα χρειαζομαστε περισσοτερα χιλιομετρα στο δρομο για δοκιμες, και ως κλασσικος γκαντεμοσαυρος τωρα ο καιρος ξεκινησε να χαλαει! ("Οχι εσενα θα περιμενε ρε μεγαλε ο χειμωνας να τελειωσεις το γιοφυρι της Αρτας" θα μου πειτε...) Οψωμεθα. Laughing

Mην αγχώνεσαι στο νότιο ημισφαίριο τώρα ξεκινάει το καλοκαίρι.. Whistle
    Ταξιδευτής
    Διαχειριστής
    Διαχειριστής

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 2632
    Μοντέλο : Honda RC36 II
    Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...

Δημοσίευση από Ταξιδευτής Την / Το 27.10.15 21:41

SCORPIOS έγραψε:
    Ταξιδευτής έγραψε:Για τωρα χρειαζομαστε περισσοτερα χιλιομετρα στο δρομο για δοκιμες, και ως κλασσικος γκαντεμοσαυρος τωρα ο καιρος ξεκινησε να χαλαει! ("Οχι εσενα θα περιμενε ρε μεγαλε ο χειμωνας να τελειωσεις το γιοφυρι της Αρτας" θα μου πειτε...) Οψωμεθα. Laughing

Mην αγχώνεσαι στο νότιο ημισφαίριο τώρα ξεκινάει το καλοκαίρι.. Whistle

Laughing Μην με πριζωνεις γιατι θελω σαν τρελος να παω μια βολτα προς Νεα Ζηλανδια που εχω και ενα φιλαρακι μηχανοβιο και με περιμενει... Laughing

Το θεμα μας ειναι η Αυρα και το ποτε θα γινει επιτελους μαν.. εεεεε μηχανη ξανα, καθως εχω φτιαξει τα παντα, εχουν μπει νεα μπουζι, εχουν μπει τα πλαστικα και το μονο που λειπει ειναι το δεξι πανω fairing του μουτρου καθως το φλας δεν εμπαινε στη φωλια του με τιποτα μετα τη βαφη και ετσι πηγε πισω για διορθωση και επανατοποθετηση.
    Ειρωνια: ειμαστε κυριολεκτικα back to square one οπως λενε οι αγγλοι καθως το καλοκαιρι του 2014 προτου τη μεγαλη ζημια το ειχα περασει περιμενοντας το ΙΔΙΟ κομματι να βαφτει για να δεσω τη μηχανη.
    Η ζωη καμια φορα κανει τα μεγαλυτερα τρολαρισματα! Doh!

Θα κανω αυτο που ξερω καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο πλεον: υπομονη. cheers

A jacket, a pair of boots, a steel horse, and we were out on the road again.

vagelis78
    Κολλημένο μέλος
    Κολλημένο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 996
    Μοντέλο : VFR 800 ' 03
    Κράνος : Shoei XR1100

Δημοσίευση από vagelis78 Την / Το 27.10.15 22:53

Μπράβο Νίκο για την υπομονή σου αλλά και την επιμονή σου στην λεπτομέρεια.

Το αποτέλεσμα φαίνεται εντυπωσιακό.

cheers cheers cheers cheers cheers cheers

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 24.06.18 17:19