VFRh - VFR Club Hellas

Γειά σας και από μενα

Μοιραστείτε
    galinos1012
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 20
    Μοντέλο : Vfr1200 f
    Κράνος : Shark

Απ: Γειά σας και από μενα

Δημοσίευση από galinos1012 Την / Το 22.09.16 1:27

TAKIS-SOL έγραψε:Πριν απο χρονια και  χωρις να μαθω το γιατι..μου εκανε τα ιδια και μενα το βετεκακι μου...
    Και τελικα η μια απο της δυο δισκοπλακες ηταν στραβια (λιγο)
    Απο καινουργια δεν το λεμε γιατι τσουζιιιιι
    Μεταχιρο παλι δεν εβρισκα πουθενα..
    Εμαθα τοτες οτι με το βαραντερο(και αν δεν κανω λαθος και με το μπλακμπερτ).ειναι ιδιες...αλλα και απο αυτα τζιφος..
    Ειχα τυχη ομως και πουλαγε ενας στο βαραντερο φορουμ..και ετσι φτιαχτικα μαγκας...
    Αυτη ειναι η δικια μου ιστορια..τωρα μπορει να ειναι κατι αλλο σε σενα
    Πιστευω να βοηθησα Bye

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα την έκανα άλλη μία βόλτα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι και με πολλά χιλιόμετρα οταν ασκώ λίγη δύναμη στο φρενο κάνει αυτές τις δονήσεις στο τιμόνι, πιο γρήγορες άρα και λιγότερο αισθητές , όχι δεξιά αριστερά το λεγόμενο κοσκίνισμα, αλλά κραδασμούς στο τιμόνι, σαν να έχουν υγρά φρένων οι δισκόπλακες. Με λιγότερα χιλιόμετρα οι κραδασμοί γίνονται πιο έντονη, οταν πιέσω όμως περισσότερο τη μανέτα εξαφανίζονται ή σχεδόν εξαφανίζοται , δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.
    Σήμερα καθάρισα τις δισκόπλακες με βενζίνη και τις σκούπισα προσεκτικά για να μην πάει στα τακάκια, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Όπως ανέφερα και προηγουμένως η μανέτα δεν μου δίνει καμία πληροφόρηση, δεν κολλάει και δουλεύει σωστά και κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος. Αυτό που θα κάνω αύριο πριν μπω στην διαδικασία να αλλάζω δισκόπλακες είναι να λύσω τις δαγκάνες και να καθαρίσω καλά τα έμβολα. Υποψιάζομαι ότι κάποιο ή κάποια έμβολα είναι φρακαρισμένα, σαν αποτέλεσμα όταν ασκω λίγη δύναμη στο φρένο, κάποια να μην ανταποκρίνονται οπως πρέπει, ισως και καθόλου και όταν βάζω περισσότερη δύναμη ξεμπλοκάρουν και πατάνε σωστά. Αν το πρόβλημα συνεχιστεί τότε το επόμενο που θα πρέπει να κάνω είναι, όπως είπαν και οι φίλοι μου παραπάνω) να ελέγξω τις δισκόπλακες και αν χρειαστεί να τις αντικαταστήσω. Όσον αφορά τις ζάντες θεωρώ ότι δεν είναι κάποια στραβια, καθώς ακόμα και με πολλά χιλιόμετρα η μηχανή είναι πολύ στιβαρή και δεν κουνάει καθόλου ( μέχρι να πατήσω τα φρένα) T Swear

P.s ας μου πει κάποιος πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία από κινιτο Help!
    VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 463
    Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
    Κράνος : ανθρακωρυχου

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 22.09.16 15:00

galinos1012 έγραψε:
    TAKIS-SOL έγραψε:Πριν απο χρονια και  χωρις να μαθω το γιατι..μου εκανε τα ιδια και μενα το βετεκακι μου...
    Και τελικα η μια απο της δυο δισκοπλακες ηταν στραβια (λιγο)
    Απο καινουργια δεν το λεμε γιατι τσουζιιιιι
    Μεταχιρο παλι δεν εβρισκα πουθενα..
    Εμαθα τοτες οτι με το βαραντερο(και αν δεν κανω λαθος και με το μπλακμπερτ).ειναι ιδιες...αλλα και απο αυτα τζιφος..
    Ειχα τυχη ομως και πουλαγε ενας στο βαραντερο φορουμ..και ετσι φτιαχτικα μαγκας...
    Αυτη ειναι η δικια μου ιστορια..τωρα μπορει να ειναι κατι αλλο σε σενα
    Πιστευω να βοηθησα Bye

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα την έκανα άλλη  μία βόλτα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι και με πολλά χιλιόμετρα οταν ασκώ λίγη δύναμη στο φρενο κάνει αυτές τις δονήσεις στο τιμόνι, πιο γρήγορες άρα και λιγότερο αισθητές , όχι δεξιά αριστερά το λεγόμενο κοσκίνισμα, αλλά κραδασμούς στο τιμόνι, σαν να έχουν υγρά φρένων οι δισκόπλακες. Με λιγότερα χιλιόμετρα  οι κραδασμοί γίνονται πιο έντονη, οταν πιέσω όμως  περισσότερο τη μανέτα εξαφανίζονται ή σχεδόν εξαφανίζοται , δεν είμαι απόλυτα  σίγουρος.
    Σήμερα καθάρισα τις δισκόπλακες με βενζίνη και τις σκούπισα προσεκτικά για να μην πάει στα τακάκια, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Όπως ανέφερα και προηγουμένως η μανέτα δεν μου δίνει  καμία πληροφόρηση, δεν κολλάει και δουλεύει σωστά και κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος. Αυτό που θα κάνω αύριο  πριν μπω στην διαδικασία να αλλάζω δισκόπλακες είναι να λύσω τις δαγκάνες και να καθαρίσω καλά τα έμβολα. Υποψιάζομαι ότι κάποιο ή κάποια έμβολα είναι φρακαρισμένα, σαν αποτέλεσμα όταν ασκω λίγη δύναμη στο φρένο, κάποια  να μην ανταποκρίνονται οπως πρέπει, ισως  και καθόλου και όταν βάζω περισσότερη δύναμη ξεμπλοκάρουν και πατάνε σωστά. Αν το πρόβλημα συνεχιστεί τότε το επόμενο που θα πρέπει να κάνω είναι, όπως είπαν και οι φίλοι μου παραπάνω) να ελέγξω τις δισκόπλακες και αν χρειαστεί να τις αντικαταστήσω. Όσον αφορά τις ζάντες θεωρώ ότι δεν είναι κάποια  στραβια, καθώς ακόμα και με πολλά χιλιόμετρα η μηχανή είναι πολύ στιβαρή και δεν κουνάει καθόλου ( μέχρι να πατήσω τα φρένα) T Swear
    Ριξε και μια ματια στα ρουλεμαν τροχου πριν καταληξεις σε δισκοπλακες.
    P.s ας μου πει κάποιος πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία από κινιτο Help!
    VEEFARIOS
    Τακτικό μέλος
    Τακτικό μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 463
    Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
    Κράνος : ανθρακωρυχου

Δημοσίευση από VEEFARIOS Την / Το 22.09.16 15:51

ρουλεμαν τροχου να κοιταξεις πριν καταληξεις σε δισκους η δαγκανες.
    galinos1012
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από galinos1012 Την / Το 26.09.16 11:18

H Vfrάρα μου.

galinos1012
    Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από galinos1012 Την / Το 26.09.16 11:26

Καλημέρα τελικά καθαρισα τα μπροστινά φρένα τα οποία ήταν σε άσχημη κατάσταση όπως φαίνεται στις φωτογραφίες και το πρόβλημα βελτιώθηκε κατά πολύ.

Αλλά μπορώ να πω πως  ακόμα ένα 20% παραμένει. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. Είχε να κάνει σίγουρα με τα φρένα αλλά για να μην διορθωθεί τελείως το πρόβλημα σημαίνει ότι είναι στραβός ο άξονας η ζαντά ή κάποιο ρουλεμάν του λαιμού? Επίσης είδα ότι έχει ξεκολλήσει ένα βαρίδιο από την μπροστινη ζαντά.

Είναι δυνατόν να οφείλεται όλο αυτό σε ζυγοστάθμιση? Αν ναι έπρεπε το τιμόνι να τρέμει και στην πορεία? Ρουλεμάν του άξονα δεν νομίζω να είναι γιατί πρώτον δεν παίζει καθόλου επίσης αποσύνδεσα  τις δαγκάνες και κινουταν πολύ ελεύθερα και αθόρυβα  χωρίς να ακούγεται κάποιος από τους γνωστούς θόρυβος που κάνει ένα χαλασμένο ρουλεμάν.

Δοκιμασα επίσης αν παίζει και το ρουλεμάν λαιμού αλλά μου φάνηκε εντάξει, εκτός αν παίζει τόσο λίγο που δεν μπορώ να το καταλάβω. Αυτό που με παραξενεύει επίσης είναι ότι όταν πατάω το πίσω φρένο το οποίο συνδέεται με το μπροστινό αριστερό επάνω έμβολο η μηχανή φρενάρει πολύ ομαλά χωρίς καμία δόνηση. Κι αναρωτιέμαι αν είναι τελικά στραβια μόνο η δεξιά δισκόπλακα.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας θα σας κρατάω ενήμερους.

SCORPIOS
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 3274
    Μοντέλο : VFR800
    Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δημοσίευση από SCORPIOS Την / Το 26.09.16 23:11

Πολύ όμορφη σου εύχομαι να την χαρείς.
    Ο φυσικός
    Αρχαίο μέλος
    Αρχαίο μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 7094
    Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
    Κράνος : Shoei XR-1000

Δημοσίευση από Ο φυσικός Την / Το 26.09.16 23:47

Πολύ όμορφη και καλοτάξιδη εύχομαι.

Δες και το ρουλεμάν του εμπρός τροχού.

Νέο μέλος
    Νέο μέλος

Info
    Άντρας

Δημοσίευση από galinos1012 Την / Το 27.09.16 10:02

Αυτο θα κοιταξω. Ρουλεμάν τροχού και λαιμου.

Ευχαριστώ. Όντως είναι ωραία.. Αλλά ποιο όμορφη θα είναι, όταν θα είναι φορτωμενει με πολλαααά μπαγκαζια
    TAKIS-SOL
    Μέλος
    Μέλος

Info
    Άντρας
    Mηνύματα : 224
    Μοντέλο : VFR 800 F1
    Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

Δημοσίευση από TAKIS-SOL Την / Το 27.09.16 10:52

Κουκλα το επιπλο Clapping2 Respect